/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F2febf02e7e294b4fa3ee90018f237e31.jpg)
До осені Росія захопить 200 кв км: Жданов – про міста України, яким загрожує оточення та окупація
Після того як риторика американського президента Дональда Трампа щодо Росії і Путіна змінилася, і він відновив постачання американської зброї Україні, лунає багато позитивних для нашої країни сигналів. Наприклад, чого варті хоча б повідомлення про те, що США продадуть союзникам по НАТО зброю для України на суму близько 10 млрд доларів на першому етапі, обіцянки Трампа посилити нашу ППО додатковими комплексами Patriot і запровадити за 50 днів жорсткі санкції проти тих, хто купує у Росії енергоресурси, підживлюючи тим самим російський бюджет війни.
Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов в інтерв'ю Главреду розповів, чому передчасно радіти щедрим обіцянкам Трампа і розраховувати на те, що американська зброя потече в Україну рікою, що буде після закінчення 50 днів, які дав Трамп Путіну, які українські міста до осені може захопити Росія, а також чому велике постачання зброї Сполученими Штатами Україні може призвести до "світової м'ясорубки" та ядерних ударів.
Як ви оцінюєте ймовірний перелік озброєнь, які Україна може отримати від США? Як це змінить можливості ЗСУ, зокрема, чи можна буде, крім ефективної оборони, планувати й контрнаступальні операції?
Усе це малоймовірно. Трамп створив занадто багато запобіжників, щоб американська зброя не доїхала до України. Він прагне залучити інвестиції у військово-промисловий комплекс США, це зрозуміло: йому потрібні гроші, щоб зробити Америку великою знову. Але як Трамп збирається продавати це озброєння? Окремо кожній країні Європи чи країнам НАТО? Для останнього потрібне відповідне рішення Альянсу, а Словаччина та Угорщина ніколи не погодяться платити за зброю для України. У країн Євросоюзу є фонд у 150 млрд євро на підвищення обороноздатності ЄС, зокрема й України, але і Угорщина, і Словаччина будуть проти. Плюс бюрократія – знаючи, як працює бюрократична машина в США і європейських країнах, дай бог, щоб договори були укладені до кінця року. Навіть якщо договори укладуть до осені, безпосередні поставки почнуться лише по мірі випуску цього озброєння.
Інший момент. Припустімо, у США і Європі подолають бюрократію і вето, виділять у ЄС, НАТО або кожній окремій європейській країні гроші на закупівлю озброєння для ЗСУ, водночас усе одно залишиться головний запобіжник: зброя – американська, і передати її Україні можуть тільки з дозволу США.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fc55f16167eca21e7c34e11878ba3b91b.jpg)
Трамп ще раз продемонстрував повну підконтрольність Путіну. Згадайте деталі їхньої розмови, коли Путін попросив 60 днів для вирішення військових питань на полі бою, і Трамп дав йому цей час. А де гарантія того, що Путін потім не насварить Трампа, і той не заборонить передачу американської зброї третій стороні?
Сподіваюся, що ми хоча б доберемо ту зброю, яку мали б отримати за програмою Байдена, постачання якої Трамп спочатку зупинив, а потім відновив.
Окрема історія з ракетами. Білий дім дав зрозуміти, що ні про які Tomahawk не йдеться. Ці ракети навіть не включені до переліку того озброєння, яке планується обговорювати в контексті закупівель для України.
Що ж стосується комплексів Patriot, то Трамп сказав про 17 комплексів, але – це для Європи. Нам Німеччина дасть 2 своїх комплекси і собі купить 2 нових.
До речі, ще один штрих до того, що Трамп підконтрольний Путіну. Можливо, Трамп і обговорював у телефонній розмові із Зеленським питання про те, чому ми не б'ємо по Москві й Петербургу, однак у Білому домі офіційно наголосили, що Трамп ніколи не закликав цього робити. По суті, адміністрація Трампа вже вибачилася перед Путіним за те, що Трамп посмів сказати таке.
