Книжкові новинки травня, на які варто звернути увагу
Книжкові новинки травня, на які варто звернути увагу

Книжкові новинки травня, на які варто звернути увагу

Історії жінок під час повномасштабної війни, розповідь про українську залізницю як символ спротиву та загадковий роман Віктора Домонтовича — ці та інші книжки можна придбати чи передзамовити вже цього місяця. 

На яку літературу від українських видавництв варто чекати? Ми зібрали 15 книжок травня. 

«Голодомор. Історія неусвідомленої травми», Віталій Огієнко

Якими були втрати від Голодомору? Яким був опір українців? Чому організатори Голодомору припинили терор голодом і яких цілей досягли? Що знали про Голодомор на Заході? У цій книзі автор, спираючись на документальні джерела зібрав ключові моменти історії Голодомору: розкрив динаміку історичного процесу, що вів до трагедії, а також проаналізував травму, яку спричинив геноцид.

«Проростання», Таня Стус

Книжкові новинки травня, на які варто звернути увагу - Фото 1

Це часом насмішкувата, часом чуттєва розповідь молодої жінки про роман з власною країною та чоловіками — вона починається з шістдесятників і триває до нашого часу. Авторка сповідально й іронічно мандрує в спостереженнях, здогадах і спогадах — вона прислухається до себе тоді й тепер. 

«Винен не вбивця… Зустріч випускників», Франц Верфель

«Винен не вбивця…» — історія складних стосунків батька й сина, багаторівнева сповідь без каяття, яка порушує проблему взаємин батьків з дітьми й того, наскільки важливими є дитячі спогади для подальшої долі людини. «Зустріч випускників» — роман про булінг у соціумі юних гімназистів, наслідок якого — кілька зламаних доль. Психологічні твори змушують задуматися про формування моральних цінностей звичайних людей. 

«Битись не можна відступити», Павло «Паштет» Белянський

Книжкові новинки травня, на які варто звернути увагу - Фото 2

Учитель української мови з Кривого Рогу, установник вікон із Дніпра, бандит із Херсона, водій зерновоза з невеличкого полтавського села, власниця кав’ярні на узбережжі Каховського водосховища, письменник із Києва, зварювальник з металургійного комбінату, автослюсар, колишній студент — ніхто з них не планував ставати військовим. Але почалося велике вторгнення російських військ в Україну, і всі вони взяли до рук зброю, щоб захистити свою країну. Тепер вони — бійці окремого штурмового батальйону ЗСУ. Разом із героями ви пройдете шлях від формування підрозділу до боїв із ворогом. Перші штурми, визволені села та їхні мешканці, суворий окопний побут, поранення і смерті товаришів, розчарування і втрати, крихке військове щастя, кінець минулого життя і початок нового.

«Її війна», Євгенія Подобна

Чи є місце для любові та співчуття у підвалах зруйнованого росіянами Маріуполя? Чи може вдячність за час із коханим бути більшою за горе від його втрати на війні? Що дає сили підтримувати людей, які щойно вирвалися з окупації, коли в ці ж хвилини твій син переживає пекло на «Азовсталі»? І як це — приймати на світ дитя, коли за вікном обстріли, а вдома ні світла, ні води? У цій книжці звучать голоси двадцяти п’яти жінок — військових, медиків, волонтерок, переселенок, журналісток, — жінок, які пройшли полон або які чекають із полону найрідніших, які зазнали непоправних втрат на цій війні, але мають стільки сили й любові, що діляться ними з іншими.

«Змієві вали. Антологія української фантастики ХІХ-ХХІ століть», упорядник В. Аренєв 

Далекі чарівні світи й минуле України, колонізація Марса та похмура готика спальних районів, а ще — небезпеки космічного фронтиру, військові байки ландскнехтів, потаємна історія Донбасу і часові парадокси… Ця антологія — перша спроба показати панораму трьох століть української фантастики в усьому її розмаїтті, від класиків до молодого покоління авторів. Окрім художніх текстів, антологія містить великий есей — путівник напрямками, творами й авторами.

«Доктор Серафікус», Віктор Домонтович

Серце професора — це енциклопедія пристрастей, прихованих за списками літератури й примітками. У «Докторі Серафікусі» воно пульсує в унісон із вибуховими хвилями історії. Воно поривається до аудиторій і бібліотек, але не може уникнути парків і модних кав’ярень, затишних ярів і диких завулків. Чи важко натрапити на хіпстерку у 1920-х роках? Що простіше — закохатися в таку дівчину чи в місто? Як залишатися українськими інтелектуалами після навали «хороших росіян»?.. Відповіді знають В. Домонтович і його химерні, проте переконливі персонажі. Один із найзагадковіших українських романів уперше друкується з розділами й фрагментами, які дивом уціліли в архіві.

«Усі мої тривожні дзвіночки», Євгенія Бабенко

Вісімнадцятирічна Христина, як і мріяла, вступила до київського вишу. Нарешті вона опинилася у новому місті, де може розправити крила та подорослішати, зануритися у студентське життя, навчитися по-справжньому дружити й знайти кохання. Перші дорослі виклики, досягнення, розчарування, спроби балансувати між роботою та навчанням. Проте… звичайні для інших речі даються Христині непросто. Є в її житті те, про що вона мовчить.Чи зможе головна героїня вибратися із клітки, яку вибудував її розум, і відкритися світу? Перед вами прониклива історія дорослішання дівчини, яка спромоглася жити далі, попри травму. 

