Адміністрація Байдена оголосила про новий безпрецедентний контроль над експортом комп’ютерних чіпів та інших технологій, які мають вирішальне значення для передових проектів штучного інтелекту. Обмеження мають на меті уповільнити розвиток штучного інтелекту в Китаї та посилити контроль уряду США над швидкозростаючою галуззю.
Нова політика накладає квоти на продаж потужних чіпів, відомих як графічні процесори, для більшості країн світу, намагаючись заблокувати спроби Китаю обійти попередній експортний контроль, запроваджений протягом останніх двох років.
Це також обмежує американські компанії в обміні повними технічними деталями найдосконаліших моделей штучного інтелекту, програмного забезпечення, яке лежить в основі таких інструментів, як ChatGPT, усім, крім кількох близьких союзників США.
«США зараз лідирують у світі в галузі штучного інтелекту, як у розробці штучного інтелекту, так і в дизайні чіпів штучного інтелекту, і дуже важливо, щоб ми продовжували це робити», — сказала міністр торгівлі Джина Раймондо під час брифінгу з журналістами перед оголошенням у понеділок. Контроль буде запроваджено з використанням повноважень Міністерства торгівлі встановлювати правила експорту.
Очікування правил викликало дебати в індустрії технологій в останні тижні. Деякі експерти зі штучного інтелекту не переконані, що Сполучені Штати можуть найкраще зберегти своє технологічне лідерство, зводячи високі стіни, щоб інновації залишалися вдома або в руках близьких союзників. Традиційно технологічним компаніям дозволялося агресивно здійснювати закордонні продажі всім покупцям.
«Це, безумовно, відхід від того, як ми думали про технології з початку 90-х і зростання Інтернету», — сказав Пітер Харрелл, колишній економічний чиновник адміністрації Байдена, який зараз є нерезидентом у Фонді Карнегі за міжнародний мир. . «Це багато в чому концептуально більше відповідає тому, як ми думали про роль технологій … під час холодної війни».
Представники напівпровідникової промисловості розкритикували нові правила, заявивши, що вони фактично можуть підняти китайську індустрію чіпів і конкурентоспроможність у сфері ШІ.
«Політика екстремального обмеження країни вплине на звичайні комп’ютери в країнах по всьому світу, не роблячи нічого для сприяння національній безпеці, а радше підштовхуючи світ до альтернативних технологій», – Нед Фінкл, віце-президент із питань уряду компанії Nvidia, яка домінує на ринку GPU , йдеться в повідомленні.
Ці правила є одними з останніх політичних кроків адміністрації Байдена перед інавгурацією Трампа.
Інші заходи , спрямовані на збереження технологічного домінування США, очікуються найближчими днями, за словами двох людей, знайомих із цим питанням, які говорили на умовах анонімності, щоб обговорити неоголошені політичні плани. Вони включають виконавчий наказ, що дозволяє будівництво центрів обробки даних і електростанцій на федеральних землях, як раніше повідомляла The Washington Post, і контроль, спрямований на фабрики з виробництва напівпровідників, які виробляють чіпи для китайських клієнтів.
«Я думаю, що Білий дім розглядає наступні кілька років як усе, що ми маємо перед дуже справжнім, трансформаційним моментом у ШІ, і дуже важливо, щоб Сполучені Штати досягли цього першими», — сказав Грегорі Аллен, який раніше працював над політикою ШІ в Пентагону, а зараз є директором аналітичного центру Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Білий дім Байдена визнав, що Китаю вдалося обійти попередні санкції США, спрямовані на стримування його розробки передового штучного інтелекту, частково шляхом отримання американських чіпів та інших технологій опосередковано, через інші країни.
Продажі графічних процесорів, необхідних для великих проектів штучного інтелекту, і передача потужного програмного забезпечення штучного інтелекту необмежені близьким союзникам США, таким як Великобританія, Японія та Тайвань. Експорт високоякісних мікросхем і алгоритмів штучного інтелекту повністю заборонений для країн, які вже заблоковані від продажу зброї США, включаючи Іран, Росію та Венесуелу.
Більшість країн світу, включаючи Індію, Бразилію та деяких членів НАТО, таких як Польща, потрапляє до третьої категорії, що підлягає проміжному експортному контролю.
Квоти заборонять компаніям у цих країнах імпортувати понад 1700 графічних процесорів високого класу щороку. Обмеження призначене для того, щоб дозволити більшість проектів штучного інтелекту, але запобігти завершенню будівництва великих центрів обробки даних із графічним процесором, необхідних для розробки нових потужних моделей штучного інтелекту.
Американські компанії повинні будуть отримати дозвіл уряду США на будівництво великих центрів обробки даних у країнах, на які поширюється проміжний контроль. Іноземні компанії зможуть отримувати дозвіл США на такі проекти за умови суворих вимог безпеки та проведення аудиту.
Під час брифінгу Раймондо сказав, що нова політика не має на меті відрізати світ від інновацій штучного інтелекту та спрямована на обмеження лише закордонного розвитку найпередовіших технологій штучного інтелекту.
Але правила експорту штучного інтелекту викликали критику з боку деяких технологічних компаній США, які побоюються, що це призведе до різкого падіння їхніх міжнародних продажів.
Виконавчий віце-президент Oracle Кен Глюк назвав очікувані обмеження в повідомленні в блозі минулого місяця «антиутопічними», попередивши, що вони можуть призвести до того, що американські компанії втратять світове лідерство в хмарних обчисленнях.
Прес-секретарі OpenAI і Google відмовилися коментувати нову політику.
«Ми впевнені, що зможемо повністю відповідати високим стандартам безпеки цього правила та задовольнити технологічні потреби країн і клієнтів у всьому світі, які покладаються на нас», — сказав президент Microsoft Бред Сміт.
Американські хмарні провайдери, такі як Microsoft і Google, можуть отримати перевагу за кордоном завдяки новим правилам експорту, оскільки американські компанії отримуватимуть дозвіл на будівництво нових центрів обробки даних штучного інтелекту за допомогою іншого процесу, ніж іноземні компанії.
Нові правила передбачають 120-денний період коментарів, гарантуючи, що нова адміністрація Трампа матиме останнє слово щодо того, чи набудуть вони чинності.
Радники новообраного президента Дональда Трампа та члени кабінету міністрів включають китайських яструбів, які можуть виступати за суворіші правила, але майбутній президент зазначив, що прагне бути більш поступливим до технологічних компаній США.