Медведчук міг бути завербований КДБ, — директор архіву СБУ
Медведчук міг бути завербований КДБ, — директор архіву СБУ

Медведчук міг бути завербований КДБ, — директор архіву СБУ

Наявні документи про Медведчука «наштовхують на думку, що він таки був завербованим»
Підозрюваний у державній зраді колишній народний депутат від «ОПЗЖ» Віктор Медведчук міг бути завербований радянським Комітетом державної безпеки. Хоча прямих доказів цьому зараз немає, але вони можуть з'явитися. Про це повідомив директор архіву Служби безпеки України Андрій Когут в інтерв'ю виданню Главком.
«Прямих доказів у нас немає. Але тут варто повернутися до сказаного раніше: наприкінці 80-х було знищено величезну кількість документів і агентурних справ. І те, що цих паперів зараз немає, не означає, що їх не було. І також не означає, що їх не буде виявлено в майбутньому. Тут потрібно розуміти, що архів КДБ створювався для оперативних потреб», – заявив він.
Когут пояснив, що наразі архів СБУ працює над тим, щоб створити описи справ згідно з українським законодавством – хочуть зробити покажчики, індекси, як у всіх інших архівах, аби було зручно в них працювати.
За його словами, це «дуже складна робота» — фахівці просуваються, але ще не все опрацювали.
Водночас він зауважив, що наявні документи про Медведчука «наштовхують на думку, що він таки був завербованим».
«Скажімо, якщо твій батько був репресований, а ти вступив на юридичний факультет університету імені Шевченка. Таке, в принципі, не могло відбутися, це дуже нетипова історія», – пояснив Когут.
Також директор архіву Служби безпеки України нагадав слова Медведчука, нібито той не зміг би нічого зробити для захисту поета Василя Стуса, бо «система була така». Він  зазначив, що така заява — «не зовсім правда», оскільки відомо про тогочасних адвокатів, які боролися за підзахисних.
«Повністю виправдального вироку бути не могло, проте поборотися у судовому процесі було можна, але Медведчук цього не зробив», - наголосив директор архіву.

19 жовтня 2020 року Дарницький районний суд Києва заборонив розповсюджувати книгу журналіста Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» без дозволу Віктора Медведчука. Суд вважав, що деякі фрази у книзі порушують честь та гідність і мають бути видалені з книги.

19 березня 2021 року Київський апеляційний суд зняв заборону на розповсюдження книги «Справа Василя Стуса». 7 квітня Апеляційний суд Києва постановив стягнути з Медведчука на користь видавництва Vivat 139,5 тисяч гривень, які видавництво витратило на правову допомогу. Згодом суд ухвалив додаткове рішення, постановивши стягнути з нардепа майже 300 тисяч гривень на користь видавництва.

Читайте також: 
  • Суд постановив стягнути з Медведчука майже 300 тисяч гривень на користь видавництва Vivat
  • Суд визнав недостовірною лише одну фразу про Медведчука з книги «Справа Василя Стуса» – адвокат Кіпіані
  • В Україні оцифрували творчий архів Василя Стуса
Фото: «Радіо Свобода»
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
СБУ Виктор Медведчук
Источник материала
loader
loader