/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fed1317efcf4c21dd2adbf8bb6f7c952c.jpg)
Не Софійський собор: якою є найстаріша пам'ятка архітектури України, що збереглась до сьогодні
Помилково найдавнішою пам'яткою вважають Софійський собор у Києві, але це не так. Яка ж пам'ятка є найдавнішою – розповідає 24 Канал.
Де розташована найдавніша архітектурна пам'ятка
Будівництво Софійського собору в Києві тривало майже 20 років і він був закладений раніше, ніж Свято-Преображенський собор у Чернігові, проте будівництво останнього завершилося на кілька років раніше. За різними оцінками, мова йде про щонайменше 7 років.
Таким чином Свято-Преображенський собор є найстарішою архітектурною пам'яткою України, котра збереглася до сьогодні. Звісно, протягом століть були ремонтні роботи та певні зміни та перебудови, зокрема башти з'явилися кількома століттями пізніше.
Свято-Преображенський собор у Чернігові / Фото 24 Каналу
Зараз собор є музеєм, який кожен охочий може відвідати. Ціна вхідного квитка – 50 гривень. Ще донедавна там відбувалися богослужіння УПЦ МП – кіптява від свічок погіршила стан унікальних фресок та зображень. Загалом у храмі заплановані реставраційні роботи, які б дозволили проводити там надалі богослужіння.
У 2024 році після того, як УПЦ МП позбавили права користування собором, там відбувся молебень, який служив предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній. За його ж словами, ПЦУ в майбутньому претендуватиме на оренду собору для проведення богослужінь.
У соборі можна побачити князівську печатку, ікону святої Теклі та чимало інших експонатів.
Свято-Преображенський собор у Чернігові / Фото 24 Каналу
Собор свого часу було споруджено за ініціативи сина Володимира Великого – Мстислава. Він з Ярославом до 1036 року фактично ділив Русь. Центром Ярослава був Київ, а Мстислава – Чернігів. Собор став одним з елементів розбудови нової княжої столиці. Свято-Преображенський собор став князівської усипальницею, проте більшість поховань були розкопані у час радянської окупації, а останки князів – вивезені до Росії.
Під час боїв за Чернігів собор дивом не зазнав серйозних пошкоджень, проте місто було майже повністю оточене, а одне з найвідоміших відео з оборони Чернігова з працюючим "Градом" на фоні Катериненського храму знято неподалік від Свято-Преображенського собору.

