«Якщо я не зроблю цього, то станеться щось жахливе», «не можу вийти з дому без слів на вдачу». Згадайте, чи піддавалися ви хоч раз такому «магічному мисленню»? Наприклад, не дарували букетів з парним числом квітів чи не перевіряли по десять разів, чи зачинені двері в квартирі. Чи є такі звички – симптомами ОКР?
Люди з обсесивно-компульсивним розладом впевнені, якщо виконувати певні дії, то це врятує від можливих катастроф чи небезпеки. Дізнайтеся, що таке обсесивно-компульсивний розлад (ОКР), які його симптоми та як боротися з цим психічним станом. Як розпізнати ОКР, які його ознаки та причини – в нашому матеріалі.
Що таке ОКР?
Обсесивно-компульсивний розлад, або ОКР, відносять до спектра тривожних.
Захворювання може з’явитися в людей будь-якої статі, професії чи віку. Зазвичай ОКР проявляється в пізньому підлітковому віці й до 30 років. Однак розлад виявляють і в дітей, особливо, якщо вони живуть в стресовому середовищі. Серед 200-500 дітей одна дитина має обсесивно-компульсивний розлад.
Прояв захворювання починається через нав’язливі думки – обсесії. Вони викликають в людини тривогу, огиду та лякають її. Та найголовніше – цим думкам чи ідеями неможливо протистояти, вони з’являються знову і знову.
«Людина не хоче, щоб в неї з’являлася негативна думка. Однак ця думка нав’язливо приходить у свідомість, навіюючи страх. Емоція страху провокує компульсії – дії. Тобто людині стало страшно від думки, і вона починає діяти, щоб стало легше», – розповідає психологиня Наталя Завгородня.
Нав’язливі думки та дії виснажують людину до стану, коли вона не може впоратися зі звичними побутовими завданнями. Її життя перетворюється на цикл повторень своїх ритуалів.
На те, щоб виконати весь перелік обов’язкових дій, людина з ОКР витрачає понад годину в день. Цей час може поступово збільшуватися, затьмарюючи робочі обов’язки, піклування про себе і близьких чи будь-яке спілкування.
Симптоми обсесивно компульсивних розладів
Один з міфів про ОКР: прагнення до чистоти завжди є симптомом розладу, пояснює психологиня Наталя Завгородня. Насправді людина з обсесивно-компульсивним розладом постійно прибирає через тривожність та прагнення позбутися напруги. Про задоволення від чистоти тут не йдеться.
Через ОКР життя перетворюється на боротьбу з постійною та всеосяжною тривогою. Розлад заважає людині адаптуватися, самореалізуватися та нормально жити. П’ять з десяти людей з хворобою ОКР обмірковували самогубство.
Один із симптомів ОКР – це нав’язливі думки. Серед поширених обсесій вирізняють:
- страх заразитися чи захворіти;
- переживання через можливу шкоду, яку завдадуть людині або її близьким;
- уявлення, що людина сама нашкодить комусь: поранить, штовхне тощо;
- відчуття постійного бруду на власному тілі.
Через бажання позбутися думок з’являються певні ритуали – нав’язливі дії або компульсії. Людина виконує їх, бо тільки так начебто може вберегти себе чи близьких. Однак втілення компульсій дає полегшення на певний час, змушуючи людину повторювати їх знову та знову.
Серед поширених компульсій визначають:
- нав’язливе накопичення речей;
- прибирання;
- миття рук;
- повторення, постійні підрахунки та перевірки.
Нав’язливі думки та дії виснажують людину, а її життя перетворюється на цикл повторень ритуалів, від яких вона не може відмовитися.
Нав’язливі дії – один із симптомів обсесивно-компульсивного розладу. Фото: Pexels
Причини ОКР
Обсесивно-компульсивний розлад – це поширене захворювання, яке мають від 1,9% до 7,8% населення. Конкретної причини, чому з’являється ОКР, немає, це досі досліджують. Дослідники вважають, що це комплексна дія генетичних та біологічних факторів.
