У "дєла в шляпє" – безліч українських відповідників: походження цього вислову вас здивує
У "дєла в шляпє" – безліч українських відповідників: походження цього вислову вас здивує

У "дєла в шляпє" – безліч українських відповідників: походження цього вислову вас здивує

Деякі фразеологізми не мають дослівного перекладу в українській мові, але мають схожі по суті. 24 Канал розповідає про вислів "дєло в шляпє" – що він означає та яке його походження.

Як це звучить українською

Фразеологізм "дєло в шляпе" українською дослівно не перекладається, і словосполучення "справа у капелюсі" геть втратить свій зміст.

"Дєло в шляпє" – означає завершену справу, укладену угоду. А найближчі українські відповідники будуть звучати так:

  • рибка – в сітці,
  • пташка – в клітці,
  • кінець – справі вінець,
  • зробив діло – гуляй сміло,
  • справа в кишені,
  • справа в рукаві.

А ще можна почути "Справу зроблено – мийте руки і за стіл!" чи просто – справу зроблено!

Яка роль капелюха: походження виразу

Цей вислів має цікаву версію походження і навіть не одну. Перевірити вірогідність кожної нема можливості, тому дізнайтеся усі.

Версія 1. Походить від гінців, які перевозили важливі листи у капелюхах, заховавши у підклад. Усі знали де знаходиться важлива кореспонденція. Капелюха в жодному разі не можна було загубити.

Версія 2. У спірних питаннях варіанти вирішення писали на папері чи обирали символічний предмет, які складали у капелюх і їх витягували як жеребок.

Версія 3. Капелюх використовували вуличні шахраї-наперсточники, які ховали кульку не під наперсток, а часто під капелюх. Згодом капелюх-циліндр став атрибутом фокусника – з нього витягували тварин та різні предмети – все "дєло в шляпє!"

Версія 4. Це англійське прислів'я, яке виникло, коли англійські джентльмени носили високі циліндри і важливі документи ховали у капелюха. Згодом, вислів доповнився і жестом – після укладання угоди чоловіки тисли руки та торкалися свого капелюха.

У "дєла в шляпє" – безліч українських відповідників: походження цього вислову вас здивує - Фото 1Гінці були у капелюхах / Freepik

А ще капелюх був предметом гордості чоловіка, обов'язковим атрибутом гардероба і досить вартісним. За формою і матеріалом капелюха можна було визначити соціальний статус чоловіка – все "дєло в шляпє"!

Маємо історію походження чужого вислову, але українці мали свої спостереження і свої вирази, а тому послуговуйтеся ними.

Теги по теме
Образование
Источник материала
loader
loader