Про це повідомляє кореспондентка "Еспресо.Захід" Андріана Стахів.
Фото: Андріана Стахів
Створила його українська художниця Жанна Кадирова, вперше вона представила свою арт-інсталяцію на Венеційському бієнале, де незвичайний орган побачили понад 60 тисяч людей. А зараз інструмент з Італії прибув до Львова, де оселиться на наступні два місяці.
"Коли я вперше створювала цю роботу для Венеційського бієнале, була розмова про інструменталізацію культури. Про те, що часто культура використовується, щоб створити гарний імідж. І ось тут російська культура, яка прикривається літературою і балетом, а тим часом російська держава продовжує нищити цивільне населення України, і ось цей дисонанс був першопочатковим поштовхом. Але коли я побачила, як цей інструмент функціонує, я зрозуміла, що значення набагато ширше. Це і про існування культури під час війни, і про нашу силу жити, творити і залишатися тут, і про те, що мистецтво може підтримувати, і мистецтво може збирати навколо себе, і можна сумувати разом і отримувати полегшення. Насправді я думаю, ця робота має викликати персональний досвід у кожного", – розповідає художниця.
Фото: Андріана Стахів
Першою зіграла на органі Олеся Борсук. Українська органістка родом з Івано-Франківська, яка зараз живе та навчається в Ірландії, спеціально написала для цього концерту твір та приїхала до Львова, аби його виконати.
"Я дуже хотіла якось на ньому пограти і поімпровізувати, бо це й була Жаннина мета, щоби люди приходили й імпровізували, бо цей орган, мені здається, треба прожити, це щось дике, – ділиться органістка. – Це унікальна річ".
Читайте також: У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
Сам орган, який став однією з серцевин арт-інсталяції, також не є простим інструментом. Це старовинний музичний інструмент, його вік близько 100 років і зберігався він у не менш старовинній церкві у Чехії.
"Це старовинний орган, він відновлений, тому не можна казати, що тільки старовинний, але автентичного залишили максимально все, що було можливо", – каже єдиний органний майстер Західної України, співробітник Львівського органного залу Шандор Шрайнер, який упродовж двох днів допомагав збирати та налаштовувати привезений з Венеції інструмент.
Фото: Андріана Стахів
Як додають в Укрзалізниці, органні концерти музикантів з різних міст України та з-за кордону супроводжуватимуть вихідні мандрівників зі Львівського залізничного вокзалу упродовж двох місяців. Тим часом в інші дні почути музику інструмента можна буде завдяки спеціальним встановленим звуковим парасолькам.
"Кожен наш пасажир, який буде прибувати на цей вокзал або відправлятиметься з нього, зможе побачити орган, навіть почути його, тому що згори над нами встановлені направленої дії динаміки, з яких будуть лунати твори, виконані на цьому органі", – відзначає в.о. директора Вокзальної компанії Сергій Олійник.
А сьогодні на концерт завітали також чимало військових та ветеранів, які зокрема проходять реабілітацію у Центрі Незламні.
Фото: Андріана Стахів