Тож у мене немає особливих сподівань на нові поставки, тому що на кожному кроці свої нюанси.
Під час недавнього інтерв'ю Главреду народний депутат України Богдан Яременко пояснив, що механізм закупівлі та надання американської зброї Україні через НАТО – це новела. Йдеться про фонд, який наповнюватимуть країни Альянсу, крім США, Угорщини та Словаччини.
А як же тоді європейський фонд? Буде паралельно? Щось занадто багато фондів виходить тоді.
Крім того, якщо фонд буде створений за гроші охочих, буде окремо управлятися і закуповувати зброю, то не зрозумілий процес передачі зброї. Адже найголовніше – отримати від президента США дозвіл на передачу Україні, тому що зброя американська.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F2c53fa1ecc5b8935a56e3143616c938c.jpg)
Подивимося, але боюся, у договорі не буде вказана Україна як сторона-покупець. НАТО як юрособа не зможе купити зброю на своє ім'я, тому що не всі країни Альянсу згодні з цією покупкою. Отже, повинен буде купувати фонд, а далі, щоб передати зброю нам, він повинен буде отримати дозвіл Вашингтона. Тут, на мій погляд, прихована велика небезпека.
У будь-якому разі, за термінами, навіть якщо все буде робитися найшвидшими темпами, раніше 2026 року Україна навряд чи отримає ці озброєння. Так, гасла звучать красиві й гарні, але дії дещо інші. І не забувайте, скільки разів Трамп публічно відмовлявся від своїх слів. Мені б дуже хотілося, щоб усе відбулося, і Україні дали зброю, але, на жаль, багато підводних каменів.
Якщо всі ці заяви і публікації в американських ЗМІ про те, що Україна отримуватиме зброю від США, – лише "білий шум" з метою тиску на Путіна, а не реальні наміри американської адміністрації, то для чого це? Чого Трамп намагається домогтися від Путіна?
Трамп нічого не хоче домогтися від Путіна – він просто робить те, що йому каже Путін. А Путіну потрібно ще два місяці, щоб завершити літню наступальну кампанію. Судячи з того, в якому стані зараз економіка Росії, цілком можливо, що восени може виникнути питання оперативної паузи. Адже Росія вже почала знімати зі зберігання танки 70-х років Т-72А, а стан цих танків настільки поганий (вони з 70-х років на зберіганні), що їх неможливо завести. Легше зібрати новий танк, ніж зробити капітальний ремонт танку Т-72А.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F9ec3aa7179aeed8cb780cf08a657a23a.jpg)
У попередніх інтерв'ю ми з вами говорили, що приблизно в червні в Росії закінчиться на складах озброєння, яке можна відновити і поставити в стрій. Саме це зараз саме і відбувається.
До речі, чи звернули ви увагу на дату, яку вибрав Путін?
Дату – чого?
Дату закінчення терміну, "даного Трампом". Цю дату озвучив Трамп – 2 вересня. А це дата закінчення Другої світової війни. І знову символізм.
Хочу уточнити з приводу цих 50 днів, які дав Путіну Трамп. За нинішнього стану армії та економіки РФ чого за ці 50 днів може домогтися на полі бою Росія?
За ці 50 днів російські війська можуть захопити до 200 кв км. Армія РФ вийшла на такі показники: у середньому за місяць, починаючи з травня, вона захоплює 130-140 кв км. Але ціна питання зросла: якщо взимку Росія платила 31 убитим бійцем за один квадратний кілометр захопленої території, то сьогодні – 45 солдатів убитими. Приблизно стільки ж іще поранених, тому що в цій війні співвідношення вбитих і поранених не 1:3, як це було раніше в класиці військового мистецтва, а вже практично 1:1. Ми збільшуємо кількість ліквідованого особового складу противника.
