Перешкоди GPS та повітряні кулі Північної Кореї ускладнили роботу авіакомпаній
Перешкоди GPS та повітряні кулі Північної Кореї ускладнили роботу авіакомпаній

Перешкоди GPS та повітряні кулі Північної Кореї ускладнили роботу авіакомпаній

За словами авіаційних експертів, кампанія Північної Кореї із запуску сміттєвих повітряних куль, пуски ракет і махінації з GPS збільшили ризики в повітряному просторі Південної Кореї, ускладнивши роботу авіакомпаній на тлі зростання напруженості у відносинах між країнами-суперницями, пише Reuters.

Наприкінці травня Північна Корея почала запускати в Південну Корею тисячі повітряних куль із підвішеними під ними мішками зі сміттям, включно з людськими екскрементами, що, на думку аналітиків, є формою психологічної війни.

Сотні повітряних куль приземлилися на території Південної Кореї під час семи хвиль у період з 29 травня до 27 червня, зокрема одна з них упала на злітно-посадкову смугу аеропорту Інчхон, що змусило призупинити на три години зльоти і посадки в найбільшому міжнародному аеропорту країни.

З появою повітряних куль почастішали випадки втручання Північної Кореї в навігацію, включно з, схоже, першим випадком так званого «спуфінгу» (підміни даних), що торкнувся південнокорейських комерційних літаків.

«Безпека повітряного простору поступово погіршується», — ідеться в червневому бюлетені OPSGROUP, організації, яка заснована на членстві та обмінюється інформацією про ризики польотів. «Офіційних попереджень щодо повітряного простору Південної Кореї немає, але ситуація з ризиком, схоже, погіршується».

Міністерство транспорту Південної Кореї заявило, що його військові, органи управління повітряним рухом і авіакомпанії підтримують цілодобову систему спостереження і зв'язку.

«Південнокорейські військові виявляють ці повітряні кулі за допомогою засобів спостереження... вдень і вночі», — сказав представник військового відомства.

Польоти повітряних куль кілька разів зупиняли роботу Інчхона, п'ятого за завантаженістю міжнародного аеропорту у світі та важливого вантажного вузла, розташованого приблизно за 40 км від Північної Кореї.

За словами Юн Чан Хванга, генерального менеджера з мережевих операцій Korean Air Lines, який адаптував процедури для боротьби з новою небезпекою, повітряні кулі зробили польоти в цьому районі «досить складними».

Підміна GPS

Порушення, спричинені кампанією із запуску повітряних куль, посилюються почастішанням ознак перешкод для Глобальної системи позиціонування (GPS) — мережі супутників і приймачів, що використовуються для навігації.

Військові та інші суб'єкти можуть передавати сигнали, які обманюють систему GPS.

«Це може змусити пілотів збитися з курсу, що загрожує потраплянням у повітряний простір Північної Кореї», — каже Карі Бінген, керівник проєкту з аерокосмічної безпеки у вашингтонському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

За словами уряду Південної Кореї, з 29 травня до 2 червня близько 500 літаків і сотні кораблів зіткнулися з проблемами GPS. Він звернувся зі скаргою до авіаційної організації ООН ІКАО.

Перебої в роботі GPS у Південній Кореї з боку Північної Кореї відбуваються вже понад десять років, але підміна даних з'явилася нещодавно, заявила SkAI, швейцарська компанія, яка веде оперативну карту перебоїв.

За словами співзасновника компанії Бенуа Фігуе, SkAI виявила спуфінг у повітряному просторі Південної Кореї в період із 29 травня до 2 червня, який зачепив десятки літаків.

Повідомлення для пілотів, випущені Південною Кореєю в травні і червні, попереджали літаки, що літають в районі Інчхона і Сеула, «проявляти крайню обережність при використанні GPS».

За даними OPSGROUP, жодна велика авіаційна аварія у світі не була пов'язана з підміною GPS, проте у вересні 2023 року бізнес-джет, що летів із Європи в Дубай, ледь не увійшов без дозволу в повітряний простір Ірану.

Минулого року Північна Корея заявила, що збиватиме все, що вважатиме розвідувальним польотом у своєму повітряному просторі.

Більшість авіакомпаній уникають повітряного простору Північної Кореї. Федеральне управління цивільної авіації США забороняє польоти над Північною Кореєю з таких причин, як неоголошені випробування балістичних ракет, потенціал протиповітряної оборони і можливість ведення електронної війни.

Источник материала
Поделиться сюжетом