- Генетичні чинники. Дослідження доводять, що діти можуть успадковувати від батьків порушення в роботі мозку.
- Біологічні фактори. Вивчення розладу показує, що порушення окремих хімічних речовин в мозку, як-от серотонін, може спричиняти нав’язливі думки та дії. Нейромедіатор серотонін бере участь в регуляції тривоги, імпульсивних потягів та настрою.
У МОЗ зазначають, що люди часто не сприймають серйозно симптоми обсесивно-компульсивного розладу, тому й не звертаються за допомогою. Звідси й недостатня дослідженість ОКР.
Думки та поведінка при обсесивно-компульсивному розладі
ОКР триває все життя. Хтось може відчути на собі тяжкі симптоми захворювання, коли нав’язливі думки та дії заважають жити, спричиняють панічні атаки. Втім, прояви розладу можуть бути і незначними.
Нав’язливі думки – один із симптомів обсесивно-компульсивного розладу – можуть проявлятися ще в дитинстві. Вони пов’язані з різними страхами, зокрема, втратою когось із близьких чи невдачі.
«У дитинстві, коли я йшла в школу, мені треба було наступити на певний бордюр, щоб я знала, що цей день закінчиться хорошими оцінками. Також у мене був вечірній ритуал: якщо я не скажу бабусі “на добраніч” у конкретний час, коли лягаю спати, то на наступний день всі помруть і щось станеться», – розповідає Марія Фурсіна, у якої діагностували ОКР, в інтерв’ю Wonderzine.
Обсесії або нав’язливі думки викликають в людини постійну тривогу, яка з фонової може перетікати у всепоглинальну. Невиконання власних ритуалів лише її посилює.
«Проблем із ритуалами стало дуже багато, вони поглинули мій здоровий спосіб життя. Ранок починався не з чаю, а з вибору: яку ватну паличку й чашку взяти, про що не можна думати, куди не можна наступати, треба перевірити всі вікна, двері, замки, рахувати від одного до ста. Постійно відчувалася тривога», – додає Марія.
Так, поступово ритуали переходять і в робочий процес та творчість. Наприклад, якщо малювати, то тільки двома пензликами, якщо домовлятися про зустріч, то винятково в певний час. Якщо спробувати обійти компульсію, то тривога збільшуватиметься, як і думки про наближення катастрофи.
Невиконання власних ритуалів лише посилює тривогу в людини з ОКР. Фото: Depositphotos
Як боротись з ОКР
Чи можна впоратися з обсесивно-компульсивною поведінкою самостійно, просто докладаючи більше зусиль? ОКР – це психічний розлад. Перестати думати про щось погане чи забороняти собі повторювати дії-ритуали не вийде. Допомогти з ОКР може психіатр. Лише лікар діагностує, підтверджує захворювання та лікує його.
Помічним методом в боротьбі з ОКР є й когнітивно-поведінкова терапія. Її використовують, щоб працювати над негативними думками та нав’язливими діями. Терапевт не примушує відмовитися від них тут і зараз. Для полегшення симптомів ОКР використовують й фармакотерапію (лікування лікарськими засобами). Вона допомагає налагодити баланс хімічних речовин у мозку.
Ці методи можуть не дати бажаного результату. Тому дослідники спробували застосувати в лікуванні обсесивно-компульсивних розладів інший метод. Так, 34-річній американці Ембер Пірсон, яка страждала на ОКР та епілепсію, вживили в мозок імплант.
За вісім місяців після операції симптоми компульсивно-обсесивного розладу зменшилися. Жінка почала витрачати до 30 хвилин на день на виконання своїх ритуалів. Раніше виконання обов’язкових дій не закінчувалося протягом цілого дня. Однак наразі неможливо сказати, наскільки успішним буде цей метод у боротьбі з ОКР. Дослідники продовжують спостереження за людьми з діагностованим розладом.