Ціни на овочі та фрукти почали стрибати по всьому світу через зміни клімату
Ціни на овочі та фрукти почали стрибати по всьому світу через зміни клімату

Ціни на овочі та фрукти почали стрибати по всьому світу через зміни клімату

Ціни на овочі та фрукти почали стрибати по всьому світу через зміни клімату - Фото 1

Через вплив кліматичної кризи на врожаї по всьому світу стали траплятися несподівані стрибки цін на ті чи інші продукти. Для прикладу, наприкінці минулого літа в Україні різко підскочили ціни на огірки — у 4-6 разів. На початку цього літа багатьох шокували ціни на черешні та полуниці — через весняні заморозки деякі виробники, передусім на Закарпатті й Буковині, втратили майже весь врожай. До 70-90% врожаїв вишень і черешень втратили Угорщина, Польща й Туреччина. Така ситуація відбувається скрізь у Європі й не тільки.

Нове дослідження, про яке повідомляє The Guardian, свідчить, що стрибки останніх років перевершують коливання цін, що спостерігалися до 2020 року.

Аналітики помітили, наприклад, 100-відсоткове здорожчання кави у В’єтнамі, 300-відсоткове — салатної зелені в Автралії, 90-відсоткове підвищення цін на цибулю й картоплю в Індії. Торік вартість оливкової олії в Європі стрибнула на 50%.

Екстремальні температури лютого 2024 року, що слідували за посухою, у Гані та Кот-д’Івуарі, де вирощується 60% всіх какао-бобів, призвели до здорожчання цього продукту на 300%.

Ціни на овочі та фрукти почали стрибати по всьому світу через зміни клімату - Фото 2

Японію шокував стрибок цін на рис — основний продукт, що вважається базою харчових запасів. Подорожчання почалося з осені 2024-го й сягло піку цієї весни, коли вартість зросла більш як на 100%, за офіційними даними, і це найзначніше здорожчання рису за понад пів століття. П’ятикілограмовий мішок, який раніше коштував 2000 єн, здорожчав до 4500-5000 єн. Питання було настільки болючим, що міністр сільського господарства був змушений подати у відставку лише через невдалий жарт про те, що ніколи не купляє рис, отримуючи його безкоштовно від прихильників.

У таких коливань є декілька особливостей. По-перше, вони вражають передусім бідніші верстви населення, які просто починають економити на овочах і фруктах, збільшуючи споживання іншої, дешевшої й, відповідно, менш здорової їжі, що, своєю чергою, дає навантаження на сферу охорони здоров’я, бо зростають випадки діабету, серцево-судинних хвороб, раку тощо. По-друге, запускаються ланцюгові реакції: паприклад, спекотна суха весна у Великій Британії частково вплинула на несподівано високі показники інфляції, що, своєю чергою, вплинуло на процентні ставки.


Дослідження провела група, до якої увійшли фахівці з Європейського центрального банку, Продовольчого фонду, Барселонського суперкомп’ютерного центру та Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат, британського Energy & Climate Intelligence Unit. Експерти дослідили пов’язані з екстремальними погодними умовами коливання цін на продукти у 18 країнах між 2022 і 2024 роками.

Вчені зауважують, що вартість харчів завжди має значний, — а інколи й вирішальний — вплив на політичні події у суспільствах. На думку одного з головних авторів дослідження Максиміліана Коца, вартість життя зіграла головну роль у минулорічних виборах у США, внаслідок чого до влади прийшов Дональд Трамп.

З посиленням екстремальних кіліматичних ефектів і ще більшим здорожчанням життя у світі зростатиме політична турбулентність, і збіьлшуватиметься вірогідність, що демократичні режими лпиняться під загрозою.

Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!

  • #їжа
  • #зміни клімату
  • #Ціни

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Джерело матеріала
loader