«Свідчення», Вікторія Амеліна

Вірші з цієї книжки Вікторія Амеліна почала писати на початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України, а останній — був написаний за декілька днів до її загибелі від ракетного удару по Краматорську 27 червня 2023 року. Те, що ви відчуєте, коли читатимете ці вірші, — реальне. Пустку, яка залишиться на місці незрозумілих для вас емоцій після прочитання збірки, можна заповнити лише пам’яттю і боротьбою за справедливість.

«Паризькі апартаменти», Люсі Фолі

Джесс напросилася в гості до зведеного брата, щоб утекти від свого минулого і «почати нове життя». Бен не був у захваті від цієї ідеї, проте не відмовив їй. Та коли Джесс приїжджає з Лондона до вишуканих апартаментів у фешенебельному районі Парижа — Бен взагалі може собі це дозволити? — його там немає. Схоже, брат зник, і головну героїню це страшенно непокоїть. Вона намагається знайти Бена — що дужче розпитує про нього в сусідів, то більше питань у неї виникає. Сусіди Бена дуже різні та не надто приязні. Світська левиця, хороший хлопець, випивака, дівчина на межі нервового зриву, консьєржка — кожен із них має щось приховує.

«Оринин. Роман про стелепного чоловіка», Сашко Столовий 

Ця книжка начинається з самого-самого рання, коли виявилось, що у дворі Козиків зняли ворота, а через недовге врем’я, як раз коли привезли буряки, на світ з’явився він — Оринин, новий козіяр на всю Козіївку. Але, як це всім відомо, то не з добра хлопця кличуть по матері… Життя Демʼяна Козика, про якого ви от-от все взнаєте — це одночасно три вєщі: історичний роман, вигадана біографія й оповідь, заснована на реальних собитіях, які відбувались раньше і продовжують відбуватися зараз. Тут вже вибирать треба вам, читачам. Сашко Столовий — автор дебютного історико-біографічного роману «Оринин. Роман про стелепного чоловіка». Він поширює в суспільстві особливості культури свого регіону — Слобожанщини.

«Потяг прибуває за розкладом. Історії людей і залізниці», Марічка Паплаускайте

Ця історія починається з розкладу на центральному залізничому вокзалі столиці, де на електронному табло світяться жовтим назви міст, до яких поки що не їдять поїзди: Керч, Мелітополь, Донецьк, Маріуполь, Луганськ, Севастополь, Євпаторія. Але про них памʼятають і їх відвойовують. Залізниця першою після армії заходить на деокуповані території, на ходу ремонтуючи колії. Відповідає за безпеку перевезення перших осіб країн-союзників і світових зірок до нашої столиці. Рятує, дає прихисток, забезпечує армію і оборонну промисловість. Дарує надію і єднає. Українська журналістка Марічка Паплаускайте проїхала понад 8 000 кілометрів і провела 40 інтерв’ю аби зрозуміти, як залізниці вдалося стати символом спротиву. 

«Поки бувай», Кейт Бромлі

Найбільше у світі Віолетта прагне закінчити школу дизайну та працювати у сфері моди, тож бере участь у модному конкурсі, який має змінити все її життя. У перший день свого перебування в Римі дівчина стикається із саркастичним сином своєї професорки, переливаючи на його ноутбук каву… Їхня ворожнеча (і беззаперечна хімія) зростає, оскільки їм доведеться провести майже все літо разом. З тим, кого Віолетта терпіти не може. Чи пощастить головній героїні виграти головний приз — працевлаштуватися в найпрестижнішому будинку моди і здійснити найзаповітнішу мрію?

«Війна і нові горизонти. Лідери думок про сьогодення й майбутнє України і світу», Дмитро Кулеба

Дмитро Кулеба запропонував написати есеї 23-м інтелектуалам. Він закликав видатних державних діячів, мислителів, військових, бізнесменів, науковців, правників та істориків Європи, Північної та Південної Америки, Африки та Азії поділитися своїм баченням майбутнього після російської агресії. В есеях автори відповіли на три ключові запитання: «Якими є наслідки цієї війни для світу?», «Як ця війна змінить світ?» та «Що дасть світові українська перемога?».

«Американа», Чімаманда Нґозі Адічі

Підлітки Іфемелу й Обінзе навчаються в Нігерії та ще з середньої школи знають, що їхнє кохання буде вічним. Через університетські страйки вони вимушені покинути країну й податися на Захід, але їхні шляхи розходяться. Дівчина їде до Штатів, де навчається в американському університеті та починає вести блог про расові проблеми в Америці, тоді як хлопець стає нелегальним мігрантом в Англії. Як розгортатимуться їхні життєві історії далі? Це неймовірно прониклива історія про силу кохання та життя африканської діаспори в США та Англії.


Джерело матеріала
loader