Тож за два місяці Росія може захопити приблизно 200-250 кв км. Але – це ніяк не вирішує проблеми Путіна, тому що захоплення Запорізької, Херсонської областей (правобережної частини цих областей) просто нереальне. Російські війська буксують і ледве утримують позиції навіть у Сумській області, а на Покровському і Новопавлівському напрямках ледве-ледве продавлюють нашу оборону. Такими темпами російські війська йтимуть роками до цього захоплення.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F2a30387f3a06b63ca7246bf9e25c2e2c.jpg)
Однак Путін фізично не може зупинитися сьогодні. Уявіть мільйонну армію, яка звикла вбивати, грабувати і ґвалтувати – куди вона поїде? У відпустки, додому, зі зброєю і боєприпасами? В Росії і так криміногенна обстановка б'є всі рекорди, а якщо приїде ще така орава, половина якої – колишні зеки, які не відсиділи свого терміну, у РФ навряд чи втримають соціум у покорі.
Плюс економіка розігріта – вся економіка Росії сьогодні на військових рейках. Припустимо, у Волгоградській області до великої війни було одне військове підприємство, а сьогодні їх там 40. І це не побудували нові – це цивільні підприємства, які перевели на військові рейки. Уявіть, яка це махина! А в разі припинення війни потрібно буде зупинити всі ці підприємства, і люди втратять роботу.
А навіщо Путіну зупиняти підприємства, адже очевидно ж, що війна 2 вересня не завершиться?
Так, правильно. Але Трамп сказав, що дає Путіну 50 днів, і потім Росія має припинити вогонь.
До речі, тут ще один собака заритий: Трампу не потрібен виграш, йому плювати, як закінчиться війна. Його головне завдання – зупинити бойові дії. Йому потрібно, щоб просто припинили стріляти, – і тоді він піде за Нобелівською премією миру.
Якщо, як ви вважаєте, Трамп робить те, що йому скаже Путін, то для чого тоді він періодично публічно висловлює своє невдоволення Путіним?
Трамп рятує свій рейтинг, що обвалюється. Адже Україна в США користується двопартійною підтримкою, навіть у Конгресі. Так, зараз конгресмени закрили роти після публічних страт конгресменів, яких розстріляли разом із дружинами, але все одно народ нарікає, а влада заміряє соціальний градус і знає: американці за підтримку України.
Трамп дуже болісно сприймає будь-яке зниження власного рейтингу, адже він стверджує, що є найкращим американським президентом. Коли американці і весь світ кажуть, що Путін – убивця і злочинець, Трамп змушений повертати в інший бік. Не можна йти одному проти вітру, особливо в політиці. Але, зверніть увагу, що роздаючи інтерв'ю, Трамп жодного разу не звинуватив Росію в тому, що вона розв'язала агресивну війну, а Путіна – в тому, що він скоює злочини і геноцид проти українського народу. Зате Трамп каже, що Путін – "стійкий хлопець", тобто продовжує захоплюватися Путіним.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fb6468d92689af911d4c34731ef1a5b75.jpg)
Повернемося до ваших слів про те, що Росія до 2 вересня може захопити 200 кв км української території. На яких напрямках найбільша небезпека просування російських військ? І для яких українських міст найбільша загроза опинитися під окупацією?
Перш за все, це загрожує Покровсько-Мирноградській агломерації. Це номер один. Російські війська добиваються там часткових успіхів і вже зараз намагаються йти на оточення Покровська.
Також є загроза виходу військ противника на кордони південно-західної частини Донецької області. Вони рухаються вздовж річки Вовча та траси на Запоріжжя. Зараз вони повністю захопили Багатир. У цьому місці є виступ, де сходяться три кордони Дніпропетровської, Запорізької та Донецької областей – російські війська рухаються туди. Думаю, що вони постараються захопити цей шматок за 2 місяці.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fe8d911b2937064a3a4d069b2d43cf8af.jpg)
А от щодо Харківської області в мене є сумніви, хоча противник зробив там третій плацдарм, щоб рухатися назустріч із трьох боків: із Вовчанська, Куп'янська та Мілового для створення великої буферної зони від Вовчанська до Куп'янська. Йдеться саме про Харківську область, не Харків. Мільйонне місто росіянам не взяти. Харків по периметру понад 100 км – такий фронт війська РФ у житті не потягнуть, загрузнуть геть.
