«Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії
«Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії

«Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії

Українка Єлизавета Татарина мріяла відкрити в Києві веганську кав’ярню, але повномасштабна війна зруйнувала плани. І коли поблизу її дому прилетіла ракета, дівчина вирішила їхати за кордон. Проте замість того, щоб забути про власну справу, вона не опустила руки та здійснила мрію у Великій Британії. Вже півтора року Єлизавета – власниця кафе Cream Dream у самому центрі Лондона.

Історія Єлизавети Татариної, яка відкрила веганський заклад в ЛондоніІсторія Єлизавети Татариної, яка відкрила веганський заклад в Лондоні. Колаж: MC.today

Єлизавета Татарина поділилася своєю історією переїзду до Британії, а також розповіла, з якими викликами вона стикнулася, як небайдужі люди допомагали з ремонтом, за що дівчина постійно отримувала штрафи, чим її заклад допомагає Україні та як їй вдалося перетворити мрію на успішну справу. 

«Мені набридло їсти лише брауні, я мріяла створити смачні веганські десерти»

Я дуже люблю готувати – в Україні була домашнім кондитером. Вже багато років я веганка, і мені набридло їсти лише брауні та морквяний торт. Я мріяла готувати смачні та унікальні десерти. Тепер – після відкриття закладу – постійно бачу здивованих людей, які не очікували побачити такий вибір веганських десертів, і я цим дуже пишаюся. 

Напередодні вторгнення планувала відкрити кав’ярню в Києві: мала план і навіть знайшла приміщення. Але почалась війна, мої плани були зруйновані. А коли недалеко від мого будинку прилетіла ракета, я прийняла рішення виїхати. Так і опинилася у Великій Британії. 

Єлизавета Татарина переїхала до Великої Британії, де відкрила заклад

Єлизавета Татарина переїхала до Великої Британії, де відкрила заклад. Колаж: MC.today

«Було важко знайти житло, мені не довіряли, бо я – біженка»

Єлизавета Татарина

Єлизавета Татарина. Фото: надане спікеркою

Мені одразу сподобалася Велика Британія та її культура, хоча адаптуватися на початку було складно. Але головне – я побачила там перспективу веганського бізнесу. Адже продуктів для приготування багато, а якісних десертів – обмаль.

Чи не найбільшим викликом було знайти житло. Я відчула багато недовіри через те, що я – біженка, ще й дуже молода. Мені не хотіли здавати квартиру, відмовляли банки. На щастя, одного дня удача мені посміхнулася – я знайшла житло, власник якого поставився з розумінням до моєї ситуації.

«Я все починала самостійно, а локацію для майбутнього закладу “нагуглила”»

Кафе Cream Dream у Лондоні.

Кафе Cream Dream у Лондоні. Фото: надане спікеркою

На початку я робила все самостійно: створила бізнес-план, потім почала шукати локацію. У цьому мені допоміг Google: я «загуглила» найкращу зону, де можна було відкрити заклад. Коли знайшла кращий, за версією Google, район, почала переглядати варіанти на сайтах з орендою приміщень. 

Довгий час я не могла знайти ідеальне для себе приміщення, багато орендодавців відмовляли. Але згодом таки пощастило – напередодні Різдва я підписала угоду про оренду.

Для відкриття закладу мені довелося взяти кредит – 200 тисяч фунтів стерлінгів – у приватній американській компанії. Британські банки, на жаль, відмовилися надати таку суму, бо я – біженка і не мала всіх необхідних документів.

Наприкінці грудня 2022 року я почала робити ремонт. Все публікувала в соцмережі, і це викликало інтерес від небайдужих українців та британців. До мене почали приходили незнайомці, щоб допомогти: люди фарбували стіни, клеїли декор тощо. І вже на День закоханих, 14 лютого, ми відкрили двері Cream Dream.

«Цілий рік я отримувала штрафи, бо не знала, як сплатити ПДВ»

Одним із головних викликів для мене стала бюрократія та недосконала робота керуючих органів. Всі важливі листи від уряду приходять в паперовому вигляді. І якщо ти пропустиш лист, це твої проблеми. 

Або ще один приклад – мені треба було купити спеціальні мішки для сміття, які продаються лише на одному сайті, яким оперує уряд. Сайт виглядає, ніби з 2005 року, я 30 хвилин витратила, щоб просто замовити мішки.

Саме через такі ситуації я й зрозуміла, як важливо мати хорошого бухгалтера. Від початку я працювала з однією британською компанією, яку знайшла в інтернеті. Ми підписали контракт на рік, але їхні бухгалтери виявилися некваліфікованими.

Я рік не могла сплатити ПДВ«Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії - Фото 5 «Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії - Фото 6 податок на додану вартість, і через це щомісяця отримувала штрафи від влади. А все тому, що бухгалтери не пояснили, як все працює, а сама розібратися я не могла.

«Людям подобаються наші десерти, тому ми плануємо відкрити власний цех»

Черги до закладу Cream Dream у день відкриття

Черги до закладу Cream Dream у день відкриття. Фото: надане спікеркою

Щоб знайти гостей, ми раніше використовували соцмережі, а згодом під’єднали рекламу на Google Maps, і це дуже сильно підвищило продажі. Людям сподобався широкий вибір веганських десертів, їх якість та смак. 

