Щорічно у другу неділю травня в багатьох країнах Європи, Африки, Північної і Південної Америки, Австралії, Китаї та Японії відзначається одне з найбільш світлих і добрих свят - День матері.
Це свято має більш ніж столітню історію і в кожній країні його відзначають по своєму. Матерям у цей день дарують квіти, сувеніри, приємні дрібниці й несподівані сюрпризи.
Історія свята
Офіційно цьому святу вже більше ста років. Хоча витоки святкування Дня матері, можливо, слід шукати у святах весни, які жителі античної Греції присвячували Реї, матері бога Зевса. Починаючи з 1600 року, в Англії з'явилася традиція святкування Материнського неділі. В цей день, який припадав на четверту неділю Посту, вшановували матерів. А ще в цей день не можна було працювати, потрібно було обов'язково відвідати батьків.
Історія сучасного свята почалася в 1914 році в США – там вперше 8 травня на державному рівні відзначили День матері. Ідея, щоправда, виникла ще в 1872 році – пацифістка Джулія Ворд намагалася впровадити день, символічно об'єднує всіх матерів у боротьбі за мир. Незважаючи на влаштовуються нею демонстрації і мітинги, держава її ініціативу проігнорувало.
У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів та їх ролі в житті кожної людини у пам'ять про свою матір, Анні Марії Рівз-Джарвіс, відомого громадського діяча, яка боролася за розвиток сфери охорони здоров'я в США. Джарвіс написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері офіційним святом.
У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День матері почали відзначати і в Європі.
День матері в Україні
В Україні День матері вперше відзначали в 1928 році, коли свято організував Союз українок Канади. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. 1929 року "Союз українок" зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Організації "Просвіта", "Рідна школа", "Пласт", "Сокіл" та інші організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді, День матері відзначали дуже широко.
У 1939 свято заборонила радянська влада і довгий час День матері в Україні не відзначали. Тільки в 1990 році свято повернувся в Україну.
10 травня 1999 року колишній президент України Леонід Кучма підписав указ, яким було встановлено, що День матері щорічно відзначається у друга неділя травня.
Звичаї та традиції святкування Дня матері
В різних країнах свої звичаї і традиції. Наприклад, в США та Австралії на День матері приколюють до одягу квітку гвоздики. При цьому кольорова гвоздика показує, що мати людину жива, а біла – що її на цьому світі вже немає.
У Мексиці на День матері в католицьких церквах на месах виконують особливу пісню, "Las mañanitas", а потім влаштовують святкові обіди. Деякі країни в цей день влаштовують благодійні акції в будинках престарілих.
У цей день прийнято віддавати належне материнській праці. Також прийнято виражати подяку за те, що мама подарувала життя і виховала. Традиційно у День матері в багатьох країнах мамам дарують подарунки, листівки та квіти.