Культурна дипломатія: інтерв'ю з засновниками Vitsche Berlin
Культурна дипломатія: інтерв'ю з засновниками Vitsche Berlin

Культурна дипломатія: інтерв'ю з засновниками Vitsche Berlin

Організація Vitsche (так у Київській Русі називали народні збори, де вирішували важливі суспільні питання) з’явилась напередодні повномасштабного вторгнення. Її ініціювали Владислава Воробйова, Ганна Дубровська, Павло Мельник та Єва Якубовська, які на той час вже кілька років жили в Берліні. "Ми провели перший мітинг 31 січня 2022 року біля Бранденбурзьких воріт. Це була реакція на тривогу, що наростала: західні медіа повідомляли, що на кордоні з Україною стоять російські війська. Усі відчували напругу і ми мали вголос сказати: треба уважно стежити за тим, що відбувається в Україні, – згадує перші акції Владислава Воробйова, менеджерка волонтерів та медіакоординаторка Vitsche. – На ту демонстрацію зібралося 200 осіб – на той час для Берліна це дуже багато. Ми вимагали від Бундестагу реальної військової допомоги, а не 5 000 касок, які тоді пообіцяла передати Німеччина".

Катерина Тарабукіна, Павло Мельник, Єва Якубовська, Вікторія Фешак, Влада Воробйова, Кріста-Марія Лебе, Ірина Шулікіна, Серафима Бріг, Катерина Демерза

Мітинги залишаються важливою складовою діяльності Vitsche. Сьогодні їх відвідують тисячі людей; відеозаписи окремих акцій набирають понад 100 тисяч переглядів у соціальних мережах. Згодом Vitsche трансформувалася в масштабну платформу, значна частина зусиль якої спрямована на розвінчування пропагандистських наративів, адвокацію та презентацію української історії та культури крізь деколоніальну перспективу. Культурні події, організовані командою, охоплюють різні формати: від кінопоказів до художніх виставок, що допомагають розповідати про Україну широкій аудиторії.

Торік у січні відбувся символічний інтернет-перформанс FreeTheLeopards із закликом до уряду Німеччини поставити Україні танки Leopard 2, а в червні 2023-го активісти організували українську колону під час Берлінського прайду. Реагуючи на трагедії, спричинені російською агресією, команда Vitsche збирає тисячні демонстрації – щоб голос українців був почутий, а воєнні злочини не залишилися непоміченими. Після атаки на Каховську ГЕС у червні минулого року, активісти в німецькій столиці стояли просто у воді в озері Штехлін з плакатами, на яких було написано: "Наш дім йде під воду".

"У 2022-му ми діяли доволі агресивно, і це виправдано – треба було пробити стіну. Потрібно було, щоб на українців дивилися як на рівних. Але за ці два з половиною роки Україна довела європейцям свою незалежність і суб’єктність, тому і ми стали дипломатичнішими", – каже виконавча директорка Ірина Шулікіна.

Чіткі вимоги та зрозумілі повідомлення допомогли Vitsche здобути підтримку німецьких політиків і громадськості

Чіткі вимоги та зрозумілі повідомлення допомогли Vitsche здобути підтримку німецьких політиків і громадськості. Це частина глобальної мети організації – забезпечити ставлення до України як до повноправного члена Європейського Союзу. "Нас підтримує Сенат Берліну, державні діячі й німецьке суспільство. Особливо це відчувається на великих демонстраціях, які, крім українців, відвідують берлінські політики, дипломати й бізнесмени. Ці акції широко висвітлюються у медіа, і це суттєво посилює нашу видимість", – ділиться Ірина.

Щоб залишатися помітними і надалі долучати іноземців до української культури, Vitsche почали організовувати дискусії, виставки, фестивалі, перформанси. Серед найбільш відвідуваних – одноденний музичний фестиваль Ukrainian Sound Garden, де виступили молоді українські виконавці та диджеї. "Колись мене дуже надихнув фільм "Щедрик" (історична драма режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко, 2022 рік. – Прим. ред.), – коментує кураторка фестивалю Серафима Бріг. – Я зрозуміла, що ми маємо так само репрезентувати українську культуру: брати те, що вражає – наші пісню і музику, – і їздити з ними світом. Я бачу, яке враження на німців справляють виступи українських музикантів".

Сьогодні мітинги, організовані Vitsche, відвідують тисячі осіб, а відеозаписи окремих акцій набирають понад 100 тисяч переглядів у соціальних мережах

Зараз команда Vitsche кидає всі сили на культурну дипломатію – готується до проведення трьох міжнародних резиденцій. Це Truth to Justice Platform для молодих дослідників з України, Молдови та Німеччини з протидії російській дезінформації в Берліні; резиденція в польському Августові, яка зосереджується на пошуку рішень в соціальній та політичній сферах, для молодих науковців і митців із України, Польщі та Німеччини; а також лабораторія для письменників, сценаристів, поетів, журналістів, режисерів та митців у Берліні. Цьогоріч Vitsche також стали партнерами освітнього ретриту в Карпатах "Арттерапія для стійкості та зцілення". Його мета – передати учасникам резиденції – кураторам, вчителям та митцям – методи арттерапії, які вони зможуть потім інтегрувати в освітні процеси в Україні.

"Ми бачимо себе провідниками, які підтримують розвиток культури. Україна, за яку ми боремося, – вільна, ліберальна й інклюзивна, – наголошує на цінностях Vitsche Ірина Шулікіна. – Після перемоги маємо відбудувати і підсилити її. Сподіваємося, ми зі своїм досвідом будемо корисними".

Фото: Anna Daki

Текст: Аміна Ахмед

Макіяж та зачіски: Maria Sova



Джерело матеріала
loader