Проте ми відчули конкуренцію. Через це вирішили додати нові позиції: гарячу їжу, сніданки, вино і навіть круасани. Після відкриття ми принципово не робили сиропи для кави, бо сама кава у нас смачна (її смак не потрібно перебивати). Але потім ми зрозуміли, що якщо людина хоче ванільний сироп, то їй начхати, якої преміальної якості кава.

Тепер у моїх планах на найближчий час – відкрити власний цех. Нам вже замала кухня у нашому кафе, доводиться відмовлятися від деяких замовлень: наприклад, тортів на замовлення чи кейтерингу. Тож, шукаємо велике приміщення, де працюватиме 20 працівників, які готуватимуть десерти для готелів чи на приватні події.

«Через їжу ми розповідаємо британцям про Україну»

Вся наша команда – це українці. Спочатку нас було 6, а тепер – 11, і колектив продовжує зростати. Зараз є кілька вакансій, які доступні лише тим, хто розмовляє українською мовою. Це моя позиція: давати роботу українцям, яким відмовляють інші компанії через відсутність досвіду чи погану англійську мову.

Команда закладу Cream Dream London

Команда закладу Cream Dream London. Фото: надане спікеркою

Саме через їжу ми розповідаємо британцям про Україну. А незабаром у Cream Dream зʼявиться український напій Flat Red, гроші з якого будуть йти до проєкту Coffee Care, який постачає каву військовим на фронт.

Антон Птушкін провів благодійний вечір у Лондоні.

Антон Птушкін провів благодійний вечір у Лондоні. Фото: надане спікеркою

Ми безплатно даємо приміщення для українців, висвітлюємо українські події в Лондоні та кожен місяць донатимо в фонд знайомого лікаря, який возить гуманітарну допомогу для дітей у прифронтових зонах. 

А ще – здаємо другий поверх над кав’ярнею для різних благодійних українських подій, спонсоруємо та робимо благодійні кейтеринги та збори на ЗСУ. З останніх – благодійний вечір з відомим телеведучим та YouTube-блогером Антоном Птушкіним. 

«Весь прибуток за 24 серпня та 24 лютого ми віддаємо на ЗСУ»

Кафе Cream Dream підтримує та допомагає Україні

Кафе Cream Dream підтримує та допомагає Україні. Фото: надане спікеркою

Щороку на річницю повномасштабного вторгнення та День Незалежності весь прибуток ми віддаємо на Збройні Сили України. Крім того, щомісяця робимо донати у фонд SolUkraine та збираємо в кав’ярні використані електронні сигарети, які потім переробляють на батарейки для військових. 

Ми даємо безплатні напої для всіх, хто ходить на мітинги (їх проводять двічі на тиждень). А також віддали весь прибуток з напоїв за місяць на збір коштів для зйомок фільму «Ромчик»«Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії - Фото 11 «Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії - Фото 12 короткометражна стрічка про 8-річного хлопчика Романа, який отримав 80% опіків під час ракетного удару по Вінниці 14 липня 2024 року. Моя сестра долучилась до їхньої команди та частувала їх десертами.

Поради українцям, які хочуть відкрити бізнес за кордоном

Хочу поділитися своїми кроками, які допомогли мені заснувати справу у Великій Британії

  • Створіть бізнес-план.
  • Відкрийте бізнес-акаунт у банку. 
  • Знайдіть та оформіть приміщення для бізнесу.
  • Під’єднайте комунікації – світло, газ та інше. 
  • Знайдіть хорошого бухгалтера. 

Ще хочу розповісти про важливі  цінності, які ми визначили для себе у бізнесі. Головне – це якість та користь для клієнтів. Також важливий сервіс бізнесу – від баристи у закладі до адміністратора у соцмережах. І останнє: у команді має бути дружня атмосфера та повага до кожного.


«Українки в світі» – це спецпроєкт MC.today про жінок, які наважилися на сміливий крок та розпочали власну справу за межами України. Кожна історія – це приклад стійкості, винахідливості та віри у свої сили. 

У межах цього спецпроєкту власниці бізнесів поділяться історією переїзду в іншу країну, досвідом подолання викликів, з якими вони зіткнулися за кордоном, а також розкажуть, як саме їм вдалося перетворити свою ідею на успішну справу та чим вони допомагають Україні та українцям за кордоном. 

Як українські жінки змогли побудувати бізнес в іншому куточку світу? Як впоралися з труднощами за кордоном? Як вони продовжують допомагати рідній країні? Про все це і не тільки ми розповідаємо в межах спецпроєкту «Українки в світі».

Серед учасниць спецпроєкту – власниці мережі Dobro.dobro.cafe у Польщі, видавництва Little Beetle Press в Ірландії, агенції свят Daddy’s home у США, салону краси Beauty Hub Eva у Португалії та інші підприємиці. Всі матеріали з цього спецпроєкту можна знайти за тегом «Українки в світі» на сайті та в соцмережах.

Джерело матеріала
loader