53% українських промислових підприємств працюють на повну або майже повну потужність — опитування ІЕД
53% українських промислових підприємств працюють на повну або майже повну потужність — опитування ІЕД

53% українських промислових підприємств працюють на повну або майже повну потужність — опитування ІЕД

53% українських промислових бізнесів працюють на повну або майже повну потужність, що сигналізує про їхню адаптивність. Про це йдеться у дослідженні, яке у грудні 2024 року провів Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), опитавши промислові підприємста. Переказуємо основне з дослідження.

Загалом ІЕД опитав 470 підприємств. Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) у грудні стабілізувався на рівні 0,16. Наразі на ринку праці 82,8% не планує ніяких змін, тоді як стало менше тих, хто планує наймати чи звільняти працівників.

Серед основних перешкод для ведення бізнесу вже декілька місяців поспіль на першому місці залишається брак робочої сили внаслідок мобілізації та/або виїзду співробітників. У грудні це хвилювало 61% опитаних. 51% респондентів скаржились на перебої з електропостачанням.

У грудні підприємства незначно покращили виробничі показники, а їхні очікування залишилися позитивними та стабільними. Частка компаній, що працюють майже на повну потужність, зросла із 40% у листопаді до 42% в грудні, а відсоток тих, хто працює на 100% потужності, збільшилась із 10% до 11%.

Опитування підприємств від ІЕД

Агрегований Показник Перспектив Промисловості (АППП), який включає виробничі очікування, оцінку запасів готової продукції та портфеля замовлень, зменшився до 0,07 порівняно із 0,08 в листопаді. Як пише ІЕД, цей негативний тренд є стійким через зростання невизначеності бізнесу у 3-місячній перспективі. Зокрема серед експортерів у грудні 18,9% компаній не змогли оцінити свої короткострокові перспективи після показника в 12,4% у листопаді.

Частка підприємців, які наростили обсяги виробництва, збільшилась із 20,9% до 25,2%. Проте, коли бізнес запитали про перспективи найближчих 3-4 місяців, то частка тих, хто планує збільшити виробництво, скоротилась із 33,3% до 29,6%. 

Індекс очікуваних змін експорту зріс із 0,27 до 0,33. Це пояснюється зростанням частки тих, хто планує збільшення експорту, — із 30,6% до 35%. Також зменшенням частки тих, хто планує скорочення експорту, – із 9% до 4,9%.

Читайте також: Чи готові українські бізнеси створювати інклюзивне робоче середовище — дослідження

Источник материала
loader
loader