Міністерство культури та інформаційної політики внесло до переліку нематеріальної культурної спадщини України надсянську говірку з Мостищини Львівської області.
Відповідний наказ міністр Олександр Ткаченко підписав 23 грудня.
У департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА розповіли, що надсянська говірка належить до архаїчних говорів галицько-буковинської групи південно-західного наріччя. Має звукові перетворення, своєрідну лексику та діалекти.
«Надсянський говір поширений переважно по річці Сян та її притоках від річки Стрв’яж (Стривігор) на півдні аж до річки Танви на півночі. На території України невеликою смугою тягнеться на крайньому заході Львівської області та окремими острівцями в околицях Перемишля, Ярослава (тепер Польща)», — зазначили у ЛОВА.
Серед носіїв люди як старшого, так і молодшого віку.
У структурі надсянського говору зберігається багато рис, спільних з лемківським, бойківським, наддністрянським говорами. Тривалий контакт з польською мовою вплинув на формування говору та на чіткість його зовнішніх меж.
Також до нематеріальної культурної спадщини України додали кобзарство, традиційний обрядовий хліб Вінниччини, випікання весільних утят у селі Річки на Сумщині, обряд приготування страви «Зелеківська зливанка» на Слобожанщині та ремесло гуцульської боднарки.
Нагадаємо, влітку Мінкульт вніс до нематеріальної культурної спадщини України 21 новий елемент. Зокрема до переліку додали мистецтво створення яворівської забавки, приготування яворівського пирога і традицію різдвяної зірки села Мацьковичі на Львівщині.
Фото: Департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА/фейсбук.