Обмеження продажу нафти дошкулило РФ. Моніторинг росЗМІ за 5 – 11 грудня 2022
Обмеження продажу нафти дошкулило РФ. Моніторинг росЗМІ за 5 – 11 грудня 2022

Обмеження продажу нафти дошкулило РФ. Моніторинг росЗМІ за 5 – 11 грудня 2022

Нові санкції проти енергетичного сектору РФ боляче вдарили по російській економіці. Не маючи ніяких новин з поля бою, російські пропагандисти зловтішаються з негараздів українців через відключення електроенергії, а також знову намагаються посіяти розбрат всередині України. Читайте про це та інше в новому випуску нашого моніторингу російських державних ЗМІ та маніпулятивних сайтів, які прицільно поширюють російську дезу.

Обмеження продажу нафти дошкулило РФ. Моніторинг росЗМІ за 5 – 11 грудня 2022 - Фото 1

Знову за старе. Росіяни пророкують Україні «мятеж» через «энергокризис»

Минулого тижня російські медіа інтенсивно цікавились станом української енергетичної інфраструктури. «На Украине заявили о повреждении 50% критической инфраструктуры», «В Киеве вновь ввели экстренные отключения электроэнергии» – подібні заголовки заполонили новинні стрічки основних російських ЗМІ. Маніпулятори дослівно передавали правдиві заяви та коментарі українських чиновників та представників місцевої влади, але жодним чином не згадували що ж саме призвело до такого сумного стану справ. На жаль, подібна шизофренія вже давно стала нормою для теперішньої Росії. Дехто з дезінформаторів пішов ще далі і назвав наслідки російських терористичних обстрілів «энергокризисом», так ніби українська енергосистема сама собою прийшла до занепаду.

Розвиваючи цей наратив, російські дезінформатори почали вкидати тези про нібито зростаючу соціальну напругу в Україні і використовують свій класичний прийом - посварии народ і еліту: «Горожане в условиях отсутствия света, тепла и воды начинают подозревать, что не все находятся в столь бедственном положении. Пока что они только блокируют трамваи и троллейбусы, но уже идут разговоры о том, что в элитных кварталах и особняках чиновников, депутатов и военачальников есть и свет, и тепло, и канализация … Украинские эксперты прямо говорят о том, что усиливающаяся в условиях энергокризиса классовая борьба может вылиться в массовые беспорядки, а то и в мятеж».

Під особливим прицілом південні міста – Одеса та Миколаїв. Кілька тижнів тому, росіяни намагались зімітувати в Одесі протести через відключення електроенергії. Минулого тижня почали розганяти апокаліптичне фейк-інтерв’ю з «активистом Николаевского подполья»: «В городе с каждым днем, неделей и месяцем становится все хуже и хуже. Чистой воды как не было, так и нет, пункты приема питьевой воды закрываются. Хлеб выдают уже раз в три дня, а консервы — раз в неделю. Хлеб [...] уже никакущий, его невозможно есть, черствый … "народ начинает просыпаться", жители соседних областей готовы оказать поддержку подполью. "Много поступает звонков наших сторонников с Херсона и с Одессы — предлагают свою помощь».

Знов таки про причини відсутності води, а саме російські обстріли водогону, пропагандисти воліють не згадувати.

Кремль обіцяє, що грошей на війну вистачить

На фоні новин про запровадження ембарго та встановлення стелі цін на нафту кремлівська пропаганда переживає декілька стадій.

1) Відторгнення. РосЗМІ запевняють, що США та Європа не зможуть дотримуватись нових санкцій, і тому попри публічні заяви й надалі активно імпортувативуть російську нафту та газ: “многие западные страны наладят для себя параллельный импорт российского газа после введения ими же самими ограничений в ущерб себе же”. Європа намагається знизити потребу в російських енергоресурсах, однак нічого з цього не вийде кажуть оглядачі російських медіа: “Берлин лихорадочно ищет замену российским энергоносителям и, в первую очередь, газу, но особыми успехами похвастаться не может”, “Европе не удастся закачать достаточно газа, чтобы обеспечить себя топливом на зиму 2023–2024 годов”.

До речі, пропагандисти переглянули свої прогнози щодо настання катастрофи в Європи. Ми неоднаразово фіксували казки росЗМІ про те, що ЄС не переживе цю зиму без російського газу та нафти. Ну що ж, терміни апокаліпсису перенесено на зиму 2023/24 років: “Европе может достигнуть своего пика не этой зимой, а только через год. При этом в ближайшие месяцы последствия энергокризиса для ЕС могут быть не такими драматичными, как ожидалось”, “Европейцы рискуют столкнуться с еще более тяжелым энергокризисом уже в следующем году “, “Другими словами, на следующую зиму европейцы точно останутся без газа и тепла, а следовательно, и без европейской промышленности”.

