Вчений стверджує, що розгадав археологічну загадку 700 року до нашої ери
Вчений стверджує, що розгадав археологічну загадку 700 року до нашої ери

Вчений стверджує, що розгадав археологічну загадку 700 року до нашої ери

Стародавні символи на 2700-річному храмі, які спантеличили експертів більше століття, пояснив ассиріолог Трініті доктор Мартін Вортінгтон. Послідовність «таємничих символів» була видна на храмах у різних місцях стародавнього міста Дур-Шаррукін, сучасний Хорсабад, Ірак, яким правив Саргон II, цар Ассирії (721–704 рр. до н. е.).

Послідовність із п’яти символів — лева, орла, бика, фігового дерева та плуга — вперше стала відома сучасному світу завдяки малюнкам, опублікованим французькими екскаваторами наприкінці дев’ятнадцятого століття. Відтоді виникла хвиля ідей щодо того, що можуть означати ці символи.

Їх порівнюють з єгипетськими ієрогліфами, сприймаючи як відображення імперської могутності, і підозрюють, що вони символізують ім’я царя, але як?

Доктор Мартін Вортінгтон зі Школи мов, літератур і культурології Трініті запропонував нове рішення в статті, опублікованій 26 квітня в Бюлетені американських шкіл східних досліджень. Він стверджує, що ассирійські слова для п’яти символів (лев, орел, бик, фігове дерево та плуг) містять у правильній послідовності звуки, які викладають ассирійську форму імені «Саргон» (šargīnu).

Малюнки дерева та символів плуга кінця XIX століття, опубліковані французьким екскаватором Віктором Пласом. Авторство: Нью-Йоркська публічна бібліотека

Іноді в одному місці археологічних розкопок використовуються лише три символи (лев, дерево, плуг), які, на думку доктора Вортінгтона, знову називаються «Саргон», дотримуючись подібних принципів. Доктор Вортінгтон прокоментував: «Дослідження стародавніх мов і культур сповнене головоломок усіх форм і розмірів, але на Стародавньому Близькому Сході нечасто можна зустріти таємничі символи на стіні храму».

Щобільше, за словами доктора Вортінгтона, кожен із п’яти символів також можна розуміти як сузір’я. Таким чином, лев символізує Лева, а орел – Орла (наші власні сузір’я значною мірою успадковані з Месопотамії через греків, тому багато з них однакові). Фігове дерево замінює сузір’я «Щелепа», яке важко проілюструвати (якого ми сьогодні не маємо), оскільки ісу «дерево» звучить подібно до ісу «щелепа».

«Вплив п’яти символів полягав у тому, щоб ім’я Саргона залишилося на небесах назавжди — це був хитрий спосіб зробити ім’я короля безсмертним. І, звісно, ​​ідея пишних людей, які пишуть своє ім’я на будівлях, не є унікальною для стародавня Ассирія», — каже д-р Вортінгтон.

Стародавня Месопотамія, або сучасний Ірак і сусідні регіони, були домом для вавилонян, ассирійців, шумерів та інших, і сьогодні досліджуються за допомогою клинопису, якого збереглося у великій кількості. Дійсно, писемність, ймовірно, була винайдена там близько 3400 року до нашої ери. Отже, хоча вчені Саргона не знали цього, розробляючи нові письмові символи, вони повторювали історію Месопотамії понад тисячу років тому.

Доктор Вортінгтон пояснив: «Я не можу довести свою теорію, але той факт, що вона працює як для послідовності з п’яти символів, так і для послідовності з трьох символів, а також те, що символи також можна розуміти як культурно прийнятні сузір’я, мене дуже вражає. Ймовірність того, що все це випадковість, — вибачте за каламбур — астрономічна».

Доктор Вортінгтон спеціалізується на мовах і цивілізаціях стародавньої Месопотамії, включаючи вавилонян, ассирійців і шумерів.

«Цей регіон світу, який включає сучасний Ірак і частини Ірану, Туреччини та Сирії, часто називають «колискою цивілізації». Саме тут народжувалися міста та імперії, і його історія є величезною частиною людської історії.

Саме через месопотамську звичку рахувати через шістдесят, сьогодні ми маємо 60 хвилин на годину, а Авраам (центральна постать у трьох основних світових релігіях) нібито походив із месопотамського міста Ур.

«Розгадувати головоломки (або намагатися це зробити) — це особливо весело, — каже д-р Вортінгтон, — але вивчення Месопотамії в цілому має більшу мету — зрозуміти складність і різноманітність величезної частини людських суспільств і культурних досягнень».

Источник материала
Поделиться сюжетом