Польський Інститут нацпам’яті звинуватив голову УІНП Дробовича у маніпуляції
Польський Інститут нацпам’яті звинуватив голову УІНП Дробовича у маніпуляції

Польський Інститут нацпам’яті звинуватив голову УІНП Дробовича у маніпуляції

Інститут національної пам’яті (IPN) Польщі вважає «маніпуляцією» заяву голови УІНП Антона Дробовича про те, що його відомство ще у вересні 2024 року звернулося до IPN Польщі з проханням надати перелік місць для пошуково-ексгумаційних робіт жертв Волинської трагедії, але жодної відповіді не отримало.

Про це йдеться в офіційній заяві IPN Польщі, передає Укрінформ.

«Що стосується заяви директора Українського інституту національної пам’яті Антона Дробовича, польський Інститут національної пам’яті заявляє: слова пана Дробовича є маніпуляцією і дезінформують громадську думку. Вони шкодять польсько-українській співпраці у сфері вшанування пам’яті жертв Волинського злочину»,- йдеться в заяві.

У польській установі зазначили, що в межах листування з українською стороною, в тому числі з Міністерством культури України, подано 9 основних і кілька десятків детально розписаних заяв щодо надання згоди на проведення пошуково-ексгумаційних робіт, зокрема жертв Волинського злочину. У кожній заяві вказувалися точні місця, обрані фахівцями польського Інституту нацпам’яті, де планувалося провести роботу.

Вони нагадали слова чинного голови IPN РП Кароля Навроцького, який віднедавна є також незалежним кандидатом у президенти Польщі за підтримки правоконсервативної партії «Право і Справедливість» (PiS), що фахівці Інституту готові упродовж 24 годин вирушити в Україну для здійснення пошуково-ексгумаційних робіт польських жертв Волинської трагедії.

«Ми сприймаємо слова Антона Дробовича як спробу заблокувати процес пошуку жертв Волинського злочину, погоджений між польською та українською владою»,- йдеться в заяві IPN.

В ній зазначається, що польська сторона «діє відповідно до чинного українського законодавства, завжди дотримуючись усіх формальних умов».

Підкреслюючи, що у своїх висловлюваннях Дробович «ігнорує ці важливі питання», в польській установі, однак, наголошують, що УІНП «не є стороною у справах щодо надання згоди на проведення пошуково-ексгумаційних робіт». Попри це, як зазначили в IPN, з огляду на важливість справи пошуково-ексгумаційних робіт польський Інститут усе ж "готує відповідь українському Інституту".

«Це не змінює того факту, що ми вважаємо подані на цей час заявки дійсними та обов’язковими для української сторони»,- йдеться в заяві IPN Польщі.

В польській установі підкреслили, що в Україні на ексгумації очікують близько 120 тисяч убитих поляків.

Голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович в коментарі заявив, що відомство ще у вересні 2024 року звернулося до Інституту національної пам'яті Польщі з проханням надати список і конкретику щодо бажаних місць пошуково-ексгумаційних робіт, але відповіді поки що не отримало. Крім того, голова УІНП поскаржився, що тепер буде важко відрізнити заяви чиновника Інституту національної пам'яті Польщі Кароля Навроцького від заяв кандидата в президенти РП.

Як передавав Укрінформ, під час публічного звіту за п’ять років роботи УІНП Дробович заявив, що ексгумацію поховань за новими заявками польської сторони у селі Угли Рівненської області й колишньому селі Пужники Тернопільської області можна провести протягом одного пошукового сезону.

Дробович також заявив, що зруйновану меморіальну таблицю на горі Монастир поблизу села Верхрата Підкарпатського воєводства Польщі, де поховані 62 воїни УПА, можна відновити за тиждень.

Раніше міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час спільної пресконференції у Варшаві з главою МЗС України Андрієм Сибігою 27 листопада заявив: українська сторона підтвердила, що немає жодних перешкод для здійснення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні. У прийнятій міністрами декларації підкреслюється, що сторони рішуче налаштовані розв’язати спірні питання спільного минулого в ім’я загальнолюдських цінностей і в християнському дусі.

Як відомо, президентські вибори відбудуться у Польщі у травні наступного року. Навроцький має високі шанси увійти до другого туру і поборотися за президентське крісло. Чинний голова IPN вже заявив, що він не має наміру подавати у відставку з цієї посади й у разі необхідності братиме відпустку на час кампанії.

Теги по теме
Украина Польща
Источник материала
loader