Акт злуки передбачав об'єднання України, якого тоді фактично і не відбулося

Топ-новина
Проведення мистецького дійства «100-річчя Соборності», громадського віча та акції «Живий стяг Соборності». Фото: Микола Тис/ZIK
Прагнення об’єднати Україну під спільним прапором та гербом існувало задовго до проголошення незалежності 1991 року. Спроби створити єдину країну мали місце ще понад століття тому. Було ухвалено і відповідні документи, і офіційно проголошено злуку, однак до фактичного з’єднання лівого та правого берега України знадобилося багато часу.Розповідаємо далі, чим визначний День Соборності Україні.Історія святаЩорічно 22 січня відзначається День Соборності України. Пам’ятна дата встановлена у день проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.У тексті Акта Злуки утверджувалось: "Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка".
Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки Мінкульт
Дата 22 січня визначна для України того періоду. За рік до злуки Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки.
На офіційному рівні свято було затверджено у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави.У 2011 році День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначався 22 листопада, під назвою "День Соборності і Свободи України". Однак у 2014 році указом Президента свято було відновлено як День Соборності України.Як відбувалось проголошення злуки22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі о 12:00 відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об'єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об'єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Документом підтверджувалось об'єднання двох тодішніх держав в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців.
Того дня Київ прикрасили національними синьо-жовтими прапорами та гербами. О 9:00 ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. А рівно о 12:00 розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський зачитав та передав грамоту Національної Ради "Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною" голові Директорії Володимиру Винниченку.Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім — військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли.Акт злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Уперше за 600 років він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.Наступного дня, 23 січня, розпочався Трудовий конгрес України, який мав виконувати функцію всеукраїнського парламенту. Акт злуки було затверджено вищим законодавчим органом України. На основі цих рішень Західноукраїнська Народна Республіка перейменовувалась у Західну область УНР (ЗО УНР). Єдиним державним гербом став тризуб замість раніше затвердженого для ЗУНР золотого лева на блакитному полотні.Об'єднання українських земель відбулося юридично та політично, однак не державно.Традиції відзначенняПерше святкування Соборності відбулось 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час - автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулась тридцятитисячна маніфестація населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.Більш масштабно відзначили 71-шу річницю проголошення Акта злуки: тоді ще радянські українці взялись за руки від Києва до Львова та утворили живий ланцюг, яким символічно з’єднали Україну.Наприкінці 2000-х років традицію створення живих ланцюгів відродили. У 2008-2011 роках у Києві такі ланцюги утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об'єднували правий та лівий береги Дніпра.
Проведення мистецького дійства «100-річчя Соборності», громадського віча та акції «Живий стяг Соборності». Фото: Микола Тис/ZIK
Хоч День Соборності України святкується на державному рівні, він не є офіційним вихідним, тому не передбачає додаткового дня для відпочинку.День Соборності - 2021Щодо урочистостей на найвищому державному рівні інформації немає. Імовірно, перешкодою до традиційного відзначення стала пандемія коронавірусу та жорсткий карантин, запроваджений в Україні до 24 січня.Відомо, що керівництво Житомирської ОДА вшанує пам’ять відомих українських діячів-державотворців. Так, у рамках відзначення планується покладання квітів до пам’ятних знаків та меморіальних стендів. Масових урочистостей не заплановано.А ось представники української громади Латвії, Литви, Естонії, Росії, Португалії, США представили вітальний відеоролик до українців світу з нагоди Дня Соборності України.Головна думка привітання: "В єдності сила! В територіальній єдності, в єдності політичних сил і в духовній єдності України та її діаспори".

Источник материала
Оригинальная версия
Поделиться сюжетом