Під прицілом Кримський міст і Чорноморський флот: куди дістають ракети Storm Shadow
Під прицілом Кримський міст і Чорноморський флот: куди дістають ракети Storm Shadow

Під прицілом Кримський міст і Чорноморський флот: куди дістають ракети Storm Shadow

Ракета Storm Shadow – це найбільш далекобійна зброя, яку Україна офіційно отримала від Великої Британії та Франції. Незабаром до коаліції Storm Shadow може додатись нова країна.

Завдяки цим ракетам українські військові можуть бити на відстані щонайменше у 300 кілометрів, водночас у росіян відповіді на ці ракети практично немає – їхні славетні ППО цей іспит регулярно провалюють. Більш детально про те, як Україна може використати Storm Shadow – читайте далі в матеріалі 24 Каналу.

Куди дістають ракети Storm Shadow

Storm Shadow – британсько-французька розробка (спільний проєкт компаній British Aerospace і Matra​​), яка має 2 основні модифікації й, відповідно, дальність ураження – до 250 кілометрів у експортному варіанті та 500 (560) кілометрів у базовому. У французькій армії ракета має іншу назву – SCALP-EG.

Показники у 250 кілометрів – це звичний стандарт для НАТО, але абсолютний прорив для ЗСУ та всієї антиросійської коаліції.

Також невідомо, скільки саме Storm Shadow могли передати Україні. В цілому цих ракет не так уже й багато, а ціна на них досить висока.

Зокрема, вартість однієї Storm Shadow коливається у межах 1 – 2,3 мільйона євро, хоча це й не російський "Калібр", який коштує 6 мільйонів доларів, чи Х-101 вартістю від 11 чи 13 мільйонів доларів.

Щодо кількості, то неофіційні дані свідчать, що загальне замовлення цих ракет для повітряних сил Великої Британії у 1990-х роках складало до 1000 одиниць, ще 500 – Францією, Італія замовила 200 у 1999-му.

Новини з Італії: чи передасть Рим Україні ракети

15 червня 2024 року італійська прем'єрка Джорджія Мелоні на Саміті миру у Швейцарії зробила потужну заяву щодо Росії. Її рішучість суттєво суперечила попереднім заявам італійських урядовців про заборону бити італійською зброєю по території Росії.

На цьому тлі, 18 червня, в італійських ЗМІ з'явилися повідомлення про нібито згоду Рима надати Україні ракети Storm Shadow із власних запасів.

Зазначимо, що це була не офіційна заява, а інсайд з не надто авторитетного джерела. Написала про це італійська газета Il Fatto Quotidiano з посиланням на власні анонімні джерела. Нібито ракети мають бути в 9 пакеті військової допомоги, який міністр оборони Гвідо Крозетто представить парламенту до кінця цього місяця. У ньому ж буде обіцяна раніше друга система ППО SAMP/T, але нічого не було про Storm Shadow.

Як буде насправді – можемо дізнатися, коли буде оголошено про 9-ий пакет офіційно. Втім, можемо і не дізнатися, адже в Італії питання надання Україні зброї вважається дуже делікатним. Утім, сам факт дискусії про це, а також суперечки навколо дозволу бити безпосередньо по Росії – добрий знак.

Чому Росія боїться Storm Shadow

Хай там як, але ці ракети покривають всю окуповану територію України. І у 2023 році вони стали ледь не постійними гостями в окупованому Криму – завдяки Storm Shadow українці суттєво прорідили російську ППО та повибивали аеродроми окупантів. У 2024 році до бойової роботи по Криму долучились американські далекобійні ракети ATACMS.

Радник Комісії США з безпеки в Європі Пол Массаро публікував карту, куди можуть дістати ракети Storm Shadow, окресливши межі "довгої руки" для України. На жаль, ця мапа досі залишається теорією.

Які важливі об'єкти росіян можуть знищити ЗСУ

За воєнною номенклатурою, і ATACMS, і Storm Shadow є ракетами середнього радіусу дії, проте для України це реальний прорив, адже збільшує оперативну глибину і дає можливість карати росіян не лише умовній 100-кілометровій зоні, але й в тилу.

