/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Fd87e8d3174002a2bf251d5972ab5f50d.jpg)
Польські розробники представили розвідувально-ударні комплекси Gladius
Два польські артилерійські підрозділи — 5-й Любуський артилерійський полк і 1-ша Мазурська артилерійська бригада — отримали на озброєння новітні розвідувально-ударні комплекси Gladius, створені польською компанією WB Electronics. Ці системи мають суттєво посилити можливості підрозділів у сфері розвідки, коригування вогню та високоточного ураження цілей на великій відстані, пише Мілітарний.
Комплекс Gladius складається з ударних дронів BSP-U, розвідувальних безпілотників FT-5, мобільних пускових установок і командної машини — усі елементи розміщені на бронеавтомобілях Waran. Система побудована за принципом єдиного розвідувально-ударного контуру: розвідувальний FT-5 може виконувати функцію ретранслятора для бойових дронів, забезпечуючи зв’язок і наведення на цілі навіть на відстані понад 100 км від пункту управління без залучення додаткових засобів передачі сигналу.
Безпілотники комплексу використовують вітчизняні цифрові системи зв’язку та повністю інтегровані в автоматизовану систему управління вогнем Topaz, що дозволяє оперативно передавати дані розвідки безпосередньо до артилерійських батарей. Крім того, Gladius оснащений системами аналізу даних на основі штучного інтелекту, які допомагають швидко визначати пріоритетні цілі та оцінювати ефективність ударів.
Контракт між Агенцією озброєнь Польщі та компанією WB Electronics, підписаний у 2022 році, передбачає постачання чотирьох батарейних модулів Gladius на загальну суму близько 500 мільйонів доларів — по одному для кожного дивізійного артилерійського полку. У травні 2025 року система пройшла випробування під час навчань на морських цілях, де продемонструвала здатність знищувати рухомі об'єкти високоточною зброєю.
Введення Gladius у бойовий склад польських військ свідчить про перехід армії до мережоцентричної моделі ведення бойових дій, де дрони, артилерія та системи управління вогнем діють як єдиний комплекс. Це суттєво підвищує автономність польових підрозділів і дозволяє Польщі зміцнювати оборонний потенціал на східному фланзі НАТО.

