Помер художник Олександр Ройтбурд. Останні роки життя він відроджував Одеський художній музей
Помер художник Олександр Ройтбурд. Останні роки життя він відроджував Одеський художній музей

Помер художник Олександр Ройтбурд. Останні роки життя він відроджував Одеський художній музей

Вітаємо вас на «Хмарочосі»! Ми пишемо про розвиток міст вже 7 років та 13 днів. За цей час ми опублікували вже 14610 новин та статей і продовжуємо це робити щодня. Підтримайте нас щомісячним внеском! За ціною лише однієї поїздки у таксі, ви сприятимете незалежній роботі редакції і допоможете робити Київ місцем для гідного життя, а діяльність влади – прозорішою.

Помер художник Олександр Ройтбурд. Останні роки життя він відроджував Одеський художній музей - Фото 1

Відомий український художник помер на 60 році життя. Фото: Євген Карєв / «Бабель»

Вранці 8 серпня в Одесі помер відомий український художник та директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд. Спочатку про його смерть повідомив у Facebook співробітник музею Кирило Ліпатов (наразі публікація видалена), а згодом — підтвердили на сторінці Одеського художнього музею.

Повідомляється, що художник довгий час хворів, перенісши ускладнення після коронавірусу. Олександру Ройтбурду було 59 років. Він народився і працював в Одесі. Сьогодні його роботи виставляються в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку, Національному художньому музеї України та PinchukArtCentre. Картини Ройтбурда також успішно продавались на аукціонах Sotheby’s і Phillips de Pury.

Наприкінці 2017 року Ройтбурд виграв конкурс на посаду директора Одеського художнього музею, а у березні наступного року Одеська ОДА уклала із ним контракт на п’ять років.

Саме за Ройтбурда в музеї почалися перетворення: були відремонтовані аварійні приміщення, розроблена нова айдентика, у ньому почали проводити лекції, кінопокази, концерти та авторські екскурсії.

«Ще до обрання на посаду Ройтбурд писав, що хотів би бачити Одеський музей таким, як наприклад Нью-Йоркська галерея, де діти можуть проводити весь день, лежати на підлозі і роздивлятись картини. Музей, який буде не просто складом якихось картин, а “живим” освітнім і культурним центром», — розповідав журналіст Ігор Кромф.

Помер художник Олександр Ройтбурд. Останні роки життя він відроджував Одеський художній музей - Фото 2

Так ще до призначення Ройтбурда виглядала одна із зал музею.

Сам художник вважав, що музей «не може бути кладовищем» і має перетворитися на місце, де містяни захочуть зустрічатися та відпочивати. Тож тут має бути і книжкова крамниця, і кафе («щоб випити келих вина»), і власна сувенірна продукція.

— Я сприймаю відродження цього музею як свою місію, — розповідав Ройтбурд виданню Думская. — Багато років у місті ніхто не пам’ятав, що цей музей існує. А нині столичні діячі кажуть, що це головний культурний майданчик Одеси.

Завдяки діяльності Ройтбурда, писало видання Бабель, до музею «стало модно ходити» . Продажі квитків зросли учетверо, експозиція стала «переосмислюватись, оновлюватись та оживати», партнерство із благодійним фондом «Друзі музею» дозволило виплачувати надбавки працівникам, а допомога меценатів — ремонтувати музейні приміщення та реставрувати картини.

Водночас Ройтбурд змушений був постійно витримувати тиск депутатів Одеської обласної ради, які вважали його роботи «абсолютною порнографією», а конкурс на посаду директора музею «нечесним». Така позиція створювала для музею великі проблеми, адже щорічне його фінансування — 2,6 млн гривень, що йдуть на зарплату працівникам та оплату комунальних послуг — залежить саме від облради.

Помер художник Олександр Ройтбурд. Останні роки життя він відроджував Одеський художній музей - Фото 3

Виставкова зала Одеського музею. Фото: OFAM

Так, восени 2019 року за звільнення Ройтбурда з посади голови музею проголосував 61 депутат. Тоді обранці також дорікали художнику, що той ставиться до депутатського корпусу «без належної поваги».

За кілька днів містяни влаштували акцію під мерією з вимогою поновити Ройтбурда на посаді. Пізніше депутатське рішення було скасоване в суді, але згодом оскаржене обласною радою в апеляції. Апеляційний суд, не запросивши адвокатів Ройтбурда, повторно звільнив його з посади, аргументуючи своє рішення «проведенням концертів у музеї та позаплановим ремонтом будівлі».

Втім, обласна державна адміністрація не стала розривати контракт із художником. Ройтбурд продовжував фактично виконувати свої обов’язки, а взимку 2020 року його звільнення було остаточно визнане незаконним.

Міністр культури Олександр Ткаченко написав, що незадовго до смерті Ройтбурд працював над проєктом повної реставрації Одеського художнього музею, а також «горів ідеєю створення музею сучасного мистецтва в Одесі».

«Втілити його мрію у життя тепер мусимо ми всі. У його пам’ять», — наголосив міністр.

Джерело матеріала
loader