Куди дістають ракети Storm Shadow / Карта DeepState

Український військовий портал Defence Express зазначає, що ракета Storm Shadow підходить для удару по найбільш важливих об'єктах противника, до яких відносяться командні пункти, авіабази, склади палива та боєприпасів, бази зберігання техніки, кораблі та інші об'єкти.

Також слід підкреслити, що достатньо висока ціна на ракету й може визначати цілі, по яких будуть завдавати удари Сили оборони.

Журналісти "Крым.Реалии" розповіли про важливі об'єкти Росії в окупованому Криму, які тепер опинилися в небезпеці через Storm Shadow.

  • Джанкой – це ключовий вузол для забезпечення російської армії на Півдні. Саме тут зійшлися автомобільні та залізні дороги, які ведуть до однойменного аеродрому "Джанкой", де Росія базує бойові літаки.
  • Нафтобаза у Феодосії – забезпечує пальним винищувачі та російські штурмовики. Раніше її атакував дрон, внаслідок чого згоріло 40 тисяч тонн палива.
  • Морський порт Феодосії та Севастопольська бухта – тут базуються російські кораблі ракетоносці, які атакують Україну ракетами типу "Калібр".
  • Кримський міст – це важливий міст, яким Росія перекидає зброю на Південь України. Росіянам буде вкрай складно компенсувати його втрату.

Ракети Storm Shadow можуть стати й фактором стримування російських окупантів. Зокрема, росіяни можуть вдатися до "жесту доброї волі", не ризикуючи своєю технікою.

Передусім мовиться про літаки, а також кораблі, які атакують Україну ракетами. Саме так Росія зробила, коли Україна отримала HIMARS, а згодом GLSDB.

Спершу окупанти перенесли свої склади та бази на відстань у понад 100 кілометрів, після чого їм довелося відійти ще щонайменше на 50 кілометрів.

Скільки ракет Storm Shadow потрібно для удару по Кримському мосту

Військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ в запасі Роман Світан в інтерв'ю 24 Каналу розповідав, що 3 – 4 ракети Storm Shadow виведуть з ладу Кримський міст на тривалий час.

Унаслідок цього, як сказав Світан, 30% техніки, яку Росія перекидає через Кримський міст, перестануть йти щонайменше на пів року.

При цьому використовувати Storm Shadow для ударів по мосту не надто економічно обґрунтовано – для цього є інші ракети, профілем яких є саме робота по руйнуванню бетонних мостів. Мова передусім про ATACMS та Taurus. Останні, на жаль, Німеччина досі не передала Україні.

Роман Світан про передачу Україні Storm Shadow: дивіться відео

Протаранить ППО росіян: чи можуть окупанти збивати Storm Shadow

Нині Storm Shadow є на озброєнні Королівських ВПС, а також ВПС інших союзників України – Франції та Італії. Ці ракети мають досвід бойового застосування і довели свою ефективність в Іраку, Сирії та Лівії.

Українські військові збивають крилаті ракети, якими Росія атакує нашу країну. Storm Shadow теж крилата ракета і в Росії є засоби для її збиття. Щоправда, найчастіше росіяни збивають Storm Shadow лише у зведення генерала Конашенкова, де за один раз часто говорять про десятки ракет. Насправді ж є багато відео, на яких російські ППОшники лише супроводжують політ ракет Storm Shadow очима або просто фіксують власні втрати.

Легендарні Storm Shadow у Криму – дивіться відео:

Мабуть, найвідомішим застосуванням Storm Shadow є атака 22 вересня 2023 року по штабу російського Чорноморського флоту в Севастополі: тоді посеред білого дня українські оператори ракет Storm Shadow знищили стратегічний об'єкт та ліквідували купу топових окупантів. Ще відчутнішим був моральний ефект – "друга армія світу" нічого не може зробити, щоб протидіяти Storm Shadow.

У цьому дивного нічого нема – так і має бути, адже ця ракета створена для прориву найпотужнішої ППО.

Так було в Сирії, де Storm Shadow вже мала справу з російським С-400 в Сирії, так повторилося і в окупованому росіянами українському Криму.

Як працює ракета Storm Shadow: дивіться відео

  • Storm Shadow створена для маловисотного прориву протиповітряної оборони, що характерно для будь-якої дозвукової крилатої ракети. Ракета сконструйована з використанням технологій малопомітності.
  • Storm Shadow має довершену систему наведення, яка складається з інерціальної, супутникової, а також DSMAC, коли ракета сканує під собою земну поверхню та злічує з еталонним зображенням.
  • Завдяки системам TERPROM і TERCOM, які аналізують контури рельєфу місцевості та порівнюють їх з даними бортового комп'ютера, крилата ракета стає дуже великою проблемою для ППО.

Вона має складну траєкторію, може змінювати висоту та реагувати на зміни рельєфу – це стало у пригоді у Сирії та може бути корисним у Криму, адже там також є гірські та горбисті ділянки, які окупанти сподіваються використати як природний захист, натомість отримають додаткове ускладнення для власної ППО.

Головною особливістю системи наведення є тепловізійна головка, яка знаходиться під обтічником, що скидається у районі цілі. Завдяки цьому ракета шукає закладену в пам'ять ціль й доводить до неї, а не просто б'є у координату.

Бойова частина вагою 450 кілограмів призначена для ураження високозахищених об'єктів. У базовій версії передбачена двоступенева спеціально розроблена бойова частина під назвою BROACH.

Її суть полягає у тому, що спочатку спрацьовує кумулятивний заряд, який пробиває землю, армований бетон чи іншу перешкоду, а вже у цей отвір потрапляє основна бойова частина. Декларується, що BROACH еквівалентний за можливостями бетонобійним бойовим частинам.

Storm Shadow – основні характеристики

  • тип – крилата ракета;

  • клас – повітря-земля (також є флотські варіанти з можливістю пусків з кораблів і підводних човнів);

  • носій – Dassault Mirage 2000 / Rafale / Tornado / EurofighterTyphoon;

  • дальність – від 250 до 500 (560) кілометрів;

  • маса ракети – 1300 кілограмів;

  • маса бойової частини – 480 кілограмів;

  • довжина — 5,1 метра;

  • діаметр — 480 мм;

  • максимальна швидкість — 1000 кілометрів на годину.

Що є носієм ракет Storm Shadow в Україні

Роман Світан в ефірі 24 Каналу зазначав, що Україна може отримати ракети Storm Shadow як повітряного базування, так і морського. Щодо морського базування, то очевидно, що українським військовим доведеться їх використовувати із землі, як у випадку з Harpoon.

Бойова частина Storm Shadow важить 450 кілограмів, що вдвічі більше, ніж в ATACMS. Як зазначає Defence Express, літак із крилатою ракетою повітряного базування природно має значно більшу мобільність ніж будь-який ґрунтовий тактичний ракетний комплекс.

Аналітики зазначають, що носій за один день може здійснити пуск по цілях на півночі, півдні та сході. Натомість для HIMARS з ATACMS в умовах широких кордонів України – це нереально.

Тобто це дійсно змінює правила гри з огляду на реальні можливості та потенційну ефективність. Тим паче, що дальність до 300 кілометрів залишається дискусійною, бо є вкрай важливий фактор, чому мова цілком може йти й про оригінальну версію Storm Shadow із дальністю 560 кілометрів, – пише Defence Express.

Основним носієм цих диво-ракет є винищувач четвертого покоління Mirage 2000. Наразі Україна таких літаків ще не має, але може отримати до кінця 2024 року. Принаймні це обіцяв президент Франції Макрон. Якщо це станеться, можливості застосування Storm Shadow суттєво зростуть, адже ракети будуть використовуватися рідною платформою. Також важлива кількість літаків, адже це дозволить масштабувати пуски та частіше проривати російську ППО, й без того виснажену.

А поки цього не сталося, Україна продовжить застосовувати власну розробку – адаптований під адаптований під пуски Storm Shadow штурмовик Су-24. У 2023-му році ця колаборація себе непогано проявила.

Источник материала
Поделиться сюжетом