Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення
Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення

Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення

Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення

Це антиутопія у жанрі наукової фантастики. Головну роль зіграв Кіану Рівз.

В екшні-антиутопії 1995 року “Джонні Мнемонік” присутні компаньйони із штучним інтелектом (ШІ), постійне масштабування центрів даних, мозкові імпланти та віртуальна чи доповнена реальність. Усе це стрімко розвивається останнім часом. Науково-фантастичний фільм розповідає про ризики залежності людства від технологій, пише Fast Company.

Кінострічку зняли у Голівуді за мотивами однойменного оповідання Вільяма Гібсона. Це письменник став одним з першопрохідців у жанрі кіберпанку. Режисером був Роберт Лонго. Головні ролі зіграли Кіану Рівз (Джонні Мнемонік), Діна Меєр (Джейн) та Ісе-Т (Джей-Боун).

Джонні Мнемонік (Johnny Mnemonic), кадр з фільму / Getty Images

Попри антиутопічність і занепадницьке ставлення до технологічного прогресу, раніше фантастичне кіно зараз дуже схоже з сучасною реальністю. Штучний інтелект розвивається в геометричній прогресії і став буденним робочим інструментом. Зараз ШІ-розробники працюють над вдосконаленнямагентських персоніфікованих помічників та  створенням “суперінтелекту”. 

По всьому світу розгортаються дата-центри та фабрики штучного інтелекту, споживаючи електрику та воду. Nvidia  планує масштабувати європейську інфраструктуру ШІ у десять разів до 2028 року.  

Найближчим часом на ринку з’являться комерційні версії літаючих автомобілів для масового споживача. Можливо, окрім водійських прав, потрібно буде здавати іспити ще і на посвідчення пілота. 

Компанія Neuralink вживлює мозкові імпланти і люди з різними складними захворюваннями можуть фактично силою думки користуватися ґаджетами: редагувати відео, записувати звук тощо. 

Fast Company пише, що після виходу “Джонні Мнемонік” фільм сильно критикували. Кінокритики називали його незрозумілим, перебільшеним, візуально крикливим, кашою із науково-фантастичних кліше.

Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення - Фото 1

За сюжетом, головний герой Джонні Мнемонік займається перенесенням великих об’ємів даних. Поступово йому роблять все більші і більші замовлення. Чим масштабніші пакети даних він передає, тим більше втрачає власних спогадів і особистої людської пам’яті. 

Теханалітики Fast Company вказують на те, що проблема заміни особистої пам’яті на цифрову почала обговорюватися з моменту, коли Google став повноцінним каталогом даних. Цей етап припадає на 1998-2000 роки.  Зараз опубліковано низку досліджень про те, що люди гірше запам’ятовують інформацію, якщо можуть її легко знайти в інтернеті. Ця тенденція отримала назву “діджитал-амнезія” або “ефект Google”.

Хоча деякі прогнози письменника і сценариста Вільяма Гібсона не потрапили в ціль, концептуально стрічка виявилася вкрай пророчою, зазначають техоглядачі видання. Екшн “Джонні Мнемонік” зараз сприймається зовсім інакше, ніж якихось десять років тому.

Фільми і книги часто виявляються пророчими і це стосується не лише наукової фантастики. Наприклад, схожий ефект мала стрічка “Конклав”, яка спрогнозувала смерть папи. Про це писав Петро Катеринич у статті “Конклав і смерть Папи: коли кіно пророкує реальність”.

Джерело матеріала
loader