Противник намагається оточити два напрямки: на північному сході – Лиманський оперативний напрямок, а на півдні – Покровський оперативний напрямок. І, якщо дивитися на карту загалом, то стає зрозуміло, що війська РФ намагаються рухатися вздовж адміністративного кордону Донецької області, намагаючись обійти Слов'янськ і Краматорськ, бо прекрасно розуміють, що ніколи ці міста не візьмуть, навіть якщо зітруть їх у нуль, зрівнявши із землею. Тому вони і намагаються зробити великий обхід, але, на щастя, у нас Лиманський оперативний напрямок – один із найстійкіших за обороноздатністю.
Що стосується півдня, то росіянам так і не вдається вийти на Костянтинівку. У Часовому Яру вони здулися, і на Краматорському напрямку вони вже так сильно не тиснуть, бо зрозуміли, що Часів Яр не пройдуть. Вони намагаються зайти з Торецька, але і там у них усе йде через пень-колоду. Тому зараз російські війська намагаються обійти Покровськ і взяти його в півкільце, щоб ми звідти пішли, а потім підуть на північ уздовж адміністративного кордону Донецької області – на оточення Краматорська.
Що необхідно нашим військам, щоб переломити ситуацію на фронті, зупинити російський наступ і не допустити суттєвих втрат?
Зараз було б дуже добре отримати більшу кількість ракет. Нам потрібні ракети, балістичні та більш сучасні крилаті, які здатні літати в умовах потужного радіоелектронного придушення. Україна просить Taurus, тому що це найновіша ракета на сьогоднішній день, здатна літати навіть в умовах РЕБ.
Нам потрібні ракети, щоб послабити російський фронт, а для цього нам потрібно винести російську логістику. Зараз нам це робити нічим. Дрони? Вони здатні нести 50 кг вибухівки – цього замало, і після удару такими дронами все відновлюється. Якщо ж прилетить ракета, припустимо, у залізничний міст, то вона обвалить його, і його доведеться довго відбудовувати, адже в ракеті 300 кг вибухівки. Навіть якщо прилетить 5 дронів, то вони хіба що пошкодять полотно і ферми – це все швидко відновлюється.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F28728d3002cf4a49e092ce54b6d25aec.jpg)
Плюс ми чомусь не б'ємо по найболючіших місцях Росії і не намагаємося формувати громадську думку в РФ. Чому? А тому що дрони не літають на Москву.
Трамп поставив дуже гарне запитання. Адже по Москві можна бити навіть дронами. Навіть якщо їх усі там зіб'ють, сам факт того, що в Москві лунатиме повітряна тривога, що з дахів московських будинків здійснюватимуть пуски ракет "Панцирі", а розгінні блоки від ракет "Панцир" падатимуть на голови безтурботних москвичів, формуватиме громадську думку. Якщо москвичі один місяць побігають у метро під час повітряної тривоги, там вийдуть із плакатами перед Кремлем і почнуть питати в Путіна, що це за фігня. Але – ми цього не робимо.
За першу половину 2024 року ми поклали 20% російської нафтянки! Знаю від військових, що тоді в російській армії було запроваджено ліміти палива для танків – давали всього по 200-300 літрів соляри. А потім – раз – ми припинили стріляти по російській нафтопереробці, немов за наказом. Якби ми поклали російську нафтову галузь, то армія РФ уже б відступала.
Чи можна вважати питання Трампа про удари по Москві та Пітеру дозволом бити по цих містах?
