19 мая, воскресенье
С картинками
Текстовый вид
ru
Украинский
Русский
Снайперська точність на 3,5 км: як себе показав Leopard 1 у війні проти РФ
Снайперська точність на 3,5 км: як себе показав Leopard 1 у війні проти РФ

Снайперська точність на 3,5 км: як себе показав Leopard 1 у війні проти РФ

Німеччина та Данія пообіцяли передати в ЗСУ понад 100 Leopard 1. Старі танки отримують різні відгуки, але військові відзначають високу точність гармати L7 та мобільність машини.

Українська армія має на озброєнні як новіші версії танків Leopard 2, так і старіші Leopard 1. Вони вже майже рік перебувають є в ЗСУ. Фокус розібрався, як показали себе німецькі машини, та які в них є особливості і недоліки.

В листопаді 2023 року на фронті вперше помітили танки Leopard 1, які постачаються Україні з Німеччини та Данії. ЗСУ отримують останню модернізацію Leopard 1A5. За даними німецького видання WirtschaftsWoche, Україна вже отримала близько 90 танків, а до кінця року загальна кількість переданих машин перевалить за 130 одиниць.

Leopar 1 в ЗСУ

Українська армія вже використовує Leopard 1 на полі бою. Танкісти в небагатьох інтервʼю розказали, чим особливі німецькі машини. Першими надійшли в стрій танки з Данії. Військові кажуть, що Leopard 1 має точну гармату, хорошу маневровність та передбачуваність в керуванні. Застосовують машини на відстані.

"Уражати цілі на відстані реально десь до 3,5–5 км, навіть 5 км, так. Ці системи дуже актуальні, бо сучасні танки, які є на озброєнні ворога, вони не можуть нам протистояти на дальніх відстанях", — розповів військовий Віталій у репортажі AFP.

Leopard vs Т-64

Військові здебільшого використовують німецькі машини не як танк, а як вогневу підтримку для піхоти. У "Мілітарному" зазначають, що Leopard 1 вже не є повноцінним танком на теренах російсько-української війни. Проте він все ще є цінною бойовою одиницею з потужною 105-мм гарматою. Тактика застосування на полі бою:

  • створення мобільного резерву для затикання проривів;
  • підтримувати піхоту в оборони із закритих вогневих позицій або на короткий проміжок часу.
Репортаж Leopard 1

В короткому репортажі АрміяInform бійці порівняли Leopard 1 з Т-64, який є наймасовішим танком у ЗСУ. Один з танкістів як раз раніше працював на Т-64. Він назвав такі переваги та недоліки німецького танку:

  • Leopard 1 — краща система наведення та оптика;
  • Т-64 — краще бронювання та менший силует;

"Він вищий на пів метра, з більшої відстані його буде помітно. А так танк є танк", — продовжує член екіпажу Leopard 1А5.

Ключові особливості Leopard 1

Leopard 1 — це попередник Leopard 2, який створювався з баченням бою, в якому протитанкові засоби знищували б танки.

Слабке бронювання

Конструктори та інженери віддали перевагу мобільності машини, а не її захищеності. На думку аналітиків, захист Leopard 1 гірший, ніж навіть у словенських M-55S, які є глибокою модернізацією радянських Т-55. Разом з приведеною бронею Leopard 1 має лише 70-мм захисту. Він зможе витримати удар 30-мм гармати від російської БМП, але FPV-дрон чи гранатомет є смертельною загрозою для екіпажу, пишуть у "Мілітарному".

Leopard 1 десь в Україні
Фото: скриншот

Частково розвʼязати проблему, недосконалого за нинішніми мірками бронювання, пропонувалося динамічним захистом "Контакт", але наразі у відкритому доступі ще не було світлин, які б підтвердили інтеграцію.

Мобільність

Слабке бронювання компенсується високою мобільністю. Танк має 830-сильний 10-циліндровий двигун MB 838 CaM-500 та автоматичну коробку передач. Завдяки цьому танк з легкістю може розвивати швидкість у 65 км/год, що і зараз є гарним показником для бронетехніки. Швидкість заднього ходу — 25 км/год, що підвищує шанси вчасно покинути поле бою. Для порівняння російські танки Т-72 чи Т-90 мають швидкість 4 км/год та 11 км/год відповідно.

Вогнева потужність

Гармата Royal Ordnance L7A3 у Leopard 1 має калібр 105-мм. Озброєння машини показало надзвичайну точність, а версія 1A5 має таку саму систему керування вогнем, що і у Leopard 2 під назвою EMES 18. Танк може уражати ціль на ходу на відстані до 2 км за будь-якої погоди.

105-мм гармати може бути недостатньо для пробиття у лобову частину найсучасніших версій російських танків. Проте є боєприпас M1060A3, який дозволить пробити до 520-мм гомогенної броні під кутом 60 градусів на відстані до 2000 метрів. Цього вистачить для пробиття лобової частини Т-64БВ, Т-72Б та Т-80БВ.

Снаряд із фугасною боєголовкою зможе бити по скупченню піхоти. Вогонь можна вести із закритих позицій на відстань до 10 км. Також є картечні боєголовки, які по суті перетворюють танк у дробовик.

Яке майбутнє Leopard 1 в ЗСУ

Українська армія стане доволі великим оператором Leopard 1, тому їх офіційно прийняли на озброєння. Слабке бронювання потребує досвідчених офіцерів та екіпажів, які добре усвідомлюватимуть сильні та слабкі сторони Leopard 1. Як продовжують експерти, резерв машин зі 105-мм гарматою могли б допомогти зупиняти прорив разом з іншою високомобільною технікою.

Танковий експерт Микола Саламаха заявляв, що в Україні планують модернізувати Leopard 1A5 шляхом додаткового оснащення динамічного захисту та протикумулятивних решіток. Проте принципово це не змінить ситуацію, тому німецькі машини потребуватимуть іншої тактики застосування.

Проте на думку військово-політичного оглядача "Інформаційного супротиву" Олександра Коваленка, Leopard 1 має купу недоліків. Перше застосування призвело до втрати боєздатності кількох машин. Також танк не має високої надійності, ресурс експлуатації по бездоріжжі не перевищує тисячі кілометрів. Україна вже відмовлялася від однієї партії машин, бо їхній ремонт був неякісним.

"Leopard 1 – це картонна коробка на траках. І не тільки перед дронами чи ББ вона вразлива, а й для мін", — зазначає експерт.

Теги по теме
Вооруженные силы Украины
Источник материала
Поделиться сюжетом