Нова хвиля розвитку енергетики відновлюваних джерел енергії в Україні вже триває, - експерти галузі
Нова хвиля розвитку енергетики відновлюваних джерел енергії в Україні вже триває, - експерти галузі

Нова хвиля розвитку енергетики відновлюваних джерел енергії в Україні вже триває, - експерти галузі

В Україні вже триває нова хвиля розвитку енергетики відновлюваних джерел енергетики (ВДЕ), яка призведе до якісно нових змін в цьому секторі. Про це заявили експерти галузі-учасники прес-експерт-клубу ГО «Ліга енергетичного розвитку», присвяченого сучасному стану та перспективам українського ринку зеленої енергетики. 

В Україні вже триває нова хвиля розвитку відновлюваних джерел енергетики (ВДЕ), яка призведе до якісно нових змін у цьому секторі. Про це заявили експерти галузі-учасники чергового засідання ГО «Ліга енергетичного розвитку», серед яких керівники ДП «Гарантований покупець» та профільних асоціацій – Асоціації сонячної енергетики України та Української вітроенергетичної асоціації. 

«Під час війни ми втратили багато об’єктів нашої генерації і наразі ВДЕ значною мірою підтримують енергосистему. На даний момент, промислові сонячні електростанції практично не будуються, натомість ми спостерігаємо бурхливий розвиток сегменту невеликих станцій – для власного споживання. Бізнес та власники будинків думають про те, щоб забезпечити свою енергобезпеку та постійно отримувати електроенергію, - розповідає  голова правління Асоціації сонячної енергетики України Владислав Соколовський. - Деякі проєкти можуть бути реалізовані зі строком окупності 4-5, а в певних випадках і 3 роки. За нашими даними в минулому році було встановлено не менше 800 МВт сонячної енергетики, а взагалі в країну було завезено сонячних панелей загальною потужність 1,3 ГВт, що є доволі непоганим результатом для важкого воєнного року. 

З 1 липня 2024 р. були скасовані мита та ПДВ на завезення сонячних панелей та установок зберігання енергії. Розвитку цього виду ВДЕ сприяє й те, що сонячне обладнання можна встановлювати досить швидко і в багатьох випадках це не потребує спеціальних дозволів». 

За словами в.о. директора ДП «Гарантований покупець» Артема Некрасова, український бізнес уже відчув переваги ВДЕ з точки зору безперебійного забезпечення електроенергією виробництв в умовах ракетних та шахедних ударів по енергоінфраструктурі та пов’язаних з ними блекаутів. «Якщо у підприємства  цілодобовий цикл виробництва, а воно не має електроенергії по 3-5 годин на добу, воно вимушено вживати заходи для енергозабезпечення, в першу чергу за рахунок ВДЕ, бо інакше таке підприємство можна просто ліквідувати. Протягом попереднього року пільгові кредити, звільнення від мит (окрім вітроенергетики) та спрощення приєднання стимулювали приріст завозу сонячних панелей та їх встановлення. І тут працює проста математика, адже електроенергія ВДЕ, яка поступає в загальну мережу значно дешевша ніж, коли, скажімо, ви використовуєте газ, скажімо, генерацію за допомогою газових пікерів», - констатує пан Некрасов. 

«Впевнений, що якщо не буде неприємних сюрпризів, вітроенергетика у 2025 р. отримає нову хвилю розвитку, яка дасть якісні результати вже у 2026-2027 рр. Так, на даний момент у різних регіонах України на стадії будівництва знаходяться 6 вітроелектростанцій, - повідомив голова Правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков. - Водночас для подальшого динамічного розвитку вітроенергетика потребує вирішення низки важливих питань. Зокрема, продовження застосування касового методу для нарахування ПДВ для учасників ринку електроенергії; надання дозволу на розробку детальних планів територій з урахуванням схем планування, а не обов’язково на їх основі; надання податкових пільг на ввезення вітроенергетичного обладнання, які отримали усі інші галузі ВДЕ. Прискорити вирішення цих та інших проблем, на наш погляд, може створення окремої Агенції з питань розвитку ВДЕ, що буде підпорядкована уряду».

Очільник ДП «Гарантований покупець» Артем Некрасов детально прокоментував ситуацію з боргами перед суб’єктами ВДЕ та навів позитивну динаміку їх поступового зменшення. «Ми чудово розуміємо, що розвиток ринку ВДЕ значною мірою залежить від погашення боргів, які історично склалися після 2020 р. Тоді було підписано меморандум, в якому держава підтвердила гарантії платежів. Було вирішено, що до тарифу НЕКу будуть додавати певну частину, яку держава компенсуватиме з держбюджету. Але щороку в грудні, приймаючи бюджет, депутати про цю норму не згадували або викреслювали. Тому багато років тариф недофінансований і борги «Гарантованого покупця» перед учасниками ринку дорівнюють боргам НЕКа перед «Гарантоввним покупцем». 

