Моніторингова місія ООН опублікувала доповідь про порушення прав людини в Криму за 10 років окупації Росією
Моніторингова місія ООН опублікувала доповідь про порушення прав людини в Криму за 10 років окупації Росією

Моніторингова місія ООН опублікувала доповідь про порушення прав людини в Криму за 10 років окупації Росією

Звіт розповідає про нав’язування російського громадянства, а також правової та адміністративної систем, переміщення та демографічні зміни, застосування тактики репресій проти незгодних з окупацією, придушення вираження релігійних поглядів, власної культури та ідентичності.

28 лютого Управління верховного комісара з прав людини ООН опублікувало зведений звіт Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) щодо порушень прав людини у Криму за десять років окупації Росією. Доповідь доступна англійською, українською та російською мовами.

Доповідь наводить приклади заходів, вжитих РФ для обмеження основоположних свобод, зокрема щодо лідерів кримськотатарського народу, яких вона вважає незгодними з окупацією Криму чи політикою Росії. Поки кримським татарам, змушеним тікати з півострова після анексії, заборонили повертатися, чимало росіян перебралося в Крим, що змінило демографічну структуру, констатували у звіті.

  • Читайте також: За час окупації до Криму незаконно прибули 800 тисяч росіян, — УГС

Доповідь описала обмеження, які змушували жителів Криму отримувати російське громадянство. До 2024 року лише близько 0,5% офіційних мешканців Криму не мали такого громадянства, йдеться в доповіді.

ММПЛУ описала репресії РФ проти незгодних: задокументовано 104 випадки насильницьких зникнень та 55 випадків катування проукраїнських активістів, журналістів і кримських татар.

  • Читайте також: Представник уповноваженого з прав жителів АР Крим та Севастополя: Наразі щонайменше 36 політв’язнів потребують негайної медичної допомоги

У доповіді йдеться, що в Криму значно звузився простір для роботи, критики та адвокації громадянського суспільства; були закриті засоби масової інформації, що непропорційно вплинуло на кримськотатарську та етнічну українську громади, їхні права на свободу слова та доступ до інформації, а також на користування та збереження власної культури та ідентичності.

«Виявлені нами факти щодо ситуації з правами людини в Криму протягом більш як десяти років російської окупації є не лише тривожними самі по собі, але й похмурим попередженням про руйнівні та довготривалі наслідки російської окупації для інших окупованих регіонів України», — сказала голова ММПЛУ Даніель Белль.

Документ також містить посилання на всі 49 доповідей Місії щодо Криму, зроблених за 10 років.  

У доповіді додали, що Місія продовжить працювати на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в Донецькій, Херсонській, Луганській та Запорізькій областях і Криму.

На титульному зображенні — фрагмент титульної сторінки доповіді ММПЛУ

Читайте також
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 2
Представник уповноваженого з прав жителів АР Крим та Севастополя: Наразі щонайменше 36 політв’язнів потребують негайної медичної допомоги
У Криму знову затримали журналістку і правозахисницю Лутфіє Зудієву: заява правозахисників
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Опитування лідерів громадянського суспільства. Частина 1
«Листи до вільного Криму»: В Україні стартувала ініціатива на підтримку кримських політв’язнів (ОНОВЛЕНО)
Таміла Ташева: Росія використовує «День АРК» у своїй пропаганді. Потрібно скасувати рішення Верховної Ради Криму
«КримSOS»: Географія утримання Росією кримських політв’язнів розширюється. Це порушення норм міжнародного гуманітарного права
За час окупації до Криму незаконно прибули 800 тисяч росіян, — УГС
«Війна закінчиться лише з деокупацією Криму». Що робити з півостровом і його жителями Україні
«КримSOS»: Політичних переслідувань з 2014 року зазнали 19 кримських журналістів
Алім Алієв: За час окупації у Криму зафіксували понад 5 тисяч порушень прав людини
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги по теме
Крым ООН аннексия Крыма
Источник материала
Поделиться сюжетом