/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fdd479a74c74edf21f5008faf8f484120.jpg)
Вийшов гід мозаїками Бессарабії, де зібрані унікальні локації
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fdd479a74c74edf21f5008faf8f484120.jpg)
Команда дослідників випустила арт бук «Код Бессарабії: мозаїки», де зібрані координати, опис і фото мозаїк Бесарабського регіону.
Керівник проєкту, Артур Гілка каже, що так хоче розповісти про свій рідний регіон як важливу частину української культури та створити новий туристичний маршрут.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F5c3d2b2eccf42bf84e80176ea2cec8e2.jpg)
За його словами, в дитинстві, коли він їздив по Бессарабії, мозаїки були на кожному кроці.
Пізніше, побачивши суперечки в Києві про декомунізацію, де люди доводили, що панно — це частина української спадщини, він задумався, що сталося з мозаїками в його рідному регіоні.
Також на його очі потрапило видання «Чипси: Українські наївні мозаїки» та кілька інших книг, які позиціонують себе як гіди по мозаїках України. Проте, хоча в них були мозаїки Одещини, південь регіону був упущений. Максимум — Білгород-Дністровський. А далі нічого не було. Це і стало поштовхом до створення власного гайду по Бесарабії.
Дослідники спілкуються з місцевими жителями та фізично відвідують усі локації. Усі знайдені мозаїки та інші цікаві локації зібрані в книзі з детальними описами та координатами для тих, хто хоче побачити їх на власні очі.
Читайте також статті з нашого проєкту про архітектуру модернізму півдня України.
Команда дослідників показує, що Бессарабія — це частина України, яка може стати величезним туристичним маршрутом, відмінним від традиційних Карпат, Одеси чи Києва. Цей регіон має унікальні природні ландшафти, такі як озера, поля, виноробні традиції, культуру та гастрономію, які ще не стали частиною основних туристичних потоків України. Наприклад, виноградники Бессарабії знаходяться на тій самій паралелі, що й традиційні виноробні регіони, як Шампань та Бордо, і тут також виробляють вина з багатим смаком.
Одна з мозаїк, яка найбільше вразила команду, знаходиться в Ізмаїлі. Це величезне панно на три поверхи, на чотирьох різних стінах. Вона зображує історію штурму козаками фортеці. Попри те, що її створено у радянські часи – воно повністю присвячене історії України. Мозаїка пережила влучання шахеда , але загалом твір зберігся. На ній навіть можна побачити й козака Мамая, який грає на бандурі.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F649f0e5005cdf80d239f421c189a0e47.jpg)
За словами дослідників, більшість цих мозаїк — студентські проєкти, тому важко визначити, хто автор і чи взагалі він або вона були з цього регіону.
На цей момент команда продовжує планувати наступні експедиції, щоб вже видати повноцінний гайд. Вони відкриті до співпраці з іншими оцінювачами монументального мистецтва та запрошують всіх долучатися до збереження мозаїчного мистецтва разом.
Загалом над проєктом працюють три людини: коректорка Вікторія Бабкова, СММ-менеджер та дизайнерка Валерія Куліш і керівник проєкту Артур Гілка.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
- #бесарабія
- #Мозаїка
- #Одеська область
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті
