В Україні існує чорний ринок свинини з АЧС — Бабенко

main image main image

В Україні існує чорний ринок свинини з АЧС — Бабенко

Ці дані підтверджують і наші розрахунки.

На корми та препарати для вирощування свиней щорічно витрачається на 8 мільярдів гривень більше, ніж потрібно», — сказав Бабенко. Він підкреслив, що висока собівартість свинини привела до підвищення цін в магазинах, і як наслідок, недоїдання українцями цього виду м'яса. Так, за словами експерта, українці споживають молока і м'яса у 2-3 рази менше фізіологічної норми. Ще однією проблемою, за словами Бабенка, є нелегальний ринок м'яса, інфікованого небезпечним вірусним захворюванням — африканською чумою свиней (АЧС). «Чи є в Україні нелегальний ринок інфікованої АЧС свинини? Так, є.

І дуже великий.

З 2012 року в Україні зареєстровано 477 випадків АЧС.

У сусідніх країнах вже з першого року появи АЧС реєструють тисячі випадків на рік.

Тому насправді випадків в Україні набагато більша і більша їх частина офіційно не реєструється», — зазначив Бабенко. Він додав, що поширення АЧС в Україні призводить до величезних збитків власників свиней, оскільки, хоч це захворювання і не несе небезпеки для людини, в разі реєстрації АЧС в господарстві всіх свиней на фермі знищують, а власнику виплачують компенсацію за ринковою ціною на живу вагу.

При цьому, за словами експерта, за сім років зареєстровані втрати свинокомплексів від знищення свиней склали понад 150 мільйонів гривень, з яких було компенсовано менш як 1%. «У разі підозри на АЧС власник може прийняти рішення - швидко розпродати все поголів'я, яке потенційно заражений вірусом АЧС — великих свиней на забій, малих на вирощування на менші ферми та у приватний сектор.

Для галузі це значить ще більше поширення АЧС», — наголосив Бабенко. Ще однією причиною зростання собівартості продукції та, як наслідок, перевитрат, за словами Бабенка, є несумлінність і зловживання з боку постачальників ветпрепаратів та кормів. «Продаючи партію свиней на м'ясокомбінат, свинарі, як правило, не знають її собівартості.

У лютому, після закінчення року, коли будуть підраховані всі витрати та всі доходи, може виявитися, що вирощування свиней минулого року було збитковим», — зазначив Бабенко. Він підкреслив, що контроль витрат на виробництві протягом усього року та інші заходи зі зниження собівартості свинини дозволять залишити ціни на свинину на рівні існуючих або навіть значно їх знизити.

Зокрема, свинина подорожчала на 6% - до 115 гривень/кілограм.