Погрози Трампа тарифами дали Путіну свободу дій — Politico
Погрози Трампа тарифами дали Путіну свободу дій — Politico

Погрози Трампа тарифами дали Путіну свободу дій — Politico

Погрози Трампа тарифами дали Путіну свободу дій — Politico

Трамп висунув Путіну ультиматум щодо перемир’я до вересня — але чи матимуть його умови хоч якесь значення? 

Минулого тижня президент США поставив чіткі вимоги до російського лідера Владіміра Путіна: погодитися на припинення вогню до початку вересня або зіткнутися з подальшими економічними санкціями, включаючи введення тарифів на країни, які торгують з Росією, що перебуває під санкціями Заходу — серед них, імовірно, Китай та Індія, які підживлюють російську економіку своїми закупівлями нафти.

Тим часом США продадуть Європі системи протиповітряної оборони Patriot для передачі українцям, а також поставлять додаткове озброєння, кількість і типи якого залишаються незрозумілими.

Довгоочікувану заяву Трампа було зроблено у доволі незвичний спосіб: під час пресконференції в Овальному кабінеті президент США переважно передав слово генеральному секретарю НАТО Марку Рютте, дозволивши йому підсумувати нову американську політику, а сам лише час від часу коментував.

Попри це, як у Києві, так і в столицях Західної Європи з полегшенням сприйняли той факт, що Трамп не відмовляється від підтримки України — і зміну його тону щодо Путіна, зазначає Джеймі Деттмер, редактор думок в Politico Europe.

Однак це полегшення поділяли й у Кремлі. Москва не продемонструвала занепокоєння через "дуже жорсткі тарифи" Трампа, і цей офіційний спокій відобразився загалом у настроях країни — російський фондовий ринок відреагував стримано, зростаючи на 2,7% після оголошення.

І це не дивно: як зазначила російська політологиня Тетяна Станова, ультиматум ультиматум Трампа в Москві фактично сприйняли як "карт-бланш на посилення наступу в Україні".

Такої ж думки дотримується й російський військовий аналітик Юрій Федоров, який зазначив, що справжнім страхом Кремля було негайне запровадження вторинних санкцій проти покупців російської нафти, просування в Сенаті США законопроєктів із жорсткішими обмеженнями проти Росії та її партнерів, а також швидка передача Україні далекобійних ракет.

Тепер, за його словами, Москва розцінює ситуацію як "зелене світло" для продовження авіаційних атак, особливо враховуючи, що Трамп не готовий до серйозного конфлікту з Росією й не хоче такого протистояння.

"Таким чином, невгамовний Кремль отримав можливість і далі сіяти хаос і проливати кров мирних жителів упродовж літа", — вважає Деттмер.

Питання в тому, чи справді Трамп стане жорсткішим у вересні? Чи буде Путін готовий погодитися на припинення вогню, яке призведе до мирного врегулювання? Є небагато підстав так вважати.

У нещодавньому інтерв'ю колишня радниця президента Дональда Трампа з питань Росії Фіона Гілл попередила, що президент США "шанобливо ставиться до Путіна, тому що він дійсно стурбований ризиком обміну ядерними ударами".

Трамп не розуміє, що "Путін не хоче припинення вогню. Він хоче бачити Україну ослабленою, а не здатною протистояти військовому тиску. Це розуміють усі, окрім самого Трампа", додала Гілл.

І в основі цього м'якого підходу до Москви, на думку Гілл, лежить особисте обожнювання Путіна президентом США.

А поки що Путін, схоже, налаштований продовжувати виснажливу війну, припинення якої може бути для нього вкрай ризикованим. На думку Елли Панеях, соціолога і наукового співробітника Центру нових євразійських стратегій — аналітичного центру, заснованого російським бізнесменом і давнім опонентом Путіна Михайлом Ходорковським, — російському автократу необхідно продовжувати війну, оскільки раптове закінчення і розпад воєнної економіки спровокує "жорстоку конкуренцію за зменшувані ресурси на всіх рівнях суспільства".

Раніше в Reuters зазначали, що Путін не злякався Трампа та збирається продовжувати війну.Очільник Кремля вважає, що його економіка та армія достатньо сильні, щоб витримати будь-які додаткові санкції, а територіальні вимоги Москви можуть тільки зрости в міру просування російських військ.

 

Джерело матеріала