Кремль використовує «інформаційнї алібі» для ударів по Україні, — звіт Global Rights Compliance та The Reckoning Project
Кремль використовує «інформаційнї алібі» для ударів по Україні, — звіт Global Rights Compliance та The Reckoning Project

Кремль використовує «інформаційнї алібі» для ударів по Україні, — звіт Global Rights Compliance та The Reckoning Project

Звіт демонструє, що російські дезінформаційні стратегії з’явилися більш, ніж за рік до нападу, підкреслюючи спланований характер нападів.

Міжнародна правозахисна компанія Global Rights Compliance і проєкт із документування воєнних злочинів The Reckoning Project опублікували звіт «Фабрикація безкарності. Російські інформаційні операції в Україні: Використання Росією інформаційних алібі та їхній суттєвий внесок у планування, виконання та приховування міжнародних злочинів» («Фабрикація безкарності»), який містить поглиблений аналіз «інформаційних алібі». Про це йдеться у повідомленні на сайті Global Rights Compliance.

У повідомленні зазначається, що у новому звіті аналізується використання Росією «інформаційних алібі» — ретельно спланованої техніки, що передбачає попереднє поширення неправдивої інформації з метою відвернення уваги від відповідальності за злочини, вчинені фактичним злочинцем.

У звіті також визначили найвищих посадовців політичного керівництва Росії як ключових рушіїв превентивних дезінформаційних операцій Росії,  зокрема Володимира Путіна та високопосадовців уряду, серед яких міністр закордонних справ Сергій Лавров та співробітники адміністрації президента Сергій Кирієнко, Олексій Громов і Софія Захарова.

«Дуже важливо розмежовувати свободу висловлювання та свідому участь в злочинних планах та злочинах. Російські пропагандисти часто переходять цю межу, маючи на меті взяти участь в плануванні, виконанні та приховуванні міжнародних злочинів.

Ті, хто свідомо поширює таку пропаганду з метою сприяння воєнним злочинам та/або злочинам проти людяності та фактично вчиняє такі злочини, повинні усвідомлювати, що одного дня вони, разом з іншими особами, які використовують інші види зброї, також можуть опинитися на лаві підсудних перед необхідністю нести відповідальність за свої дії», —  каже президент Global Rights Compliance Вейн Джордаш.

У звіті розкрито, що зусилля росіян координуються через ієрархічну мережу, в якій державні суб’єкти активно співпрацюють з неурядовими установами, такими як ЗМІ, пов’язаними з урядом НУО, зокрема російською автономною некомерційною організацією (АНО) «Диалог», та впливовими особами в соціальних мережах з метою активного поширення неправдивої інформації перед конкретним нападом.

«Одним із випадків, проаналізованих Global Rights Compliance, є напад на Маріупольський пологовий будинок № 3, який 9 березня 2022 року зазнав удару російської авіації. Аналіз викриває скоординовану дезінформаційну кампанію, організовану Росією, в рамках якої кілька високопосадовців неправдиво стверджували, що об’єкт використовувався українськими комбатантами і тому нібито втратив захищений статус.

Буквально за кілька днів до нападу постійний представник Росії в ООН Василь Небензя неправдиво заявив, що пологовий будинок у Маріуполі зайнятий українськими військовими.

Речниця Міністерства закордонних справ Марія Захарова повторила цей наратив за кілька годин до того, як пологовий будинок № 3 був зруйнований російськими авіабомбами. Таким чином, бомбардування лікарні було висвітлено як “провокація”, організована Україною з метою несправедливо звинуватити Росію у воєнних злочинах і залякати цивільне населення, щоб воно не покидало місто під облогою», — йдеться у звіті.

Також розповідається про різні канали, що використовуються для поширення дезінформації, та зростаюча роль російських соціальних мереж та медіаканалів у дезінформаційній війні.

Зазначається, що понад 100 000 сторінок у соціальних мережах, а також велика мережа популярних Telegram-каналів використовуються для поширення неправдивих наративів про Україну.

Ключову роль у цих зусиллях відіграють російські воєнні блогери, чия аудиторія, за оцінками експертів, становить близько 10 000 000 осіб. Вони зіграли фатальну роль у нападі на Донецький обласний академічний драматичний театр у Маріуполі.

Незважаючи на те, що слово «діти» було чітко написано на землі біля театру, де з початку повномасштабного вторгнення перебувало від 1000 до 2000 цивільних осіб, Росія охарактеризувала напад як «провокацію», організовану Україною з метою втягнути сили НАТО в конфлікт.

Звіт демонструє, що російські дезінформаційні стратегії з’явилися більш, ніж за рік до нападу, підкреслюючи спланований характер нападів.

У звіті наводть напад на залізничний вокзал у Краматорську 8 квітня 2022 року, який демонструє, як російські дезінформаційні кампанії заклали підґрунтя для удару, який призвів до загибелі 60 цивільних осіб, незважаючи на наявні докази того, що станція використовувалася для евакуації.

«Неправдиво звинувативши Україну у використанні “живих щитів” і заявивши про неминучий конфлікт, Росія створила собі інформаційне алібі, яке маскувало відповідальність і уможливило цілеспрямовані обстріли цивільного населення», — розповідають автори дослвдження.

Ще однією групою, яка стала ціллю російської дезінформації, є українські військовополонені, які були взяті у полон Росією після облоги Маріуполя.

«Від початку квітня 2022 року російські блогери публікували відео з полоненими солдатами, які “зізнавалися” у воєнних злочинах — ймовірно під тиском або внаслідок катувань. Після переведення захисників Азовсталі до Оленівської колонії в травні 2022 року російські джерела звинуватили Україну в плануванні обстрілу установи, щоб змусити мовчати свідків ймовірних воєнних злочинів, які, згідно з російськими звинуваченнями, Україна нібито вчинила в Маріуполі. Пов’язані з Кремлем блогери навіть заявляли, що Україна працювала разом з британською MI6, щоб знищити військовополонених за допомогою ракети HIMARS і згодом покласти провину на Росію. 29 липня 2022 року 54 українських військовополонених було вбито та ще 150 поранено під час вибуху в Оленівській пенітенціарній колонії, у чому Росія одразу звинуватила Україну. Відтоді Росія саботувала незалежне розслідування і не дозволила міжнародним місіям відвідати місце події», — повідомлється у звіті.

Окрім того, звіт встановлює нову законодавчу базу, відповідно до якої інформаційні алібі, які використовувалися для планування, виконання або приховування міжнародних злочинів, можуть бути законно обмежені відповідно до міжнародного права.

Анастасія Воробйова, юридична консультантка в Global Rights Compliance, зазначила:

«Викриваючи прораховане використання Росією дезінформації та інформаційних алібі у якості зброї у війні, цей звіт може стати планом для притягнення злочинців до відповідальності та пропонує фундамент для судового переслідування тих, хто керує створенням неправдивих наративів та розповсюджує їх для виправдання актів агресії».

Фото: Global Rights Compliance

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Россия
Источник материала
loader
loader