Оператори ГТС України та Угорщини з 1 травня 2020 року запустять віртуальний реверс газу, об'єднавши дві фізичні точки передачі газу на кордоні країн в одну віртуальну, повідомив голова ОГТСУ Сергій Макогон.
"Ми не зупиняємося на досягнутому.
Сьогодні новий прорив – ми об'єднали дві фізичні точки передачі газу на кордоні Україна-Угорщина в одну віртуальну, яка включає дві фізичні", – написав він на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, це забезпечить трейдерам легкість і гнучкість купівлі потужностей на кордоні, а операторам ГТС – гнучкість у плануванні фізичних потоків.
"Уже не потрібно бронювати конкретну фізичну точку, просто обирається напрямок транспортування газу, а оператори вже самостійно приймають рішення про спосіб фізичного транспортування газу (...) Уже немає необхідності транспортувати потоки у зустрічних напрямках - відбувається взаємозалік зустрічних потоків, а це економія паливного газу", – зазначив Макогон.
Окрім того, значно зростають потужності з імпорту газу, так тепер фактично імпортуватися може весь обсяг транзиту/експорту за рахунок механізму віртуального реверсу.
Довідково: оператори газотранспортних систем України та Словаччини з 1 березня 2020 року запустили віртуальний реверс через точку з'єднання "Вельке Капушани - Ужгород", а наприкінці січня 2020 року Україна розпочала віртуальний реверс природного газу з Польщі через газовимірювальну станцію (ГВС) "Дроздовичі".
Можливість створення віртуальних точок з'єднання з'явилася після підписання Україною та Росією нового транзитного контракту на основі європейських правил.
Згідно з попереднім десятирічним контрактом така можливість була заблокована, оскільки Берегове, Дроздовичі та Вельке Капушани використовували для транзиту газу в Європу, через що Україна для імпорту змушена була використовувати паралельні точки.
"Віртуальний реверс" передбачає обмін природним газом між операторами газотранспортних систем, коли фізично газ через кордон не переміщається, а сторони виробляють взаємозалік.