Всесвітня організація охорони здоров'я скасувала статус пандемії COVID-19 як глобальної надзвичайної ситуації. Про це сьогодні оголосив генеральний директор організації Тедрос Адханом Гебреїсус, повідомила пресслужба ВООЗ.
«З великою надією я оголошую кінець COVID-19 як глобальної надзвичайної ситуації в галузі охорони здоров’я. Однак це не означає, що COVID-19 більше не становить глобальної загрози здоров’ю. Минулого тижня COVID-19 забирав життя кожні три хвилини — і це лише ті смерті, про які ми знаємо», — йдеться у заяві.
Керівник ВООЗ нагадав, що оголосив надзвичайний стан у сфері охорони здоров’я, що викликає міжнародне занепокоєння через глобальний спалах COVID-19 — найвищий рівень тривоги згідно з міжнародним правом — ще 30 січня 2020 року.
«За 3 роки з того часу COVID-19 перевернув наш світ з ніг на голову. ВООЗ повідомила про майже 7 мільйонів смертей, але ми знаємо, що їх кількість у кілька разів більша — щонайменше 20 мільйонів», — сказав Гебреїсус.
У ВООЗ заявили, що пандемія коронавірусу стала набагато більшим, ніж криза охорони здоров’я. Вона спричинила серйозні економічні потрясіння, скасування подорожей, закриття підприємств, занурення мільйонів людей у бідність, самотність, ізоляцію, тривогу та депресію.
«COVID-19 виявив і загострив політичні розбіжності всередині та між націями. Це підірвало довіру між людьми, урядами та установами, підживлюючись потоком неправдивої та дезінформації. І це оголило пекучу нерівність нашого світу, причому найбідніші та найуразливіші спільноти найбільше постраждали та останні отримали доступ до вакцин та інших інструментів», — сказав керівник ВООЗ.
За його словами, вже понад рік пандемія має тенденцію на послаблення, а імунітет населення зростає завдяки вакцинації та тому, що люди перехворіли. Також знижується смертність і послаблюється тиск на системи охорони здоров’я. Ця тенденція дозволила більшості країн повернутися до звичного життя.
Комітет з надзвичайних ситуацій і ВООЗ протягом останнього року відстежували дані та розглядали, коли буде відповідний час, щоб знизити рівень тривоги. Таке рішення було ухвалене 4 травня.
Проте у ВООЗ закликали не послаблювати пильність: «Цей вірус тут, щоб залишитися. Він все ще вбиває і все ще мутує. Залишається ризик появи нових варіантів, які викликають нові сплески заражень і смертей».
Нагадаємо, газета The New York Times опублікувала розслідування про те, що китайські вчені на вимогу влади відкликали з міжнародних журналів дослідження про ранні етапи пандемії, а редактори західних журналів з невідомих причин погоджувались на це. Крім того, із баз даних вилучали зразки генетичних послідовностей вірусу.
Фото: ВООЗ