Руслан Коропецький запрошує на лекцію “Стільське городище – легенди, гіпотези та наукові факти”
Руслан Коропецький запрошує на лекцію “Стільське городище – легенди, гіпотези та наукові факти”

Руслан Коропецький запрошує на лекцію “Стільське городище – легенди, гіпотези та наукові факти”

У вівторок, 5 листопада 2024 року о 18.00, у Львівському фотомузеї (Львівський палац мистецтв, вул. Коперника, 17) відбудеться лекція провідного наукового співробітника Науково дослідного відділу КЗ ЛОР АІКЗ “Стільське городище” Руслана Коропецького “Стільське городище – легенди, гіпотези та наукові факти”.

Стільський археологічний комплекс розташований серед мальовничих заліснених пагорбів Опільської височини, перерізаних глибокими ярами та річковими долинами, неподалік від м. Миколаєва Львівської області.

Цей комплекс складається з цілої низки різночасових пам’яток, серед яких центральною є велике городище ІХ –ХІ ст. у с. Стільсько. Переривчаста лінія земляних валів поєднується тут зі складним рельєфом, який відігравав роль природного захисту, та опоясує городище кількома оборонними лініями, що мають загальну протяжність близько 10 км.

Під захистом цих укріплень та за їх межами розкинулись численні поселення, виробничі центри та поховальні комплекси, які становлять цінне джерело для дослідження історії регіону від доби енеоліту (IV – III тис. до н. е.) до пізнього середньовіччя (XIV – XVI ст.).

Вивчення Стільського городища розпочалось ще у кінці 1960-х роках, завдяки праці місцевого краєзнавця Василя Дереша та згодом були продовжені львівськими археологами – Михайлом Филипчуком, Володимиром Шишаком, Володимиром Петегиричем, Дмитром Павлівим та Орестом Корчинським.

Останній відіграв найбільш значущу роль у наукових дослідженнях пам’ятки, очоливши Верхньодністрянську археологічну експедицію, яка впродовж майже двадцяти років вивчала саме городище та навколишні території. На даний час пам’ятка є складовою Історико-культурного заповідника «Стільське городище», пріоритетними завданнями якого є продовження наукових досліджень та популяризація пам’ятки серед широкого кола поціновувачів давньої історії України.

Накопичені результати археологічних розкопок та розвідок, тісно переплетені з місцевими легендами, даними топоніміки та згадками у писемних джерелах створили у літературі образ велетенського міста – столиці білих хорватів – слов’янського племені, яке у другій половині І тис. н.е. заселяло величезні території у Східній Європі.

Зауважимо, що дана концепція, що перебуває у центрі наукової дискусії та має як прибічників так і критиків, стосується, нехай і найбільш яскравого, але лише одного епізоду існування цієї пам’ятки, тоді як інші, не менш цікаві, часто залишаються поза увагою.

Тож спробуємо поглянути на Стільське городище у комплексі, відзначити здобутки десятиліть археологічних студій, переглянути основні гіпотези щодо його функціонування, та оцінити його перспективи як об’єкту наукових досліджень та туристичного центру.

Подія організована у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Розголос забезпечують Українське радіо. Львів , Радіо “Львівська Хвиля”, Сайт про Захід України “Бомок”, Інформаційна агенція “Гал-інфо”, Громадський сайт Львова “Форпост”, Інтернет-видання “Діло”, Фотографії Старого Львова та Площа Галицька.

Гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерело матеріала