/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F6ba3c541a4d82857ea78d10238974d78.jpg)
Україні потрібно ще $1,5-2 мільярди для закупівель газу - експерт
Про це повідомив на брифінгу директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, передає кореспондент Укрінформу.
Експерт зауважив, що ворог останнім часом активно атакує українські газові родовища. Ліквідація наслідків цих ракетних і дронових ударів ведеться і вдень, і вночі. Але для того, щоб відновити усі пошкоджені потужності, потрібен час. До того ж, залишається доволі висока ймовірність нових атак.
«На фоні того, що навесні ми увійшли у період підготовки до нового опалювального сезону з практично порожніми газосховищами, йдеться про суттєву проблему. Незважаючи на те, що нове керівництво Нафтогазу докладає максимальних зусиль для вирівнювання ситуації, зараз рівень заповнення ПСГ відсотків на 30 нижчий, ніж мало б бути на цей час за оптимальним сценарієм. І якщо чесно, я не думаю, що усе вдасться повністю надолужити», - вважає Харченко.
НАК «Нафтогаз», за його словами, муситиме продовжувати закуповувати «блакитне паливо» не лише в міжсезоння, а й упродовж наступної зими. Тобто, замість того, щоб придбати увесь необхідний країні газ влітку за максимально низькою вартістю, доведеться купувати його і в листопаді та грудні - у період традиційно високих цін. Відповідно, потреба в коштах для таких закупівель зростає.
«Так, Нафтогаз отримав деякі кредити від державних банків, разом із урядом максимально скористався можливістю швидкого кредитування з боку ЄБРР. Але це наразі не покриває реальних потреб. Знадобиться ще щонайменше 1,5 - 2 млрд доларів для того, щоб придбати необхідні на зиму обсяги газу», - вважає Харченко.
Тому, за його прогнозами, в серпні-вересні урядові доведеться ухвалювати низку складних технічних рішень, спрямованих на скорочення боргів на ринку тепла і газу, а також надати НАК «Нафтогаз» можливості отримувати додаткові кредити від партнерів.
«Це критично важливо для країни. Бо газ – то не тільки тепло. Ми останні роки спалювали досить суттєві його обсяги для виробництва електроенергії. Без цієї частини генерації взимку буде дуже складно. Якщо газу нам фізично не вистачатиме, то й електрики може бути мало – через дефіцит генеруючої потужності», – попередив експерт.
При цьому поміж можливих кроків, покликаних зарадити ситуації, на його думку, навряд чи буде підвищення тарифів для населення. Адже у короткостроковій перспективі необхідних для закупівель газу «тут і зараз» грошей це не принесе.
Як повідомляв Укрінформ, Група «Нафтогаз» залучила кредит у розмірі 4,7 млрд грн від ПриватБанку для формування необхідних запасів палива у підземних сховищах газу напередодні опалювального сезону 2025/2026 років. За словами голови правління НАК «Нафтогаз України» Сергія Корецького, паралельно триває пошук ресурсу в межах співпраці з міжнародними фінансовими організаціями і країнами-партнерами.