Проте маємо позитивні зрушення. Вперше на моїй пам’яті на цей рік було прийнято зважений тариф по передачі. Ми почали підписувати послуги з НЕК Укренерго не через 1,5-2 роки, як це було раніше, а, скажімо, січнева вже підписана і по ній пройшли розрахунки. Будемо сподіватися, що надалі будемо розраховуватися в нормальному режимі і в цьому напрямку активно рухатися. Прийнято закон, підписаний Президентом, в якому з’явилася норма по розподіленню надлишкового прибутку, який вийшов з тарифу на диспетчеризацію НЕК «Укренерго», що частково пішов на сплату боргів на балансуючому ринку, а частково ця сума запланована на погашення боргів попередніх періодів перед ВДЕ. Більша частина іде через «Гарантованого покупця», з цієї суми вже сплачено близько 3,5 млрд. грн., які в основному пішли на погашення боргів 2024 р. Частина цих коштів іде на розрахунки з постачальниками універсальних послуг, щоби вони закривали борги перед сонячними станціями. Тож врешті маємо позитивну динаміку по розрахункам. 

Щодо боргів попередніх періодів, треба розуміти, що ніхто в воюючій країні одномоментно не витягне 15-20 млрд грн. для їх погашення. Але на рівні су’єктів ВДЕ, «Гарантованого», НЕК, Міністерства енергетики, як основного акціонера НЕК «Укренерго» і Комісії, яка встановлює джерела, з яких ідуть розрахунки, може буде опрацьований меморандум чи дорожня карта щодо закриття боргів з розумними періодами погашення та зрозумілими джерелами фінансування».

Відзначимо, що  такий діалог вже йде –Асоціація сонячної енергетики України запрошує гравців ринку на відкрите спільне засідання її комітету з питань роботи ринків е/е та ДП "Гарантований покупець", яке відбудеться вже 3 квітня.

Керівник ДП «Гарантований покупець» навів цифри позитивної динаміки ситуації на ринку електроенергетики – за останні 7 місяців  борги перед СЕС, ВЕС та біоенергетиками, що накопичувалися кілька років, скоротилися на 37,7%. Обсяг заборгованості перед ВДЕ, яка у вересні 2024 року склала доволі значний обсяг у 35,8 млрд. грн., поступово скоротився до 22,3 млрд. грн. у березні 2025 р. Розрахунки з ВДЕ за електричну енергію, які минулого року становили 86%, у 2025 р. зросли до 93%. А розрахунки «Укренерго» за пслугу ВДЕ у порівнянні з 2024 р. у 2025 р. зросли з 72,9% до 85,2%.

Позитивну динаміку погашення заборгованості під час заходу відзначив і власник сонячних станцій Роман Гриб, який заявив про те, що наразі його Компанія прорахову можливість інвестицій у розвиток вітрової генерації.

Оцінюючи подальші перспективи розвитку ринку ВДЕ, Артем Некрасов особливо зупинився на необхідності поступового розвитку ринку гарантій походження електроенергії (ГПЕЕ), обсяг якого у 2030 р. за прогнозами може скласти 18,7 млн. євро. «Гарантії походження є фактично механізмом стимулювання купівлі саме зеленої електроенергії. Поки що можемо говорити про досить скромні результати – частка проданих ГПЕЕ від отриманих складає лише 2%. Тож загальні тренди свідчать про незначний попит на ГПЕЕ, що наразі склався в Україні. Крім Укргідроенерго, «Гарантованого покупця» та НАЕК у 2024-2025 рр. на ринку також здійснювали продаж інші учасники, але обсяг ГПЕЕ, які вони пропонували для продажу, є значно меншим і загалом не впливає на ринкові показники. Таким чином, можна констатувати відсутність станом на сьогодні ліквідного ринку гарантій походження електричної енергії в Україні. Вихід «Гарантованого покупця» та інших продавців ГПЕЕ на зовнішні ринки також наразі не можливий», - коментує ситуацію в.о. директора ДП «Гарантований покупець». 

Проте ситуацію можна і треба змінювати. На його думку, не зважаючи на низьку зацікавленість покупців ГПЕЕ та обмежений внутрішній попит, ринок ГПЕЕ в довгостроковій перспективі все ж має потенціал для розвитку. «Вже зараз маємо проводити системну роботу та продовжити вже розпочаті перемовини з європейськими партнерами, оскільки процес визнання гарантій походження з України в Європейському Союзі для відкриття їх міжнародної торгівлі є важким та довготривалим», - зазначив пан Некрасов.

Заступник директора з перспективних проєктів ДП «Гарантований покупець» Катерина Данилкова зазначила, що розвиток зеленої енергетики не має альтернативи з точки зору умов інтеграції до ринку ЄС та екологічності виробництва електроенергії. В цьому плані у «Гарпоку» велику увагу приділяють зеленим аукціонам, найближчий з яких стартує на початку квітня. Пані Данилкова повідомила, що наразі вже напрацьовані зміни до законодавства, які мають бути проголосовані Верховною Радою, що дозволять суттєво покращити умови аукціонів. Так, у разі, якщо продавець продасть електроенергію дорожче, йому не буде потрібно повертати кошти, які, зокрема, будуть враховані як повернення боргів.

Довідка

Ліга енергетичного розвитку України (ЛЕРУ) - це громадська організація, створена журналістами та спеціалістами в сфері комунікацій Олександром Голіздрою та Сергієм Шевченко, з метою підвищення ефективності комунікацій та діалогу між всіма стейкхолдерами енергоринку – владою, гравцями ринку, експертами, ЗМІ, споживачами тощо. Основними завданнями ЛЕРУ є організація дискусій за актуальними  для енергетики темами, презентації нових проєктів в галузі, обговорення ініціатив влади та проєктів регуляторних актів, організація пресзаходів, популяризація нових технологій в енергетиці; підвищення енергетичної грамотності громад, бізнесу та населення.

Источник материала
Упоминаемые персоны
loader
loader