«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря
«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря

«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря

«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря - Фото 1

Український стартап Carbominer розробляє технологію, яка дозволяє витягувати вуглекислий газ з повітря для подальшого продажу, повідомляє RFI.

Назва Carbominer дослівно означає «видобувач вуглецю», а точніше — вуглекислого газу.

Проєкт Carbominer заснував київський підприємець Микола Осейко у 2019 році. Ідея стартапу виникла після обговорень з сімейним лікарем здоров’я дочки Миколи і проблем змін клімату та підвищення рівня CO2 в атмосфері, що погіршує здоров’я людей. Вже тоді Микола почав думати про те, як зменшити негативний вплив CO2 на навколишнє середовище і перетворити його на корисний ресурс.

Технологія, над якою працюють засновники стартапу вже понад п’ять років, пропонує ефективний спосіб вилучення вуглекислого газу з повітря та його подальше використання, адже він потрібен для вирощування рослин та інших процесів на Землі.

Їхні основні клієнти — тепличні господарства, зокрема вертикальні та закриті ферми. Вони вже купують CO2 для прискорення росту рослин і овочів, тому очікується, що вони зацікавляться у продукції стартапу. Засновники Carbominer пояснюють, що вилучення CO2 з атмосфери для людства не є новим процесом, так подібні технології використовуються на космічних станціях або підводних човнах, де люди знаходяться в замкненому просторі й без технологій видалення вуглекислого газу вони не змогли б там жити.

Carbominer фінансується грантовими програмами, і в нього є підтримка українських інвесторів, зокрема венчурного фонду SMRK та швейцарської інвесторки, яку вони не назвали.

Так, ще у 2019 стартап потрапив у фінал ClimateLaunchpad. ClimateLaunchpad — це один із найбільших конкурсів бізнес-ідей у сфері екологічних технологій, що борються зі змінами клімату.

Тоді серед 2 601 заявок з 53 країн обрали 150 проєктів для півфіналу, і Carbominer потрапив у топ-16, отримавши пізніше грантові кошти і необхідну медійність.

У 2023 році проєкт отримав додаткове фінансування від Swiss Business Angel, а обсяг інвестицій досягнув мільйона доларів.

«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря - Фото 2

Основна проблема, над якою працює стартап, у тому, що забирати CO2 з повітря не так складно, коли є нескінченна енергія, наприклад, від ядерного реактора. Проте головна мета — зробити цей процес економічно вигідним, щоб витрати на забір CO2 були менші за його ринкову ціну. Зараз команда розробляє метод, який використовує сонячне тепло замість електрики. Вони сподіваються, що ця технологія допоможе в процесі відновлення України.

Як це працює? Спеціальна установка вловлює вуглекислий газ з повітря та концентрує його. Потім цей CO2 подають до теплиць, де його використовують для прискорення росту рослин. Це дозволяє фермерам отримувати потрібний CO2 без шкоди для навколишнього середовища, а ще допомагає зменшити рівень CO2 в атмосфері.

У промисловості для вловлювання CO2 зазвичай використовують хімічні речовини, наприклад триетаноламін. Хоча ця речовина не отруйна, вона може вступати в хімічні реакції, утворюючи небезпечні токсини. Тому стартап Carbominer використовує інший, безпечний абсорбент.

Засновники стартапу змогли збільшити площу контакту рідини з газом. Чим менші краплі абсорбенту, тим більше їх і тим ефективніше поглинається CO2. Вони навчилися контролювати розмір крапель для найкращого результату.

Також вдалося зменшити турбулентність у системі, що дозволило знизити гідравлічний опір. Це допомогло заощаджувати енергію на закачування повітря.

Стартап відкрив власну науково-дослідну лабораторію в березні 2020 року. У вересні 2021 року побудували перший прототип установки для захоплення CO2 з повітря (DAC). За наступні п’ять років планують видобути 415 тисяч тонн CO2 з атмосфери. Ще одна мета — створення виробничої лінії DAC протягом наступних чотирьох років. Проєкт може отримати до семи з половиною мільйонів євро на наступних етапах розвитку.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Джерело матеріала
loader