"Мереживо століть": у Львові презентували виставку витинанок Дарії Альошкіної
"Мереживо століть": у Львові презентували виставку витинанок Дарії Альошкіної

"Мереживо століть": у Львові презентували виставку витинанок Дарії Альошкіної

Про це повідомляє кореспондентка "Еспресо.Захід" Андріана Стахів.

Масштабні витинанкові панно авторки зображують дев'ять періодів становлення українців як народу. Делікатне плетиво відсилає оглядачів до різних етапів нашої історії: від Трипілля до сьогодення. А гра вдало підібраного світла робить кожну роботу об'ємною й живою.

Фото: Андріана Стахів

Над створенням усіх частин проєкту Дарія працювала упродовж місяця – щоденно присвячувала творенню паперового дива 10 годин. І роботи вже здобули визнання під час XVIII Венеційської бієнале в межах проєкту "Українське ДНК", власне для нього вони початково і створювалися, аби достойно презентувати країну на міжнародній арені.

"Цей проєкт був створений спеціально для проєкту на Венеційське бієнале, власне архітектурне бієнале. Створена ідея командою дизайнерів і архітектурною палатою України, і я була частиною цього проєкту. Вони відбирали найхарактерніші періоди, знакові події в історії України, починаючи від Трипілля до сьогодення. Ми відбирали їх і за символікою, і за архітектурними будівлями. першу чергу відштовхувались. Усе склалося в такий комплекс, – пояснює художниця. – Я починала з Трипілля, далі були Скіфія, Київська Русь, постать Анни Ярославни, яка була дуже мені близькою, Золота Орда, потім козаччина, українське бароко, модерн і наші часи".

Читайте також: У Львівській опері "Різдвяна містерія" підсумувала рік 60-го обертання "Юності" навколо сонця

виставка "Мереживо століть" Дарії Альошкіної

Фото: Андріана Стахів

Кожна робота вимагала детального підбору усіх елементів, усіх зображених символів, авторка вплітала у свої витинанки найважливіше, найближче, зрозуміле для українців та разом із тим потужне для презентації української культури та історичних віх світові.

Зокрема орнаменти однієї з перших витинанок "Київської Русі", яку побачать гості музею, створена на основі Софії Київської, тобто Софійського собору, який Дарії запам'ятався ще з дитинства, коли її туди приводив батько.

"Коли стояти і дивитися нагору, саме оце коло, там видно оці куполи, вікна, хрест. І всі орнаменти теж створені на основі фресок із Софії Київської. А там всередині, якщо дуже детально придивлятися, можна побачити зображення тризуба", – задає авторка планку уважності спостерігачам.

Фото: Андріана Стахів

Та ж робота, яка розповідає про українське сьогодення, має назву "На волю" та зображує птахів, що линуть до неба і підсвічена теплим жовтим світлом. Вона створена у пам'ять про всіх українських воїнів, які загинули у боротьбі за незалежність України.

"Це можливо така ще посвята моєму братові, який загинув минулого року теж на війні", – ділиться Дарія Альошкіна.

виставка "Мереживо століть" Дарії Альошкіної

Фото: Андріана Стахів

Мистецтво витинанки Дарія популяризує вже 15 років, її виставки мандрують найрізноманітнішими куточками світу. Художниця часто проводить майстер-класи, аби ділитися давнім способом творення див із паперу.

Тим часом її виставку "Мереживо століть" усі поціновувачі мистецтва матимуть нагоду переглянути у музеї до 9 березня. Двері Музею модернізму відчиняються для відвідувачів щовихідних.

Фото: Андріана Стахів



Джерело матеріала