Який день

Сьогодні в Україні святкують День Соборності – річницю підписання Акта злуки – об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Києві на знаменитій Софійській площі.

22 січня 1990-го року мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Сьогодні акція “Живий Ланцюг Єдності” також відбувається у багатьох містах України, особливо масовою є столична акція на мосту Патона, яка об’єднує два береги Дніпра, символізуючи єдність та неподільність України.

Яке православне свято

За релігійним календарем сьогодні вшановують святого мученик Євстратія, який постраждав за Христа у Вірменії в часи правління римського імператора Діоклетіана. Одним із перших, хто постраждав був священник Аравійської церкви мученик Авксентій. Мер міста Саталіона, на ім'я Євстратій, бачив стійкість, з якою християни терпіли тортури. Святий теж був таємним християнином і скоро відкрито визнав себе християнином. За це його жорстоко били, а потім спалили, а святого Авксентія після тривалого ув'язнення обезголовили.

Також в православ'ї 22 січня вшановують святителя Пилипа. Майбутній Митрополит всієї Русі Пилип з'явився на світ 1507 року, належав до боярського роду і під час народження отримав ім'я Федір. Коли йому виповнилося тридцять років, він став послушником Соловецького монастиря. Через півтора року прийняв чернечий постриг, отримавши ім'я Пилип.

Після сорока років був призначений на посаду ігумена Соловецького. Обіймаючи цю посаду протягом вісімнадцяти років, Пилип проявив себе грамотним керівником і дуже багато зробив для монастиря.

1566 року його обрали на посаду Митрополита всієї Русі. Але Пилип був не згоден з політикою, яку вів державець Іван Грозний, і викривав його опричників у скоєні злочинів. Цар позбавив Пилипа вищого церковного сану і заслав у монастир. За вказівкою Івана Грозного 1568 року Пилипа вбив Малюта Скуратов (задушив подушкою).

Які традиції на свято 

Цього дня казали: "Прийшла пора, турбот гора". Після тривалої низки свят у людей накопичилося безліч справ. У будинку прибирали, прали одяг і білизну. 22 січня було прийнято йти в лазню, щоб відмитися і змити Коляду. Люди вірили, що цього дня у лазневика (духа, що мешкає в лазні) можна взяти шапку-невидимку. Для цього в парну потрібно зайти останнім і під підошву лівого чобота покласти хрестик. Сісти обличчям до стіни і лаяти все на світі. Згідно з повір’ям, вийде дідок-лазневик і протягне шапку-невидимку.

Також вірили, що в цей день можна просто знайти чарівну річ під час відвідування парної, тому що лазневик залишає її хорошим людям.

На Пилипа існував звичай передбачати погоду за допомогою домашніх тварин. Наприклад, люди виганяли на подвір’я худобу і спостерігали, як швидко вона повернеться у хлів. Якщо тварина не поспішала цього робити, то незабаром варто чекати на потепління, якщо ж худоба намагалася якнайшвидше зайти до приміщення, то скоро вдарять люті морози.

Іменини: Петро, Пилип, Антоніна, Пахом, Захар, Адель.

Що не можна робити

  • Не можна зловживати алкоголем та шкідливою їжею.
  • Не можна лаятись та сваритись, а також зациклюватись на негативних думках.
  • Не можна займатись важкою фізичною роботою.
  • Не можна ігнорувати тих, хто потребує вашої допомоги.
  • Не можна виганяти котів на вулицю.
  • Людина, яка пришила ґудзик на Пилипа, не зможе позбутися від старих проблем.

Що можна робити 22 січня

  • Цього дня варто піти до лазні, щоб змити з себе всю святкову безпечність та швидше повернутись у робочий ритм.
  • Прийнято в цей день було багато працювати. Подвір'я, хату, господарські будівлі приводили до ладу. Люди займалися пранням, заготівлею дров, готували їжу.

Що сталося цього дня 

1861 — французький мандрівник Анрі Муо натрапив у джунглях Камбоджі на гігантський храмовий комплекс Ангкор-Ват.

1863 — спалахнуло Січневе повстання проти Російської імперії.

1905 — масовий розстріл демонстрації в Петербурзі, "кривава неділя" 1905 року.

1918 — Українська Центральна Рада у IV Універсалі проголосила самостійність УНР.

1919 — Директорія УНР проголосила Акт Злуки УНР та ЗУНР, ЗУНР перетворено на Західні Області УНР.

1963 — Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу - Єлисейський договір.

1970 — відбувся перший регулярний політ Боїнга 747 з пасажирами на борту: з Нью-Йорка за шість з половиною годин він прибув у Лондон.

1987 — Філ Донаг'ю став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР.

1992 — канадка українського походження Роберта Боднар, завдяки участі в програмі Space Shuttle, стає першою канадкою та першою лікаркою-неврологом у космосі.

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Іраном.

1992 — 22-23 січня відбувся І Всесвітній конгрес українців.

2006 — Ево Моралес склав присягу як Президент Болівії і став першим представником корінного населення, який очолив державу.

2010 — Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.

2014 — перші загиблі на Майдані у Києві.

Народні прикмети на 22 січня

Якщо сьогодні ясна погода, то новий рік буде щасливим та врожайним.

Якщо на деревах помітно чимало ворон, то морози скоро посиляться.

Якщо птахи сидять на снігу, то варто очікувати потепління.

Якщо кішка залазить на піч – це віщує морози. Якщо лежить догори черевом – чекайте на відлигу. П’є багато води – чекайте на негоду.

Нагадаємо, що пророкують зірки 22 січня. Гороскоп для всіх знаків

Автор:
Ірина Денисова
Источник материала
Оригинальная версия
Поделиться сюжетом