/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fb5edcd7b7ccba52f63c1248fe4caf062.jpg)
Під Дніпром знищили стародавній курган, який опинився на території готелю
У травні в селі Підгородне біля Дніпра зрівняли з землею курган. Стародавній могильник кочівників було розташовано на території п’ятизіркового готелю SunRay, повідомляють Тексти.
Поряд із місцем, де раніше був курган, збудували паркувальний майданчик. При готелі також є вертолітний майданчик, тенісні корти та басейн. Доба в котеджі з двома спальнями коштує 14 000 гривень. Готель зареєстровано на Олександра Гузенка, який у 2019 році балотувався до Верховної Ради від «Партії Шарія».
Курган під охоронним номером 6068 називають Белюхова могила. Насправді ж могила курінного отамана Низового війська запорозького Матвія Белюха розташована трохи далі, на території дачного селища.
За словами активістів, два роки тому навколо кургану почали проводити комунікації, садити дерева, обносити бордюром. У березні цього року приїхали археологи «Дніпропетровської археологічної експедиції» й почали розкопки. Активісти закидають, що могильник перекопали ескаватором, а ще не мали дозвільних документів. Виконавці розкопок відкидають звинувачення.
Під час розкопок виявили шість поховань, переважно ямної культури ІІІ тисячоліття до нашої ери. Знахідки — переважно горщики — передали до Дніпровського історичного музею імені Яворницького.
Хто замовив археологічні розкопки, — невідомо. Археологи приватно сказали чиновникам міськради, що їх профінансував інвестор.
Заступниця голови «Дніпропетровської археологічної експедиції» Ірина Шабельникова заявляє, що курган перебував у аварійному стані. Законодавство забороняє чіпати стометрову охоронну зону навколо кургану, натомість його підніжжя заклали бруківкою. Тож, запевняє вона, курган необхідно було розкопати.
«Археологічні розкопки — не руйнування. У нас є відповідні кваліфікації, наукові роботи. Все було узгоджено з державою. Але громадськість абсолютно не розуміється на процедурі розкопок. Тим паче, люди зараз агресивні», — каже вона.
Після реформи децентралізації охорона курганів перейшла від місцевих відділів охорони пам’яток на територіальні громади. Останні ж при цьому не отримали необхідної документації та юридичного механізму для виконання цієї функції.
«Скільки я об’їздив курганів по Україні, покинутих напризволяще! Охоронні таблички й охоронні знаки на них відсутні. Усі охоронні зони порушено. Агрохолдинги, місцеві фермери всіляко намагаються їх підорати або й загнати трактор на курган, а через деякий час узагалі розорати», — зазначає засновник громадського руху «Хранителі курганів» Олександр Кликавка.
Навесні 2021 року біля селища Володарка на Київщині фермер зорав та засіяв курган із похованням пізньої бронзи або залізної доби.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті
