На саміті НАТО країни-учасниці підписали підсумкову декларацію
На саміті НАТО країни-учасниці підписали підсумкову декларацію

На саміті НАТО країни-учасниці підписали підсумкову декларацію

На фоні зростаючих геополітичних напружень та загроз безпеці в Європі, саміт НАТО у Вашингтоні прийняв рішучі кроки, спрямовані на підтримку України та зміцнення колективної безпеки. По закінченню саміту було підписано декларацію.

Головні пункти декларації НАТО:

– Країни-учасниці НАТО виділять у 2025 році щонайменше 40 мільярдів євро як військову допомогу Україні

– У документі підтверджено “незворотний шлях до повної євроатлантичної інтеграції України, включно з членством у НАТО”. Учасники альянсу заявили, що надішлють запрошення Києву, “коли всі союзники погодяться і всі умови буде виконано”

– Також ухвалено рішення створити Службу допомоги та навчання в галузі безпеки для України (NSATU), яка координуватиме постачання військової техніки та підготовку особового складу. При цьому альянс не вважає себе стороною конфлікту

– Росію в декларації саміту НАТО названо “найзначнішою і прямою загрозою безпеці”. Члени альянсу також висловлюють стурбованість посиленням стратегічного партнерства Росії та Китаю і їхніми спробами “змінити міжнародний порядок”. Підтримка РФ Китаєм посилює загрози безпеці НАТО, тому альянс вирішив розвивати партнерство з противниками КНР.

Що ще міститься в комюніке саміту НАТО, який відбувся у Вашингтоні:

1. Альянс призначив свого “старшого представника” в Україні. Також у документі йдеться, що на шляху до вступу від Києва будуть потрібні “додаткові демократичні реформи”.

2. У НАТО стурбовані, що Росія “продовжила диверсифікувати свої ядерні сили, зокрема за рахунок розробки нових ядерних систем і розгортання ударних засобів подвійної дальності малої та середньої дальності, що становить зростаючу загрозу для Північноатлантичного союзу”.

Приблизно про те саме йдеться щодо Китаю: “КНР продовжує стрімко розширювати і диверсифікувати свій ядерний арсенал за рахунок більшої кількості боєголовок і більшої кількості складних засобів доставки”.

3. Витрати країн НАТО на оборону зросли на 18% у 2024 році, що є найбільшим зростанням за останні десятиліття.

При цьому “необхідно терміново зробити більше” і в багатьох випадках “будуть потрібні витрати, що перевищують 2% ВВП”. Зараз таку суму на оборону витрачає дві третини членів Альянсу.

Ключовий пріоритет на найближчу перспективу – збільшення виробництва боєприпасів і засобів ППО.

4 Однією з цілей НАТО заявлено “розвитку присутності у Фінляндії”, яка межує з Росією.

5. Китай звинувачується в тому, що став “вирішальним фактором у війні Росії проти України” завдяки “широкомасштабній підтримці оборонно-промислової бази Росії” і продажу в РФ товарів подвійного призначення.

Цікаво звучить фраза про те, що “КНР не може допустити найбільшої війни в Європі в новітній історії без того, щоб це негативно не позначилося на її інтересах і репутації”. Не уточнюється, що мається на увазі – поточна війна чи якийсь перспективний конфлікт у Європі.

Теги по теме
Украина Россия Китай безопасность
Источник материала
Поделиться сюжетом