2) Гнів. Російські бюрократи голосно кричать, що в Європі та США “рубят сук, на котором сидят”, і “Европа рискует утонуть в энергетическом кризисе, будучи просто не в состоянии ни отказаться от антироссийских санкций, ни подтолкнуть Киев к мирному урегулированию, ни даже обрести независимость от Вашингтона”, “Попытки ограничить цены на нефть приведут к дестабилизации нефтяной отрасли, и в первую очередь за это придется заплатить европейским и американским потребителям”.

Інформаційна обслуга Кремля обіцяє рішучі дзеркальні удари та контрзаходи: “Вице-премьер РФ Александр Новак, комментируя решение и предстоящее эмбарго, сказал, что Россия не примет потолок цен на нефть, даже если придется сократить добычу”, “Москва не станет экспортировать нефть в страны, которые установят лимит цен”, “Москва перенесет поставки «на рыночно ориентированных партнеров» или сократит добычу”, “власти разрабатывают механизм запрета на применение ограничения цены на российскую нефть

3) Торг. Так звані експерти росЗМІ заспокоюють населення та обіцяють, що нові санкції ніяк на вплинуть на енергетичний сектор, адже РФ легко знаходить партнерів на інших напрямках. Це окремі країни ЄС, що продовжують підігравати Росії: “Венгрия получает основной объем нефти по трубопроводу «Дружба» и не видит этому альтернатив, поскольку другие источники и маршруты не могут обеспечить поставки сырья в достаточном количестве”, а також удавані союзники Індія та Китай: “двустороннее сотрудничество Пекина и Москвы всегда носило взаимовыгодный характер и опирается на принципы взаимного уважения”, “Москва готова обеспечить выполнение всех контрактных обязательств по поставкам энергоресурсов в КНР и работать над новыми масштабными проектами в данной сфере”, “«Газпром» поставил очередной рекорд по поставкам в Китай через «Силу Сибири»”, “Поставки российской нефти в Индию бьют рекорды”, “Индия не опасается того, что потолок цен на нефть со стороны Запада сдержит поставки или будет препятствовать потоку российской нефти”.

Російські лідери навіть почали говорити про можливість створення “тройственного союза по газу между Россией, Казахстаном и Узбекистаном”, “Путин заявил, что тройственный союз по газу — это большой проект с хорошей перспективой, который в будущем может привести к созданию энергетического альянса”. Хоча Узбекистан одразу ж відкинув подібні прожекти РФ, назвавши їх політично забарвленими.

4) Самозаспокоєння. РосЗМІ активно поширюють тези, що “установленная западными странами предельная цена на российскую нефть не повлияет на федеральный бюджет”, “Как отметил В. Путин, в итоге цены на нефть «взлетят до небес»”. Насправді, ціни на російську нафту впали ще нижче від обмеження, котре запровадили західні країни. Ціни на інші марки нафти поки що теж залишаються стабільними.

Цікаво, що в деяких випадках пропаганда допускає “незручності” для фінансових показників бюджету: “нефтегазовые доходы бюджета России в ноябре оказались ниже ожиданий”, “Путин в понедельник подписал закон о федеральном бюджете на 2023 год и на плановый период 2024–2025 годов. В его основу заложен базовый вариант прогноза социально-экономического развития страны на ближайшие три года, который предполагает постепенное снижение цен на нефть российской экспортной марки Urals (с $80 за баррель в 2022 году до $65 за баррель в 2025 году)”.

Пропаганда запевняє, що “экономика РФ обладает потенциалом для обеспечения всех нужд специальной военной операции и введение потолка цен на это не повлияет”, опускаючи факт, що в разі продовження фінансування війни російське населення неодмінно відчує погіршення власного економічного добробуту.

Ангела Меркель – зовсім не ангел

Минулого тижня російські пропагандисти багато згадували про Німеччину.

Одним із головних інфоприводів стали повідомлення про затримання змовників, які планували державний переворот в країні: “Генпрокуратура Германии арестовала 25 человек по подозрению в подготовке государственного переворота. Всего сеть заговорщиков «Граждане Рейха» состояла из 52 человек.. Уже сейчас их проверяют на связи с Россией, так как среди задержанных есть ее граждане”.