Так, цілком. Це був не просто дозвіл – це був докір. Трамп, ставлячи запитання про те, чому Україна не б'є по Москві і Пітеру, ніби запитав: "А що вам заважає це робити?". У 2023 році ми ж потрапили в Кремль - у купол Сенатського палацу. І в Москва-Сіті потрапляли. І що сталося? Хто дав команду не стріляти?
Як думаєте, зараз ці удари відновляться?
Дай бог, сподіваюся на це. Добре, що потихеньку поновлюються удари по російських НПЗ. Без розвалу російської економіки ми ніколи не витягнемо фронт – росіян більше, вони будуть лізти, як таргани, але тапком їх усіх не приб'єш.
Що відбуватиметься після 2 вересня, якщо, як ви кажете, особливих поставок американської зброї Україні не буде, а Росія захопить ці 200 кв км? Трамп знову буде саджати Москву і Київ за стіл переговорів?
Москва не зупиниться. Поки в Російській Федерації бігає хоч один росіянин, Москва не зупиниться – Путін знайде способи продовжувати війну.
До речі, на периферії РФ мобілізація йде повним ходом і гребуть усіх підряд. І бусифікацією в Росії страждають набагато більше, ніж у нас. Плюс одних мігрантів там багато наловили. Та й за рахунок строковиків там виїжджають.
1 липня закінчився призов, який був розтягнутий на три місяці. У Росії планували абрати 160 тисяч осіб. 30% призовників підписують контракт одразу (у Росії дозволено в перший день після присяги підписати контракт, солдата вже вважають підготовленим). Тобто 50 тисяч підписали контракти, і їх уже відправили в учебки. Путіну потрібен термін до кінця літа, щоб хоча б цих призовників трохи піднатаскати. Через три тижні ці люди будуть уже в сформованих частинах.
Решту 100 тисяч призовників розпихають по пунктах постійної дислокації частин, а звідти вигребли всіх контрактників, хто десь там ще ховався від лінії фронту.
Взагалі, за перші півроку контракт там підписують до 50% призовників. Тож до середини осені підтягнеться ще тисяч 20-30, і от вам уже стотисячна армія.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F7980e61dce7c892715f272ec1fa0e8d7.jpg)
При цьому китайці після заяв Трампа вирішили розширити співпрацю з Росією. Китай постачає РФ баггі, може постачати мотоцикли, причому тисячами. Немає танків – на мотоциклах і електросамокатах поїдуть, вони вже так і їдуть на штурм наших позицій. Автоматів вистачить – у Китаю є ліцензія на виробництво автомата Калашникова, і він клепатиме їх для росіян. Та й дрони дадуть. Ви думаєте, 12 мільйонів боєприпасів Росії Північна Корея наклепала і передала? Ні, звісно. У КНДР немає стільки металу і тротилу, щоб стільки зробити. Усе це китайські поставки через Північну Корею.
У чому ж тоді логіка Трампа, якщо він допомагає Путіну і Росії, які працюють у союзі з Китаєм – противником США?
Трамп сподівається, що зможе відірвати Росію від Китаю. Тому він постійно рятує Путіна і залишає йому лазівки, щоб Росія не схлопнулася. Я неодноразово говорив, що перший, хто стоятиме на сторожі того, щоб Росія не розвалилася, будуть Сполучені Штати.
При цьому Трамп сьогодні практично повторює дії Клінтона. Клінтон ввів війська НАТО в Югославію і почав війну там, чим довів Європі, що НАТО є і буде на американському доларі, тобто зміцнив американську валюту, а також показав, що ніхто, крім НАТО, врятувати від війни Європу не може. Те ж саме сьогодні робить Трамп: він підтягує Європу під себе і бере її під жорсткий контроль. Яке озброєння нав'язує Трамп Європі? Американське. Хто врятує Європу в разі чого, згідно з 5 статтею Статуту НАТО? Звичайно ж, Америка. Хоч і лунають заяви про те, що жоден американський солдат не воюватиме за Європу і на території Європи, зате американські танки, гармати і ракети будуть у руках європейських солдатів.
