Ціни на газ у ЄС: чи вдалось Європі енергетично сепаруватись від Росії
Ціни на газ у ЄС: чи вдалось Європі енергетично сепаруватись від Росії

Ціни на газ у ЄС: чи вдалось Європі енергетично сепаруватись від Росії

Ціни на газ в Європі стрімко зросли

14 листопада австрійська нафтогазова компанія OMV виграла арбітражний суд проти "Газпрому", а сума відшкодування склала 230 мільйонів євро. Щоб компенсувати свої кошти, Австрія повідомила, що не платитиме за російський газ. У відповідь на це Росія припинила постачання газу до Відня з 16 по 19 листопада.

Видання Bloomberg констатувало на цьому фоні ріст цін на газ у Європі. На думку європейського енергетичного стратега Rabobank Флоренс Шміт, дії "Газпрому" підлила масла у вогонь. "Знадобиться більше вилучень зі сховищ, а також вищий попит на зріджений природний газ", – підкреслює він.

Зверніть увагу! За даними Reuters, 19 листопада заявки на постачання газу зі Словаччини до Австрії зросли на 6% порівняно з понеділком, але залишаються на 12% нижче рівня, зафіксованого до зупинки постачання для OMV.

Що буде з цінами на газ далі

Економічний експерт Олег Гетман у розмові з 24 Каналом зауважив, що стрибок цін був суто спекулятивним й ситуація стабілізується вже найближчими тижнями.

Ціни на газ у ЄС: чи вдалось Європі енергетично сепаруватись від Росії - Фото 1

Олег Гетман

Координатор експертних груп Економічної експертної платформи, асоційований експерт CASE Україна

Безумовно після такого різкого припинення, ціни можуть коливатись в бік збільшення, але будуть укладені нові контракти з іншими країнам. Будуть просто збільшені поставки з інших країн світу. Зараз заповненість резервуарів на рівні 90%, тож Європа готова до зими і взагалі немає чого турбуватися.

Експерт додає, що припинення поставок "Газпромом" – це лише дрібні обсяги, які завершились після того, як майже вся Європа відмовилась від російського газу. "Лише 3 країни продовжували його отримувати і за цей час Європа достатньо суттєво диверсифікувала свої поставки газу", – додає він.

Газові сховища країн ЄС заповнені на понад 90 відсотків станом на листопад 2024

Сховища у ЄС заповнені на 92,1% від загального обсягу, згідно з даними Aggregated Gas Storage Inventory / Інфографіка Української енергетичної біржі

Цікаво! "Газпром" повідомив, що н аправить 19 листопада 42,4 мільйона кубометрів газу до Європи через українську ГТС. Що стосується постачань газу до Європи через України, то їх обєм залишається на нормальному рівні, а газ продовжує надходити до Австрії.

Як Європа диверсифікувала поставки газу

Нагадаємо, що Австрія з 2025 року планувала замінити "Газпром" на постачальника з Північної Африки. Загалом до недавно, окрім Австрії, залежала від Кремля також Словаччина та Угорщина, однак станом на зараз, всі країни Європи знайшли альтернативних імпортерів.

Долучився і американський скраплений газ, і газ різних країн Азії, Аравійських країн. Тож в принципі Європа має великі можливості для диверсифікації. Безумовно, після такої швидкої відмови мінімальні стрибки цін можливі, але це лише однотижневі стрибки, які не призведуть до суттєвого подорожчання,
– пояснює Гетман.

Говорячи про енергетичні стосунки між Австрією та Росією варто зауважити, що Відень досить тривалий час був залежний від Кремля. Так у 2018 році країна продовжила свій довгостроковий контракт з "Газпромом" до 2040 року. У OMV ж запевнили, що зможуть виконати свої зобов'язання з постачання використовуючи альтернативні джерела.

Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.

Теги по теме
Австрия
Источник материала
loader
loader