Через єВідновлення ми отримали $100 тисяч на купівлю нового житла замість зруйнованого
Через єВідновлення ми отримали $100 тисяч на купівлю нового житла замість зруйнованого

Через єВідновлення ми отримали $100 тисяч на купівлю нового житла замість зруйнованого

Зпочатком повномасштабного вторгнення Росії люди в Україні щодня втрачають житло. Частина помешкань підлягає відновленню, частина потребує ґрунтовного ремонту, проте деякі будинки та квартири знищуються вщент і люди буквально залишаються на вулиці. Ми поспілкувались з сім’єю Катерини та Івана, їм довелось покинути свій будинок в Ірпені ще в перший день повномасштабного вторгнення. І лише після деокупації Київщини вони дізнались про його долю — будинок згорів вщент від російського удару. Разом з будинком знищено й автівку у дворі, цінні речі та спогади у вигляді фотографій з весілля та народження двох доньок.

Завдяки державній програмі єВідновлення сім’ї вдалось придбати нове житло. Ми поспілкувались з Катериною про оформлення єВідновлення, вибір нового житла та складнощі.

Зруйнований будинок

У сім’ї був власний будинок в Ірпені, на виїзді з міста, досить близько до меж столиці. Двоповерхова монолітно-цегляна будівля була 2006 року будівництва, площею 107 квадратних метрів. Розташований будинок був недалеко від мосту через річку Ірпінь, під яким чекала на евакуацію більша частина населення міста. Район постійно обстрілювався російськими окупантами. 

Про знищення будинку сім’я дізналась після деокупації міста. 30 березня 2022 року Мінцифри повідомило про можливість подати заявку про зруйноване житло у застосунку Дія. Тоді сім’я Катерини одразу додала свої дані та інформацію про втрачений будинок. В той час ще не було відомо як оцінюватимуть втрачено житло та які програми компенсації діятимуть. Тож подружжя просто оформило заявку та чекало.  

Проте потрібно було щось робити зі зруйнованим будинком. Для цього в Ірпені необхідно було оформити документи про знищення житла в місцевому ЦНАПі (зараз це можна зробити безпосередньо в застосунку Дія). Після цього приїжджала комісія, яка оцінювала категорію руйнування житла. Будинку Катерини дали четверту — це означає, що помешкання не підлягає відновленню. 

Після деокупації Київщині в Ірпені працювало багато благодійних та волонтерських організацій. Тож згодом вони приїхали на територію, пожежники оцінили руйнування, спеціалісти перевірили територію на безпеку. Важливо було переконатись, що не залишилось вибухонебезпечних предметів. А потім будинок повністю демонтували. Подробиць Катя не пам’ятає, розповідає, що тоді через стрес всі події відбувались «наче в тумані».

Через відсутність житла в Ірпені сім’я переїхала у село за місто. Проте Іван працює в Києві, діти навчаються в ірпінських школах, тож це був не найзручніший варіант — хотілось повернутись жито у своє рідне місто.

Сертифікат чи гроші

Офіційно програма єВідновлення стартувала 10 травня 2023 року.  Катерина пригадує, що тоді у всіх виникало дуже багато питань, бо не було зрозуміло як саме компенсуватимуть, яку суму дадуть, що на ці гроші можна буде робити, тож до кінця не було зрозуміло чого чекати та як правильно робити.

Після старту програми в додатку Дія почали з’являтися сповіщення. Наприклад, про розгляд заявки, про затвердження та інше. 

У вересні 2023 року сім’ї нарешті зателефонували з міської ради — повідомили, що до них дійшла черга у програмі та запропонували на вибір сертифікат на купівлю нового помешкання чи гроші на самостійну відбудову. Рішення приймали дуже швидко. Катерина одразу запитала на яку суму видадуть сертифікат. Його номінал розраховується офіційно, враховуючи категорію руйнування житла та його площу. Стан помешкання, вартість меблів та іншого при цьому не враховують. Їх сім’ї запропонували сертифікат на три мільйони шістсот шістдесят гривень. На той час це було близько 96 тисяч доларів. Другим важливим питанням було чи залишиться земля, на який стояв колишній будинок, у їх власності. У міській раді підтвердити власність на землю. І сім’я погодилась на сертифікат. Земля, на який знаходився будинок, наразі просто порожніє, її не продають, проте й будівництво розпочинати поки не планують.

Проте було не відомо коли ці гроші надійдуть на рахунок. В ЦНАПі пообіцяли, що одразу після надходження грошей у бюджет їх почнуть розподіляти між заявниками на відшкодування за зруйноване житло.

