Чи вважати досягненням виключення України з ТОП-10 світових імпортерів свинини
Чи вважати досягненням виключення України з ТОП-10 світових імпортерів свинини

Чи вважати досягненням виключення України з ТОП-10 світових імпортерів свинини

Чи вважати досягненням виключення України з ТОП-10 світових імпортерів свинини.

Однозначно – ні.

До 2014 року Україна входила в ТОП-10 імпортерів свинини в світі.

Детально про ситуацію на ринку свинини розповів під час Meat.

Online генеральний директор Центру підвищення ефективності в тваринництві, виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі” Микола Бабенко.

Імпорт свинини в 2012 році – 264 тис.

т, в 2013 – 196 тис.

т, в 2014 – 40 тис.

т, далі імпорт був незначним – до 5 тис.

т, а відновив своє зростання з 2018 року.

Причини збільшення обсягів імпорту свинини – висока собівартість і ціна на свиней в Україні.

Не зважаючи на подорожчання свинини в ЄС за 2019 рік на 48%, імпорт залишається вигіднішим і дешевшим за українську свинину в напівтушах – 58 грн/кг з ПДВ проти 68 грн/кг з ПДВ.

Це при середній за рік ціні на живих свиней в Україні 45 грн/кг.

Щоби зрівнятися з європейськими цінами, свині живою вагою в Україні мають коштувати не більше 38 грн/кг.

Натомість курятина і яловичина не лише забезпечують внутрішню потребу переробки та споживання, а стали потужними драйверами експорту та валютних надходжень в Україну.

В 2019 році експорт птиці був в 10 разів більший за експорт яловичини, а експорт яловичини в 17 разів більший за експорт свинини.

Прогнозується, що виробництво свинини в 2020 році становитиме 581 тис.

т – обсяг, близький до часів найглибшої кризи в свинарстві в Україні 2008/2009 рр.

За даними Держстату України, 2190 агропідприємств припинили займатися свинарством за 6 років.

Поголів’я свиней, яке утримується на свинокомплексах 24 областей України на початок 2020 року – 3,3 млн голів – менше за поголів’я свиней на територіях чи в державах за розмірами, як одна область України.

4 млн голів у Бєлгородській області, що межує з Україною, 6 млн голів у Бельгії, 12 млн голів у Данії.

До прикладу, збільшення виробництва свинини в Росії у 2019 році склало 150 тис.

т, а в 2020 році очікується додатково 300 тис.

Собівартість живої ваги становить уже менше 30 грн/кг, тоді як в Україні, за даними Асоціації “Свинарі України”, – 40 грн/кг.

В Україні попит населення на свинину через високі ціни став рекордно низьким Споживання свинини впало до 15 кг/рік і дедалі більше витісняється майже вдвічі дешевшою курятиною: Головна причина – одна з найвищих у світі собівартість, а відтак і неконкурентна ціна на свиней для переробної галузі і свинини для населення.

Чому так відбувається, кому вигідне падіння виробництва свинини Кризові процеси в українському свинарстві очевидні.

Кому вони вигідні? Мабуть, насамперед, тим, хто дезінформує громадськість, що кризи в українському свинарстві немає, приховує 8 млрд грн перевитрат на корми і ліки в українському свинарстві, блокує понад 8 років компенсації свинокомплексам за свиней у випадку африканської чуми свиней (АЧС), перетворивши бізнеси у свинарстві на гру із сірниками на діжці з порохом.

Ймовірно, успіхи та стратегія розвитку найбільшого українського виробника курятини не дають спокою комусь зі свинарів, щоб повторити ці досягнення й у свинарстві та стати монополістом у вирощуванні свиней і переробці м’яса.

Виглядає так, що галузева асоціація в свинарстві, яка мала би дбати про розвиток галузі, фактично стала інструментом витіснення з ринку малих, середніх і великих виробників, спроб монополізації вирощування та переробки кількома виробниками свинини – учасниками тієї асоціації.

У результаті переробна галузь перетворилася на заручника, з одного боку, дефіциту сировини – живих свиней, а з іншого, – необґрунтовано високих цін на свиней, спричинених неефективним і безвідповідальним веденням бізнесу у вирощуванні.

Водночас українські споживачі м’ясної продукції стали заручниками високих цін на свинину вітчизняного виробництва.

У червні 2020 року Асоціація “М’ясної галузі” розпочала реалізацію програми “Нове свинарство 2025” Программа передбачає нарощення з 5,7 до 20 млн поголів’я свиней в Україні до 2025 року, збільшення виробництва свинини до 3 млн т, з яких планується практично подвоїти обсяги споживання в Україні за рахунок доступних цін на м’ясо свиней для населення, довівши його приблизно до 1 млн т, а також експортувати 2 млн т.

В такий спосіб м’ясна галузь України ще й частково вирішить проблему дефіциту свинини в світі.

Крім того, «Нове свинарство 2025» – це: –88 млрд грн доданої вартості щороку; –50 тис.

робочих місць у селах (тільки у вирощуванні); –9 млрд грн фонд оплати праці з середньою заробітною платою в українському свинарстві 15 тис грн на місяць; -понад 4 млрд грн відрахувань із зарплати.

Реалізація програми «Нове свинарство 2025» у партнерстві із Центром підвищення ефективності в тваринництві сприятиме швидкому досягненню результатів у зниженні собівартості та виході на конкурентний з основними країнами-експортерами свинини рівень ефективності вирощування свиней.

Асоціація “М’ясної галузі” запрошує організації та підприємства до взаємодії в реалізації Програми «Нове свинарство 2025».

Форма приєднання до Програми.

Источник материала
Поделиться сюжетом