Війна в Україні змусила Брюссель погіршити прогноз зростання економіки у ЄС до 2,7%
Війна в Україні змусила Брюссель погіршити прогноз зростання економіки у ЄС до 2,7%

Війна в Україні змусила Брюссель погіршити прогноз зростання економіки у ЄС до 2,7%

КИЇВ. 16 травня. УНН. Економіка ЄС дуже постраждала від війни в Україні, що змусило Європейську комісію у понеділок випустити одне зі своїх найбільших понижень прогнозу зростання економіки за всю історію - для ЄС та єврозони до 2,7%, у порівнянні з попереднім прогнозом у 4%, повідомляє POLITICO Europe, пише УНН.

За даними Єврокомісії, якщо постачання газу буде зупинено, економіка ЄС може втратити до 2,5 процентного пункта зростання цього року.

Базовий сценарій

У той час як економічне зростання у блоці залишиться позитивним - на рівні 2,7% цього року, воно становитиме лише мізерні 0,8%, якщо виключити сильні ефекти відскоку, перенесені з 2021 року, заявив представник ЄС. Очікується, що цього року зростання Німеччини, економічний двигун блоку, становитиме лише на 1,6 відсотка, сповільнившись через хвилеві ефекти карантину в Китаї.

У той же час очікується, що інфляція в єврозоні досягне 6,8% цього року, досягнувши піку 6,9% цього кварталу, а потім поступово сповільниться до 2,7% у 2023 році.

"У нас дуже високий рівень інфляції, і у нас є один із найглибших (переглядів) у бік зниження для зростання у нашому сезонному прогнозі. Але наразі це не призводить до негативної території зростання", - сказав єврокомісар Паоло Джентілоні.

"Звичайно, це можливо, якщо реалізуються негативні сценарії, але це не наш базовий прогноз", - додав він.

При цьому, як вказано, він відмахнувся від розмов про стагфляцію — термін, вигаданий у 1970-х роках для опису токсичної суміші високої інфляції, повільного зростання та високого рівня безробіття. У той час як ЄС бореться на перших двох фронтах, безробіття впало до рекордно низького рівня і, як очікується, скоротиться ще більше до 6,7% цього року та 6,5% наступного.

"Я не прихильник слова «стагфляція», тому що воно використовувалося в попередніх і зовсім інших обставинах, але насправді ми маємо дуже високу інфляцію і досить низьке зростання", — сказав Джентилоні.

Несприятливі сценарії

За несприятливих сценарій ще більш високих цін на енергоносії або припинення постачання російського газу зростання зупиниться і вийде на негативну територію на більшу частину цього року, причому найбільше постраждають країни з високою залежністю від імпорту російського газу, такі як Німеччина та Італія.

Якщо ціни на нафту і газ зростуть на чверть від їхньої базової вартості, блок зіштовхнеться зі скороченням експорту, а також з подальшими порушеннями ланцюжка поставок та зростанням цін на імпорт. "Кожен із двох факторів скорочує приблизно 0,5 процентних пункти зростання ВВП у 2022 році", - вказала Єврокомісія.

Якщо постачання газу буде зупинено, економіка ЄС може втратити до 2,5 процентного пункту зростання цього року, а інфляція цього року перевищить 9 відсотків, а країни, які залежать від газу, приречені на рецесію.

Відповідь на виклики

За словами Джентілоні, похмурий прогноз закликає країни продовжувати підтримувати свою економіку цього року, перш ніж "нормалізувати" податково-бюджетну політику наступного року. Наступного тижня ЄС оголосить, чи продовжить він призупинення фіскальних правил, термін дії яких закінчується цього року, — рішення, яке, як очікується, буде ухвалено.

"Відбувається втрата купівельної спроможності. Ми повинні спробувати пом'якшити це, особливо для більш вразливих працівників та домогосподарств. І ми не повинні забувати той факт, що це, ймовірно, не триватиме вічно", - сказав він.

Щоб приборкати інфляційні очікування, Європейський центральний банк, ймовірно, оголосить у липні про підвищення своєї облікової ставки, що нині становить мінус 0,5 відсотка, як сигналізувала президент ЄЦБ Крістін Лагард, і завершить рік на позитивній території ще двома підвищеннями.

Теги по теме
Украина Россия война Евросоюз Экономика
Источник материала
Поделиться сюжетом