Нове житло

Родина Катерини та Івана одразу почала шукати новий будинок в межах міста. Вже в жовтні знайшли житло, яке їм сподобалось, — триповерховий таунхаус, недалеко від лісу, площею 130 квадратних метрів. 

Катерина пригадує, що сума вже з’явилась «на рахунку» в Дії, проте статус був «Очікування» і придбати житло вони ще не могли. Час від часу надходили сповіщення про підтвердження суми чи підтвердження заявки на сертифікат, проте статус не змінювався. Тому за таунхаус перший внесок у розмірі дві тисячі доларів зробили за власні гроші.

А вже в грудні 2023 року надійшло сповіщення про бронювання грошей. Катерина одразу підтвердила, проте застерігає, що після бронювання суми є лише місяць для того, щоб цей сертифікат використати. Тому, якщо заявники ще не знайшли житло, яке будуть купувати, то бронювати гроші не потрібно (нині на порталі Дія вказано, що сертифікат діятиме протягом п’яти років — ред.).

Сума сертифікату була трохи більшою за власність будинку, також забудовник відняв суму першого внеску. На різницю у вартості зробив додаткові ремонтні роботи в будинку. А далі сім’я приступила до внутрішніх ремонтних робіт, вони тривали протягом року. Ці роботи, матеріали та меблі оплачували вже за власний рахунок, проте суму назвати не можуть — кажуть не рахували

Більше по темі:
Замість відновлення будинків у Гостомелі посадовці привласнювали кошти
На конгресі у Познані польські підприємці будуть обговорювати «відбудову» Україну
Вісім прикладів, як створити затишний інтер’єр у мікроскопічній квартирі (фото)

Таунхаус придбали вже у січні 2024 року. Оплату з сертифіката забудовнику проводив вже нотаріус, Катерина лише дала його номер. Проте сім’ї довелось також заплатити податок на нерухомість у розмірі 8% від вартості житла з власних коштів.

Висновки

За словами жінки, їм пощастило — вони отримали достатню суму для купівлі хорошого житла для своєї сім’ї, їм вдалось швидко знайти новий будинок й Катерина радіє, що взяли сертифікат, а не гроші на відбудову. За її словами, їхні друзі, які обрали гроші, досі на них чекають, й до кінця не зрозуміло як офіційно відбудовувати, адже треба буде звітувати за кожну покупку та ремонту роботу, а це здається значно складнішим (на офіційному сайті Дії повідомляють, що другий етап програми у вигляді грошових виплат ще не розпочався, — ред.).

«Ми задоволені програмою, адже ми знову своєю власністю, маємо свій будинок», — каже вона.

Станом на 8 жовтня 2024 року вже 10,7 тисяч сімей отримали житлові сертифікати, з них 4,7 тисячі уже реалізовано. У законопроєкті про державний бюджет на 2025, поданому на друге читання, передбачено 4 млрд грн на реалізацію програми єВідновлення, – розповідала нещодавно народна депутатка Олена Шуляк.

За її словами, 3 млрд грн підуть на житлові сертифікати для тих, хто втратив своє житло, а 1 млрд грн буде виділено на компенсації за пошкоджене майно.

З часу старту програми єВідновлення (травень 2023 року) українцям виплатили компенсації на загальну суму 15,9 млрд грн. За даними Світового банку, прямі збитки, завдані Україні з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2023 року склали 152 млрд доларів. «Це включає не лише житловий фонд, але навіть без врахування 2024 року, потреба у відновленні за прямими збитками, та за поточним курсом оцінюється близько 6,3 трильйона гривень», – уточнила вона.

При нинішньому фінансуванні у 4 млрд грн на рік для повної компенсації за зруйноване і пошкоджене житло знадобиться 1575 років. Але навіть якщо збільшити фінансування вдесятеро (!) за цими підрахунками знадобиться 157,5 років на задоволення всіх потреб. Тому питання масштабування цієї державної програми в будь-якому разі під великим питанням, як і її справедливість.

  • #відбудова
  • #житло

Найпопулярніше за тиждень

Українських роботодавців почали цікавити люди, старші за 50. Беруть навіть без досвіду
«50 людей на весь Київ, ми проходимо до 20 кілометрів на день». Один день з паркувальним інспектором
Британці запускають в Україні лінію з переробки бетону від зруйнованих будівель
КМДА об’єднала три мобільні застосунки в один

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Джерело матеріала
loader