19 мая, воскресенье
С картинками
Текстовый вид
ru
Украинский
Русский
Повістки, відстрочка, консульства: у Міноборони розкрили деталі закону про мобілізацію
Повістки, відстрочка, консульства: у Міноборони розкрили деталі закону про мобілізацію

Повістки, відстрочка, консульства: у Міноборони розкрили деталі закону про мобілізацію

Українці, які не прийшли в ТЦК, можуть отримати постанову суду, яка обмежить можливість керування автомобілем. Також є певні новації у наданні консульських послуг. Іншого способу покарання ухилянтів у законі про посилення мобілізації немає.

Якщо військовозобов'язаний протягом 10 днів не з'явиться у Територіальний центр комплектування (ТЦК та СП), його спершу шукатиме поліція, а потім він постане перед судом. Крім того, він має перебувати на військовому обліку, з якого виключають лише ти, хто непридатний, помер або через інші причини. Міністерство оборони України підготувало інфографіку, яка пояснює основні пункти закону про посилення мобілізації, який стане чинним 18 травня 2024 року. Інфографіку Міноборони опублікували на сторінці Facebook відомства.

У оборонному відомстві підготували 20 зображень, які спрощено пояснюють, як відбувається військовий облік, як мають діяти місце органи влади і ТЦК, хто має право на відстрочку та на бронювання, а також які категорії українців мають право укласти контракт на військову службу.

Мобілізація в Україні — облік військовозобов'язаних

На інфографіці Міноборони перелічуються обов'язки громадян щодо військового обліку. Зокрема, вони зобов'язані завжди мати при собі відповідні документи. Також повинні уточнити дані в ТЦК, прийшовши для цього в ЦНАП або через електронний кабінет. Крім того, вказується, що людей можуть залучати не до бойових завдань: наприклад, на будівництво оборонних споруд та на "мобілізаційні завдання". До всього, Верховна Рада дозволила конфіскувати транспорт та інше майно, за яке держава повинна виплатити компенсацію.

Мобілізація в Україні - обов'язки щодо військового обліку
Фото: Міноборони України
Мобілізація в Україні - виключення з військового обліку
Фото: Міноборони України

Як каратимуть за ігнорування повісток

В Міноборони показали алгоритм, за яким обмежуватимуть право керувати авто для ухилянтів. Алгоритм складається з шести кроків. Спершу військкоми надсилають рекомендований лист з документом, який називається "вимога про виконання обов'язків". Після отримання (або відмови) цього документу чекають ще 10 днів. Наступний крок — ТЦК звертається до суду і суд може прийняти рішення про обмеження права керувати автомобілем. Це обмеження накладається не довічно, а поки громадянин не відреагує на запрошення військкома.

Мобілізація в Україні - як обмежують право на керування авто
Фото: Міноборони України

Бронювання та відстрочка — деталі

У законі про посилення мобілізації впорядкували перелік умов, за яких людині можуть надати відстрочку від мобілізації. Серед них — можливість отримати бронювання. Окремо уточнюється ситуація щодо студентів — мають відстрочку лише ті, хто навчається на денній або дуальній формі навчання, науковці та викладачі.

Мобілізація в Україні - деталі отримання відстрочки
Фото: Міноборони України
Мобілізація в Україні - деталі бронювання
Фото: Міноборони України

Консульські послуги — чи є обмеження для чоловіків

На інфографіці вказується, що чоловіки віком від 18 до 60 років, щоб отримати консульські послуги, повинні виконати певні дії:

  • оновити військово-облікові дані;
  • пред'явити відповідний військово-обліковий документ.

При цьому дипломати повинні перевірити, чи дійсні надані документи.

Є категорії українців, до яких ці обмеження не застосують: для оформлення дітей, на повернення в Україну, якщо людина арештована або ув'язнена.

Мобілізація в Україні - деталі обмеження консульських послуг
Фото: Міноборони України

Базова військова служба — що відомо

Також оборонне відомство описало деякі деталі базової загальновійськової підготовки. Зокрема, від неї також можна отримати звільнення — якщо громадянина визнали непридатним і виключили з військового обліку.

Базова загальновійськова підготовка - основні положення
Базова загальновійськова підготовка - терміни
Базова загальновійськова підготовка - умови
Базова загальновійськова підготовка - відстрочка

Зазначимо, раніше Міноборони детально описало, що означає скасування статусу "обмежено придатних". З'ясувалось, що громадяни, які мали цей статус, повинні з'явитись у ТЦК і повторно пройти медкомісію. Після цього встановлять нові статуси про придатність чи непридатність.

Тим часом закон про посилення мобілізації опублікували на порталі "Голос України". Нормативний акт, який додає низку новацій у систему обліку військовозобов'язаних, вступить у дію 18 травня, — відповідно до українського законодавства.

Нагадуємо, 23 квітня стало відомо про обмеження надання консульських послуг для чоловіків призовного віку. 24 квітня народна депутатка Соломія Бобровська пояснила, чи законним є розпорядження МЗС України.

Источник материала
Поделиться сюжетом