Як саудівський мегапроєкт у пустелі витісняє місцевих жителів: їх виганяють під дулами автоматів
Як саудівський мегапроєкт у пустелі витісняє місцевих жителів: їх виганяють під дулами автоматів

Як саудівський мегапроєкт у пустелі витісняє місцевих жителів: їх виганяють під дулами автоматів

Футуристична урбан-утопія Неом, яку зараз споруджують у Саудівській Аравії, різко контрастує зі способом життя місцевих кочових племен, які вже відчувають на собі наслідки мегапроєкту. Американський незалежний журналіст Джонні Гарріс зняв короткий фільм про те, як масштабне будівництво впливає на саудівських бедуїнів.

Neom — загальна назва для розбудови території площею понад 26 тисяч квадратних кілометрів, що приблизно дорівнює площі Албанії. Найвідоміший проєкт — це Лінія, видовжене місто-стіна завдовжки 170 кілометрів. У Червоному морі збудують елітний курортний острів Сіндала.

Ще один регіон Неома — Оксагон, футуристичне індустріальне місто у формі шестикутника.

У горах збираються збудувати гірськолижний курорт Троджена. Тут справді взимку йде сніг, якого самого по собі хоч і недостатньо для катання, але достатньо, щоб засипати схили штучним снігом. Зараз між цих гір динамітом піддривають скелі, щоб утворити штучне гірське озеро.

Цього літа проєкт Неом оголосив про проєкт Magna: курортне поселення, що складатиметься з 12 локацій.

Назва Магна залишилася від автентичного поселення, з якого насильно — буквально під дулами автоматів — виселили місцевих жителів. На руїнах тепер будують елітні готелі та причали для яхт.

Масштаби будівництва вразили Джонні Гарріса: він ніколи раніше не бачив такої кількості вантажівок та іншої будівельної техніки. Чимало доріг, якими вони рухаються, — новозбудовані, їх навіть ще немає на гугл-картах. Техніка переміщує велетенські об’єми ґрунту — фактично пересуває гори.

Неподалік від будівельних майданчиків мешкають бедуїни. Вони досі ведуть кочовий спосіб життя й дуже його цінують, не бажаючи переїжджати до міст. Мають верблюдів і кіз, пересуваючись у пошуках їжі для них. На місцях стоянки розгортають намети та вистеляють килими.

Вранці снідають зеленою кавою з кардамоном та чаєм із фініками. Ввечері готують верблюже м’ясо з рисом або козяче м’ясо, тушковане у козячому молоці з коржами.

Бі-бі-сі порівнювало супутникові знімки, доводячи, що поселення Шарма було стерто з лиця землі. Місцевим, що опинялися на шляху будівництва, наказували забиратися геть, погрожуючи смертю: влада надала дозвіл на використання летальної зброї. Десятки людей, які наважилися протестувати проти виселення, були затримані, їм висунули звинувачення в тероризмі. Декого застрелили.

Місцевим пропонують компенсації, однак для багатьох важливіше зберегти традиції та спосіб життя. Медіа також писали, що суми, які зрештою виплачували, виявлялися меншими за обіцяні. Чимало хто не отримав жодних грошей, натомість був насильно вигнаний із домівки.

Саудівська Аравія модернізувалася в середині століття завдяки попиту на нафту. Однак за всіма прогнозами, епоха нафти добігає кінця: дехто передрікає, що падіння почнеться з 2030 року, дехто дає більше часу. Країна, яка не має інших ресурсів, мусить думати про альтернативні джерела достатку. Тож Саудівська Аравія вирішила зробити ставку на технологічні міста.


Архітектурні студії, що беруть участь у саудівському проєкті, мають вийти з нього, заявляє Dezeen правозахисниця Ліна Альхатлул. «Це проєкт зводиться на крові саудівців і трудових мігрантів на користь західних і міжнародних компаній», — сказала вона.

  • #Саудівська Аравія
  • #Утопія

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Источник материала
loader