Дата народження
13 листопада 1943
Країна
Україна
Соцмережі
30

Мустафа Джемілєв

Правозахисник і дисидент, український політичний діяч, один з лідерів кримськотатарського національного руху. Народний депутат України, відмовився співпрацювати з російським урядом після анексії Криму і не визнав незаконний референдум про статус півострова, проведений 16 березня 2014 року. Одружений, 3 дітей.

Біографія

Мустафа Джемілєв народжений за часів німецької окупації - 13 листопада 1943 року. Депортований із Криму разом з сім'єю в 1944 році. Разом з іншими татарами переселений в Узбекистан.

Джемілєв отримує середню освіту в Гулістані і переїжджає до Ташкента, де працює на місцевому заводі.

Кар'єра

У 1962 році Мустафа Джемілєв вступає в один із інститутів Ташкента. Пізніше виключений з ВНЗ за націоналізм. Майбутній політик публікує нарис про історію кримськотатарського народу, що можна вважати початком його кар'єри в якості правозахисника.

У 1969 році Мустафа Джемілєв засновує "Ініціативну групу з захисту прав людини". У тому ж році заарештований за антирадянську діяльність. Звільнений через три роки.

У 70-х знову репресований радянською владою. Ім'я Мустафи Джемілєва стає відомим в колах дисидентів.

Із 1979 по 1983 роки Мустафа Джемілєв перебуває у засланні в Якутії. Пізніше арештовується вп’яте за антирадянську діяльність і спробу організації бунту.

Досягнення

Мустафа Джемілєв обраний до складу Центральної ініціативної групи кримськотатарського руху в 1987 році. З початком перебудови повертається до Криму і очолює Організацію рідного народу. У той же період стає одним з глав Меджлісу.

У 90-х роках Мустафа Джемілєв є членом парламенту. У період з 2012 року ідо сьогодні також постійно входить до ВР.

Мустафа Джемілєв є володарем безлічі нагород і почесних звань за свою правозахисну діяльність. Зокрема, є кавалером ордена Ярослава Мудруго, Хреста за «Заслуги перед Литвою», медалі «Патріот України» та багатьох інших. Отримував премії Нансена, Віктора Галланца, Пилипа Орлика, премію Солідарності і багато інших. Є почесним доктором багатьох університетів світу.

Чутки і скандали

Мустафа Джемілєв всіляко заперечує факт геноциду вірменського народу на початку минулого століття. Агітував проти голосування Верховної Ради про визнання факту умисного знищення вірмен за часів Османської імперії.

Критикувався багатьма учасниками «Кримської кризи». Прихильники Меджлісу звинувачували Джемілєва в нерішучості і допуску окупації півострова, а проросійськи налаштовані громадяни за екстремізм і націоналізм. Звинувачувався в організації блокади Криму.

Мустафу Джемілєва звинувачували в покриванні свого сина Хайсера, обвинуваченого в 2013 році в убивстві з необережності. Пізніше син голови кримськотатарського народу був засуджений до п'яти років тюремного ув'язнення.

Статки і джерела доходів

Мустафа Джемілєв заявляв, що живе за рахунок зарплати народного депутата і коштів, що надходять від його правозахисної роботи (премії, гранти). Нардеп отримав близько 200 тисяч гривень в якості зарплати і пенсії.

Джемілєв також має квартиру в Києві і дві квартири в Сімферополі. Політик має 347 тисяч гривень заощаджень і готівку - 20 тисяч доларів і 20 тисяч євро. Нардеп також зареєстрував два авто.

Особисте життя і сім'я

Мустафа Джемілєв перебуває у другому шлюбі з Сафінар Джемільовою. Є прийомним батьком для Ельдара Ебубекіроваю - сина дружини від першого шлюбу.

Має кровного сина - Хайсера, який відбуває покарання за ненавмисне вбивство. Раніше Хайсер проходив лікування в психіатричній лікарні і мав проблеми з наркотиками.

У сім'ї Мустафи Джемілєва сталася ще одна трагедія. У 2012 році його внучка Джанике померла в результаті повішення.

Фото і відео


Дата народження
13 листопада 1943
Країна
Україна
Соцмережі