25 липня голова Луганської обласної державної адміністрації - керівник обласної військово-цивільної адміністрації Віталій Комарницький провів засідання регіональної комісії з надзвичайних ситуацій.
Тема - проблеми з енергопостачанням в області через блокування поставок вугілля з боку РФ.
За підсумками засідання було прийнято рішення підготувати листи до Президента України та прем'єр-міністра України.
Доповідаючи про ситуацію, директор департаменту житлово-комунального господарства ОДА Віталій Сурай зазначив, що в області склалися передумови виникнення катастрофи в енергетичному секторі.
Справа в тому, що РФ визначила перелік товарів, які можна імпортувати або експортувати в Україну тільки на підставі окремих дозволів.
До цієї категорії віднесено продукцію паливно-енергетичного комплексу, зокрема вугілля, що постачається для Луганської ТЕС з території Росії.
З 1 червня РФ не дає дозволів на поставки вугілля на станцію.
У разі припинення генерації електроенергії на ТЕС буде обмежено споживання електроенергії в Луганському енерговузлі, оскільки існуюча схема електричної мережі не дозволяє забезпечити електропостачання споживачів Луганської області без генерації.
Під час бойових дій електричні мережі Луганщини були пошкоджені, а зв'язок з Об'єднаною енергетичною системою України здійснюється лініями 110 кВ з Харківської та Донецької областей.
Пропускна здатність потужності яких становить лише 110 МВт.
Втім, поточний рівень споживання електроенергії підприємствами і населенням Луганщини становить від 140 МВт вночі до 220 МВт у вечірній максимум.
За інформацією представників ТЕС, після закінчення запасів вугілля робота підприємства буде зупинена.
Станом на 24 липня запаси вугілля на підприємстві склали 17 964 тонни.
При середньодобовому споживанні 2 798 тонн зазначеного обсягу палива вистачіть для 6 діб стійкої роботи теплоелектростанції, тобто до 29 липня.
Зараз існує реальна загроза виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, а саме повного припинення енергопостачання мільйону жителів області, 253 дитячим садкам, 293 школам, 53 медичним установам, підприємствам водо- і газопостачання.
Крім того, є ризик припинення поставок води для 400 тис.
абонентів - жителів тимчасово окупованих територій.
За підсумками наради були прийняті наступні протокольні рішення: у зв'язку з відсутністю запасів вугілля перейти на спалювання природного газу для генерації електроенергії; забезпечити відповідні технічні умови при транспортуванні і розподілі природного газу.
Також Віталій Комарницький дав доручення невідкладно підготувати листи до Президента України та Прем'єр-міністра України про ситуацію з вичерпанням запасів вугілля на Луганській ТЕС, і про можливі наслідки припинення електропостачання Луганської області, і про необхідність надання номінацій на поставку природного газу.
Тому необхідно знизити ціну на газ, щоб вона покривалася поточними цінами на електроенергію.
У ДТЕК зазначають, що вже розпочаті переговори з НАК "Нафтогаз України" про постачання газу.