При цьому Трамп Путіна не лає, а обіцяє дати Україні стільки зброї, що не забрати. Але восени буде продовження "марлезонського балету". Ви думаєте, що після закінчення 50 днів щось зміниться? Ні. Трамп придумає нову казку і скаже, що почекає ще два тижні, тому що вірить Путіну і в те, що Путін зупиниться. А про обіцянки зброї Трамп скаже, що нічого такого не говорив, що нам усе почулося. Ця пісня нескінченна.
Путін водить Трампа за носа – обіцяє Трампу принести на блюдечку Іран і провернути з ним ядерну угоду. Але це навряд чи вийде у Путіна, тому що Іран дивиться на Україну і розуміє, що якщо він зараз віддасть збагачений уран, то завтра його розгромлять – економічно, фінансово або новими ударами Ізраїлю.
Давайте заради справедливості розглянемо і малоймовірний, на ваш погляд, сценарій, який передбачає, що Трамп все-таки надасть Україні озброєння. Якщо раптом так станеться, то чи здатна буде Росія воювати далі з Україною?
Тут можливі два сценарії – хороший і поганий.
Хороший сценарій передбачає, що ми завдаємо розгрому Російській Федерації. А політична система Росії цього не переживе, і тоді може початися процес розвалу РФ.
От тільки Росію вбивати ніхто не хоче, тому що втрачати образ ворога ніхто не збирається. Росія – ядерна держава, і вона може вдатися до жесту відчаю, тобто метнути атомну бомбу куди завгодно, по тій самій Європі. Хоча якщо ми почнемо громити російські війська, Москва одразу проситиметься на переговори, і тоді можна буде говорити про поступки з її боку. Однак усе це малоймовірно.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fab17b94d12f97311c267e17bb8f67a36.jpg)
Поганий сценарій передбачає те, що у війну вплутається Китай, якщо Україна почне перемагати на полі бою. І це вже буде світова війна – світова м'ясорубка, а не просто збройний конфлікт. І під час цієї світової м'ясорубки точно будуть обміни ядерними ударами. Ніхто не поступатиметься.
Тому цілком можливо, що "нагорі" розглядається варіант війни на виснаження, за якого якщо Росія і схлопнеться, то вона це зробить сама. І ніхто не буде винен, крім самої Росії, в тому, що вона не потягнула це протистояння. А для цього головний аргумент – це час, скільки ще протримається цей колос на глиняних ногах.
Зазначу, що Путін розпочав дуже цікаву реформу в Росії – фактично він створює СРСР 2.0: розпочав масштабну націоналізацію підприємств, економіки Росії і реально почав саджати за крадіжки.
І що для нас означає ця реформа Путіна?
Для нас це означає, що Путін зміцнює вертикаль влади і громить усі клани, які можуть виступити проти нього. Це погано. Усе це може закінчитися гаслом "Вставай, страна огромная".
Тож, повертаючись до заяв Трампа, усе це зараз більше схоже на великий політичний популізм американського президента. Адже він міг би зробити, як 40 років тому з Іраном, коли заморозили всі кошти, що надходять від нафти. Це ж можна було б зробити з Росією.
Сьогодні щодоби Росія заробляє на нафті та газі близько 750 мільйонів рублів. РФ увімкнула друкарський верстат, відв'язала курс рубля від курсу долара і клепає гроші всередині себе. Тут потрібно віддати належне, Росія – досить самодостатня країна. Хіба що в неї може не бути якихось екзотичних фруктів і нових імпортних машин, які недопоставлять інші країни через санкції. Але Захід чомусь не хоче робити рішучих кроків. Та відключили б Росію від SWIFT – і російська фінансова система лягла б через тиждень. Зупинили б "сірий" танкерний флот, теж було б відчутно. Зараз у цьому напрямку намагаються щось зробити, але це "сльози". Реальних кроків, які б створили загрозу існуванню Російської Федерації, ніхто не робить.
