Сейсмологи зафіксували вибухи у день пошкодження Nord Stream
Сейсмологи зафіксували вибухи у день пошкодження Nord Stream

Сейсмологи зафіксували вибухи у день пошкодження Nord Stream

Сейсмологи у Швеції та Данії 26 вересня зафіксували не менше двох землетрусів у Балтійському морі. Цього ж дня стало відомо про масштабні ушкодження підводних газопроводів з Росії до Німеччини – спочатку "Північного потоку – 2", а потім і обох гілок "Північного потоку – 1".

Як повідомляє Reuters з посиланням на німецький сейсмологічний центр GFZ, сейсмограф на датському острові Борнхольм зареєстрував перший поштовх у ніч на понеділок, а другий – того ж дня. Їхні епіцентри знаходилися в морі неподалік Борнхольма. Там же було зафіксовано масштабний витік газу з газопроводів. Землетруси сталися на тлі дуже низької сейсмічної активності, звичайній для цих місць.

Також про два землетруси повідомили і шведські сейсмологи. Вони прямо говорять про те, що їхньою причиною були вибухи. "Немає сумнівів, що це були вибухи", - цитує шведський телеканал SVT сейсмолога з університету Упсали Бйорна Лунда.

Данські військові у вівторок опублікували відео витоку газу з "Північного потоку". Витіком зачеплено понад 1 кілометр морської поверхні в діаметрі.

Влада Швеції та Данії наказала судам не наближатися до небезпечного місця на відстань ближче 5 км.

По газопроводах у момент витоку не велося перекачування палива, проте вони були заповнені газом. У понеділок стало відомо, що у всіх трьох гілках газопроводів різко впав тиск. Однією з можливих причин того, що сталося, називають диверсію, – повідомляє німецька газета Der Tagesspiegel з посиланням на джерело в уряді Німеччини.

"Ми не можемо уявити сценарій, у якому це не було б цілеспрямованою атакою", – сказав співрозмовник. Щоб підтвердити версію, необхідно досліджувати морське дно за допомогою підводних човнів та водолазів.

За інформацією Tagesspiegel, наразі розглядаються дві гіпотези. Згідно з першою, газопроводи пошкодила Україна чи пов'язані з нею сили, щоб газ із Росії надходив до Європи лише через українські газопроводи чи газопровід "Ямал" територією Польщі. За другою версією, газопроводи були пошкоджені Росією "під чужим прапором", щоб звинуватити в диверсії Україну, посилити енергетичну кризу і, можливо, ще більше підвищити ціну на газ.

Прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен також заявила, що диверсію не виключено. Вона зазначила, що витік відбувся майже одночасно у трьох різних місцях, що практично виключає випадковість.

  • У ніч на 26 вересня оператор "Північного потоку - 2" повідомив , що тиск у газопроводі впав зі 105 бар до 7. Хоча "Північний потік - 2" так і не було введено в експлуатацію, його встигли заповнити 300 мільйонами кубометрів газу - Німеччина скасувала запуск через визнання Москвою так званих "ДНР" та "ЛНР".
  • Увечері того ж дня оператор "Північного потоку – 1" також зафіксував падіння тиску на обох нитках газопроводу. Про причини не повідомлялося. Пошкодження одночасно трьох ниток системи газопроводів "Північний потік" оператор назвав "безпрецедентним". Витік стався за день до запуску Балтійського газопроводу, яким газ з Норвегії надходитиме до Польщі. Таким чином, Варшава прагне повністю відмовитися від російської сировини.
  • Кремль не відкидає варіант диверсії. До розслідування події підключилися Данія та Швеція. "Там не маленька тріщина. Це справді величезна дірка", – заявили у данському енергетичному управлінні. Ремонт газопроводів, як стверджується, може тривати кілька років.
  • У відповідь на вторгнення Росії в Україну введення в експлуатацію газопроводу "Північний потік - 2" було повністю зупинено, хоча йому залишалося лише сертифікацію. Газопровід "Північний потік – 1" продовжив працювати, але в червні 2022 року "Газпром" значно скоротив обсяг поставок, пославшись на складності з техобслуговуванням, а з 2 вересня прокачування газу було припинено "через технічні неполадки".
  • Країни Євросоюзу звинувачують Росію у використанні газу як інструмент політичного тиску. Москва ці звинувачення відкидає.
Источник материала

Оригинальная версия

Поделиться сюжетом