Деякі експерти одразу знайшли виних у кризі. І це не змовники, а причини зовнішнього управління над Німеччиною: “этот «госпереворот» показывает отчаяние немецкой нации, которая оказалась раздавленной и почти полностью уничтоженной в послевоенный период. Немцев слишком сильно перевоспитали. До невозможности. Из пассионарного народа-творца сделали обычный народ-потребитель, достойный стойла”. Та натякають, що така подія стала можливою через сьогоднішню політику Берліну: “Попытка госпереворота является страшным звоночком для Германии”.

Представник “глубинного российского народа” Дмітрій Медвєдєв заявив, що Німеччиною керує “глубинное американское государство”: “Германия не обладает полным суверенитетом на своей земле, так как все важные решения в стране принимает «глубинное американское государство»

Росіян ображає не лише політика сьогоднішніх очільників Німеччини, але й слова Ангели Меркель “которая ранее признала, что Минские соглашения были подписаны с целью дать Украине время на усиление”, “которое Киев использовал, чтобы стать сильнее и противостоять РФ”.

Представник МЗС РФ Марія Захарова навіть “назвала признание Меркель конкретной заявкой на трибунал”.

Російська пропаганда ухопилася за слова колишньої канцлерки щоб в черговий раз перекласти відповідальність за війну на авторів Мінських домовленостей, опускаючи факт, що і Володимир Путін був одним із них: “На совести Меркель, как и на совести других "гарантов" Минских соглашений, в частности, президента Франции, лежит то, что сейчас происходит на территории Украины. Если бы соглашения были выполнены, то и конфликта бы не было. Поэтому очень жаль, что госпожа Меркель оказалась настолько неискренней”, “Запад намеренно тянул время для того, чтобы накачивать Украину вооружениями и оборудованием для того, чтобы та могла противостоять России”, “Оказывается, в Европе хорошо знали, что США и НАТО в целом будут готовить Украину к войне с Россией. И не только не препятствовали этому, но и способствовали. Они только не предполагали, что Москва нанесет упреждающий удар, который поломает все их агрессивные планы. Их расчеты на повторение июня 1941 г. не оправдались: не Россия несет колоссальные потери, а их страна-агент в прокси-войне – Украина”.

І ось вже сам міністр закордоних справ Росії Сєрґєй Лавров заявив, що війна 2022 року виникла саме через Мінські домовленості 2014-2015 років: “Страны Запада решили отомстить России лишь за то, что Москва долгие годы терпела их безразличие к саботажу Украиной Минских соглашений”.

Обмеження продажу нафти дошкулило РФ. Моніторинг росЗМІ за 5 – 11 грудня 2022 - Фото 2

Слідкуйте за трендами російської дезінформації на нашому інтерактивному дашборді “Деза Війни”

Методологія

Ми зібрали всі матеріали з російських та окупаційних сайтів (майже 29 тисяч новин), які завантажились для традиційного моніторингу дезінформації. До кожного абзацу застосували алгоритм автоматичного визначення тем. Серед цих тем (груп схожих за змістом матеріалів) визначили ті, що стосуються війни або її наслідків для Росії. Далі отримали дані для кожного матеріалу на сайті щодо згадок певної теми. На цих даних та прикладах абзаців з теми і будували висновки.

Сайти: lenta.ru, tass.ru, riafan.ru, russian.rt.com, regnum.ru, iz.ru, life.ru, trmzk.ru, vz.ru, donbasstoday.ru, novosibirsk-news.net, ura.news, newizv.ru, news-front.info, aif.ru, slovodel.com, nakanune.ru, kommersant.ru, ruinformer.com, rosbalt.ru, polit.info, sevastopol.su, ng.ru, expert.ru, dni.ru, kafanews.com, antifashist.com, dnr-pravda.ru, naspravdi.info, kerch.fm, anna-news.info, dan-news.info, tehnowar.ru, aurora.network, gorlovka-pravda.com, lugansk1.info, c-inform.info, 3652.ru, politnavigator.net, rusdnepr.ru, politobzor.net, doneck-news.com, mir-lug.info, odnarodyna.org, vsednr.ru, nefakt.info, novosti.icu, time-news.net, xvesti.ru, comitet.su, sobytiya.info, denis-pushilin.ru, dnr24.com, meridian.in.ua

дезінфомонітор росзмі дезінформація


Що читати далі

Як безпечно спілкуватися в будинкових чатах: дієвий алгоритм
Джерело матеріала
loader