Не має незалежності і самостійності в управлінні – ДЕСС заявила про залежність УПЦ МП від РПЦ
Не має незалежності і самостійності в управлінні – ДЕСС заявила про залежність УПЦ МП від РПЦ

Не має незалежності і самостійності в управлінні – ДЕСС заявила про залежність УПЦ МП від РПЦ

Не має незалежності і самостійності в управлінні – ДЕСС заявила про залежність УПЦ МП від РПЦ

Законодавство передбачає, що такі організації або мають розірвати зв'язок із Росією, або закритись.  

Державна служба з етнополітики та свободи совісті під час дослідження виявила ознаки афілійованості Київської митрополії Української православної церкви Московського патріархату із Російською православною церквою.

Відповідно до результатів  дослідження ДЕСС «обсяг прав «незалежності і самостійності в управлінні», наданий РПЦ УПЦ, не означає повної незалежності УПЦ у тому сенсі, який надається автокефальним церквам кіріархальною Церквою, та, як свідчить розвиток взаємовідносин між РПЦ та УПЦ, може самовільно зменшуватися з боку РПЦ».

Комісія вказує, що:

  • як предстоятель УПЦ, так і КМ УПЦ у своєму житті та діяльності керуються «Визначенням Архієрейського Собору Руської Православної Церкви 25-27 жовтня 1990 «Про Українську Православну Церкву», а також «Грамотою Патріарха Московського і всієї Русі 1990 року»;
  • статут релігійного об’єднання УПЦ затверджується і схвалюється патріархом московським і всієї Русі;
  • ім’я патріарха московського і всієї Русі поминається в усіх храмах УПЦ;
  • рішення про утворення та скасування єпархій у складі УПЦ, визначення їхніх територіальних кордонів затверджуються Архієрейським Собором РПЦ;
  • архієреї УПЦ є членами Помісного і Архієрейського Соборів РПЦ і беруть участь у їх роботі та у засіданнях Священного Синоду РПЦ;
  • рішення Помісного і Архієрейського Соборів РПЦ є обов’язковими для УПЦ;
  • рішення Священного Синоду РПЦ діють в УПЦ з урахуванням особливостей, визначених самостійним характером її управління;
  • суд Архієрейського Собору РПЦ є церковним судом вищої інстанції для УПЦ;
  • УПЦ отримує святе миро від Патріарха Московського і всієї Русі.

При цьому дослідницька група вказує, що не виявила в офіційних документах, на офіційних вебсторінках УПЦ та КМ УПЦ, а також у рішеннях її керівних органів положень про те, що приписи Статуту РПЦ втратили чинність для УПЦ. Також не виявлено документів Соборів церкви, які би свідчили про вихід УПЦ зі складу РПЦ.

Таким чином "київська митрополія Української православної церкви як складова частина Української православної церкви входить до структури (є частиною) Російської православної церкви, діяльність якої в Україні заборонена відповідно до Закону України", підкреслюється у висновках.

Нагадаємо, що згідно іззаконом про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Росією, який набув чинності в серпні 2024 року, в разі виявлення ознак афілійованості релігійної організації з Росією, ДЕСС  повинна видати припис, аби організація їх усунула у визначений термін (9 місяців). Якщо організація порушить термін, наступним кроком буде звернення до суду з вимогою припинити її діяльність.

Днями стало відомо, що УПЦ МП оскаржує у суді доручення Кабміну про перевірку церков на наявність зв'язків із Російською православною церквою.

Чому навіть законодавці не вирішили проблему УПЦ, і чи справді вона порвала з країною-агресором, чи ж просто намагається тягнути час — читайте у матеріалах Катерини Щоткіної "«Духовна незалежність»: про заборону РПЦ та «іноагентів у рясах»" та "УПЦ МП в очікуванні кінця — війни чи власного існування" на ZN.UA. 

Джерело матеріала
loader