Але ж найефективнішим способом "відключити" російську економіку, напевно, все-таки є наші удари по російській нафтопереробці? Тоді й відключення від SWIFT може не знадобитися.
Правильно! І ми тут повернулися в ту точку, з якої почали: щоб це зробити, Україні потрібно відповідне озброєння. Ті ж ракети нам обіцяють, але ніхто не дає.
Європа може дозріти для такої передачі, але в неї немає таких запасів. Європейцям ще потрібно розкручуватися. Наприклад, Rheinmetal напружується, як тільки може. Європа з усією своєю економічною міццю тільки 2026 року планує вийти на 2 мільйони снарядів на рік, а Росія 2 мільйони снарядів випускає вже зараз. Європейці розкручуються довго і повільно.
До того ж політика Трампа, коли він починає кидатися з боку в бік, сіє хаос. Коли він сіє паніку серед європейських країн, у них першим виникає бажання перевіряти свої склади і озброюватися. А своя сорочка завжди ближче до тіла: вони дивляться на карту і думають, що час ще є – ще Польща попереду, ще Словаччина є, ще Молдова там. Поки суть та діло, європейці розраховують встигнути ще мільйон снарядів покласти на склади. Данія і Нідерланди вже навіть відновили призов жінок на строкову військову службу, німці теж відновили призов. Коли постане питання, кого рятувати першим, європейці, звісно ж, рятуватимуть себе. Тому не знаю, коли роздуплиться Європа.
Країни Балтії, які знають, що таке Радянський Союз, і реально розуміють загрозу, нам допомагають – готові віддати останню сорочку. Естонія он вийшла з конвенції щодо заборони використання протипіхотних мін і зараз штабелями викладає ці міни, щоб навіть миша з боку Росії не проскочила. А ми тільки кілька днів тому вийшли з цієї конвенції. Четвертий рік повномасштабної війни ми воюємо без протипіхотних мін! І ми хочемо утримати позиції?
А вихід із цієї конвенції нам суттєво допоможе?
Звичайно! Жодна піхота не піде на мінне поле. Росіяни зараз їдуть на мотоциклах і спокійно проїжджають протитанкові міни.
А протипіхотні міни в нас є, щоб їх використовувати, чи їх теж доведеться в когось купувати або з нуля налагоджувати виробництво?
Ні, у нас їх немає. Нам потрібно їх десь купити. Дуже боюся, що наша влада скаже, що буде налагоджувати виробництво самостійно. Боюся, бо це розтягнеться ще на рік. А протипіхотні міни потрібні нам сьогодні і зараз.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F3fbbd3d07073777a51224ba78f115ab7.jpg)
Будь-яка позиція прикривається мінним полем. Якщо це не танконебезпечний напрямок, то мінне поле, звичайно ж, ставиться проти піхоти. Якщо це танконебезпечний напрямок, то ставиться змішане мінне поле – і проти танків, і проти піхоти. А у нас протитанкові міни кидають із дронів на голови росіянам задля знищення опорників і бліндажів.
Давайте підсумуємо. Виходить, до вересня ми стримуємо російський наступ, а потім, що далі?
Так, але стримувати росіян до вересня нам буде дуже боляче. Путін не пошкодує піхоти, і російські війська рватимуть жили, щоб виконати завдання Кремля до вересня. І росіяни просто будуть ломити стіною. Тому друга половина літа буде для нас спекотною.
Про персону: Олег Жданов
Олег Володимирович Жданов (30 березня 1966, Дрезден, НДР) – радянський і український військовий, полковник запасу ЗСУ, український військовий аналітик і відеоблогер.
З 2016 року регулярно виступає не тільки на українському телебаченні та в українській пресі, а й дає коментарі закордонним ЗМІ. У 2012 році відкрив власний ютуб-канал, у якому публікує відео з аналітикою бойових дій, пише Вікіпедія.

