Серцеві насоси можуть значно прискорити регенерацію м’язових клітин у пошкодженому серці, даючи нову надію на одужання від серцевої недостатності. Після важкої серцевої недостатності здатність серця до регенерації нових клітин мінімальна. Однак нове дослідження Каролінського інституту у Швеції, опубліковане в журналі Circulation, показує, що лікування підтримуючим серцевим насосом значно підвищує здатність серця до самовідновлення шляхом утворення нових м’язових клітин — перевершуючи навіть регенеративну здатність здорового серця.
Здатність людського серця відновлюватися шляхом регенерації своїх м’язових клітин, міоцитів, дуже обмежена. Але що відбувається з цією здатністю, коли серце пошкоджене важкою серцевою недостатністю, невідомо. Дослідники з Каролінського інституту виявили, що після травми швидкість відновлення клітин навіть нижча, ніж у здоровому серці. Стандартом лікування пацієнтів з прогресуючою серцевою недостатністю є хірургічно імплантований насос, який допомагає просувати кров, так званий лівий шлуночковий допоміжний пристрій (LVAD).
Запустити механізм відновлення
На диво, дослідники виявили, що пацієнти з таким серцевим насосом, які продемонстрували значне поліпшення серцевої функції, можуть регенерувати клітини серцевого м’яза зі швидкістю, що більш ніж у шість разів перевищує швидкість регенерації здорових сердець.
«Отримані результати свідчать про те, що може існувати прихований ключ до запуску власного механізму відновлення серця», — говорить Олаф Бергманн, старший науковий співробітник відділу клітинної та молекулярної біології Каролінського інституту і останній автор статті.
Механізм цього ефекту досі невідомий, і поки що не існує жодної гіпотези, яка б його пояснювала.
«Важко сказати. В існуючих даних ми не можемо знайти пояснення ефекту, але тепер ми продовжимо вивчати цей процес на клітинному та молекулярному рівнях», — говорить Олаф Бергманн.
Отримані результати відкривають можливість розробки нових методів лікування для пацієнтів з серйозними серцевими захворюваннями, які стимулюють здатність серця до самовідновлення після пошкодження. Таким чином, пацієнтам не доведеться покладатися лише на трансплантацію серця чи інші види довготривалої механічної підтримки.